Například Krajský úřad Libereckého kraje díky zavedení deseti opatření uspořil na provozu budovy už jeden a půl milionu korun. „Opatření vedoucí k úspoře elektrické energie a tepla jsme přijali od května. Máme jich několik a celková úspora je prozatím 168 MWh,“ uvedla vedoucí odboru kanceláře ředitele krajského úřadu Ivana Jarošová.

Nejzásadnějším z opatření v krajském sídle bylo zkrácení doby topení či v létě chlazení v pracovním týdnu o 27 procent. Základní teplota byla pro topení v souladu s předpisy pro plně klimatizované budovy snížena na 21 stupňů Celsia. V libereckém mrakodrapu totiž od čtvrtého podlaží výš nelze otvírat okna, a tak se veškerá teplota uvnitř reguluje pouze klimatizací. „Zvýšili jsme také centrální teplotu pro spuštění chlazení v letních měsících na 24 stupně a od května do září nepřitápíme příchozí vzduch do kanceláří. Úplně jsme utlumili temperování budovy v případě nízkých venkovních teplot,“ vyjmenovala dál Jarošová.

Z kohoutku na úřadu také teče o něco chladnější voda, snížení její teploty je totiž dalším z přijatých úsporných opatření. Zcela vypnuto také bylo zpětné získávání tepla v noci a o víkendovém režimu, méně se vytápí také zasedací místnosti a utlumil se provoz velkokapacitních sálů. Na úřadě také vyladili osvětlení v kancelářích, ve společných prostorách a na schodištích.

Fixace do konce roku

Na regulaci vytápění sází také ve druhém největším městě Liberecka, ve Frýdlantu. „Snížili jsme vytápění některých městských budov, například radnice či kina. Nyní máme v úmyslu dělat pravidelný monitoring spotřeby například ve školách či jídelnách a podle průběžných výsledků v regulaci teplot pokračovat,“ vysvětlil starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Ve městě také uvažují více o tom, jak třeba obsazovat obřadní síň, aby se nemusela neustále dokola vytápět a stačilo ji vytopit jednou na několik dní a v té době ji používat. Zatím ještě mají ve Frýdlantu zafixovanou cenu za energie, a to do konce roku, a tak třeba nepřistoupí o omezení vánočního osvětlení. „Čeká nás nákup energií na burze, tak se další opatření budou odvíjet od nových cen,“ vysvětlil starosta.

Omezené svícení nejen vánoční výzdoby, ale i třeba osvětlení už mají v Chrastavě, kde zhasínají lampy v méně obydlených částech města. Podobné je to v Hrádku nad Nisou, kde už delší dobu používají regulaci intenzity osvětlení a od půlnoci do čtyř ráno lampy svítí méně. V Liberci zase mají v plánu kvůli ušetření peněz přes vánoční svátky na část noci zhasínat vánoční strom před radnicí.

Rekonstrukcí musely projít operační sály kvůli havarijnímu stavu. Otevřít se mají první z nich v prosinci.
Je přesnější a neunaví se. Liberecká nemocnice koupila operačního robota

Cestou úspory na provozu jdou i třeba v libereckém Centru Babylon, které je v regionu největším zábavním střediskem i s aquaparkem a rozhlehlým hotelovým komplexem.

„Co se týče úsporných opatření, realizovali jsme pouze ta, která neomezují služby Centra Babylon nabízené či prodávané zákazníkům. Rozhodli jsme se, že začneme obměnou svítidel v komplexu za LED světla. Kde to je vhodné, instalujeme čidla na spínání světel,“ popsal zástupce generálního ředitele Centra Babylon Michael Smrž. Obměnili také některé technologie za nové, úspornější.

„Co se týče vody, využíváme co nejvíce vlastní studnu, dále jsme například instalovali k vodním čerpadlům frekvenční měniče, které nám ovládají výkon čerpadel v závislosti na počtu návštěvníků a denní době,“ doplnil Smrž s tím, že na dalších opatřeních Centrum Babylon pracuje. Například řeší s dodavatelem možné využití fotovoltaických panelů na výrobu vlastní elektrické energie.