V dílně soustruhy jen sviští. Učni pracují na svých samostatných výrobcích. Vše se zdá být v pořádku, než si všimnete, že někteří jsou o dost starší, než běžný učeň. Tady se vyučují vězni Věznice Rýnovice. Jsme ve Školském vzdělávacím středisku Rýnovice. V pátek ti úspěšní získali výuční listy v oboru obráběč kovů.

K závěrečným zkouškám se dostavilo 25 odsouzených, sedm studentů nebylo ke zkouškám připuštěno a budou opakovat třetí ročník," uvedla mluvčí věznice Monika Králová.

ONDŘEJ A LUKÁŠ

S vyznamenáním studium absolvoval Ondřej Macik, který je věznici za drogové delikty. „Vyráběl jsem pervitin. Motivovalo mě, že v tom nechci pokračovat," uvedl. Jen základku vychodil proto, že přítelkyně otěhotněla, a tak šel do práce. Se studiem žádný problém neměl. „Nejvíc mě bavil odborný výcvik," dodal.

Najít uplatnění po skončení trestu bylo motivací i pro Lukáše Soukupa, který je ve vězení za loupež. „Abych mohl v budoucím životě najít lepší uplatnění. Když přijdete na úřad práce, tak koukají špatně na to, když jste jen se základním vzděláním," uvedl. Ještě před nástupem do vězení byl na čtyřech středních školách, skončil ale vždy v prvním ročníku. „Přestalo mě to bavit," řekl. Ve věznici studium zvládl. „Bavilo mě to, praxe i učení," řekl.

V Rýnovicích chce absolvovat ještě kurz vazače knih. Desky, v nichž dnes úspěšní učni převzali vysvědčení, vyrobili právě vězni zařazení do tohoto kurzu. Věznice nabízí také kurz základního ovládání počítače.

„Za úspěch považujeme i fakt, že 75 procent odsouzených, kteří zkoušky úspěšně vykonali, mělo pouze základní vzdělání," dodal ředitel věznice Vlastimil Kříž. Tři odsouzení budou mít možnost zkoušku opakovat na podzim.

K dnešnímu dni bylo ve Věznici Rýnovice předáno 935 výučních listů.

Díky získání výučního listu obráběč kovů mají odsouzení po výstupu z VTOS větší šanci uplatnit se a začlenit se do běžného života.