„Nemáme v tomto období jinde problém," uvedl zástupce ředitelky protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jaroslav Harman.

Se zvýšeným výskytem virové hepatitidy A se Jablonec a okolí potýká od loňského srpna. Nakaženo bylo přes 200 lidí, z toho 35 od začátku letošního září. Zdroj a způsob přenosu se zatím nepodařilo zjistit. „Jsou prováděna a nařízena opatření k zamezení dalšího šíření onemocnění. Zajištěno bylo 459 osob v kontaktu, 457 osob bylo naočkováno proti žloutence A," uvedla krajská mluvčí hygieniků Zuzana Balašová. Hygienici zároveň vykonávají zvýšený zdravotní dozor nad stravovacími zařízeními, provozovnami péče o pleť či sociálními zařízeními.

Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost, ale také zežloutnutí očního bělma a kůže. Příznaky se projeví dva až sedm týdnů od nákazy. Virový zánět jater typu A je způsoben virem, který do organismu vstupuje ústy, postihuje zánětem játra a je vylučován stolicí. Přenáší se především kontaktem. „V prevenci je klíčová důsledná hygiena rukou, a to zejména v souvislosti s používáním WC a konzumací jídla. Nejúčinnější prevencí nákazy je očkování," dodala Balašová.

V Jablonci jde o třetí vlnu zvýšeného výskytu žloutenky. Loni na podzim onemocnělo přes 40 lidí. Zdroj se zjistit nepodařilo. Hygienici se domnívají, že nakažená byla zřejmě nějaká potravina, která se krátkodobě prodávala v Jablonci. Ve druhé vlně od loňského listopadu do letošního srpna se nákaza šířila zejména mezi uživateli drog. Současná třetí vlna zasáhla běžnou populaci.

Podle Harmana šíření nahrává to, že velká epidemie žloutenky byla naposledy na konci 80. let minulého století. „Dorostla nám populace, která neměla možnost se s nákazou setkat. A nemáme tak moc osob, které jsou imunní z přirozeného kontaktu," uvedl.

Podle něj to není problém jen Jablonce, ale i dalších částí země. Se zvýšeným výskytem žloutenky se nyní potýkají i na jižní Moravě. Od začátku roku mají hygienici v Jihomoravském kraji potvrzených zhruba 350 případů nákazy.