V úterý krátce po 14. hodině složil Josef Vondruška slib zastupitele a nahradil Stanislava Mackovíka, který kvůli neslučitelnosti funkcí odešel.

V sále během aktu zůstali pouze členové ČSSD, ostatní kluby odešly demonstrativně na chodbu.
Přesvědčit Vondrušku, aby si slib rozmyslel, se na poslední chvíli snažilo několik občanů s transparenty, stejně jako mnozí zastupitelé.

„Vyzýváme pana Vondrušku, aby to ještě zvážil. Může tím poškodit dobré jméno celého zastupitelstva," apelovala na svědomí bývalého bachaře Lena Mlejnková, předsedkyně zastupitelského klubu SLK. Vondruška po celou dobu zarytě mlčel, novinářům pouze řekl, že nemá proč se stydět a že mandát rád přijme.

Ruce pryč dali i ostatní komunisté. Krajská šéfka KSČM Dana Lysáková se odvolala na příslušný zákon o volbách do krajských zastupitelstev, podle kterého byl Vondruška platným náhradníkem. „To, zda JUDr. Josef Vondruška přijme mandát, je pouze jeho osobní záležitostí," zdůraznila Lysáková.

Proti v sále protestovali lidé.

Měl by chodit kanálem, míní odpůrci

Když chcete najít někoho, kdo by na Josefu Vondruškovi našel něco pozitivního, nepochodíte. Podporovatele nemá, jeho přátelé z řad dozorců se pozornosti straní. Snad pro všechny kromě něj samotného je to muž s temnou minulostí bachaře v minkovickém lágru, který by si měl užívat vysokého důchodu a moc se neukazovat. Dokonce ani mateřská KSČM, jejímž je členem, jej moc neobhajuje, pouze krčí rameny. Proto je podivné, jak lehce Vondruška vplul zpět mezi krajské zastupitele, kde až do roku 2008 působil.

Stalo se tak v úterý ve 14 hodin, kdy jako náhradník složil slib zastupitele Libereckého kraje. Nahradil odstoupivšího Stanislava Mackovíka. Krajská koalice společně s ODS během jeho slibu na protest opustila své židle a odešla ze sálu.

Zastupitelé krajské koalice společně s ODS během Vondruškova slibu na protest opustili své židle a odešli ze sálu.„Presumpce neviny, na kterou se pan Vondruška odvolává, platí pro občana, ale ne pro politika," vysvětlil Miroslav Hudec (ZpLK). Vondruškou to ale vůbec nehnulo. Ve své lavici rozdával úsměvy fotografům, na dotazy novinářů odpovídal stručně.

„Všechno, co jsem k tomu chtěl říct, už jsem řekl během uplynulých sedmi let, co se proces se mnou vleče," nechtěl Vondruška pitvat důvody, které odpůrci zmiňují.

Jediná chvíle, kdy se jeho oči sklopily dolů a naznačovaly snad alespoň náznak studu, byla chvíle, kdy k řečnickému pultíku zamířily dvě demonstrantky, Štěpánka Klímková a Romana Pacáková, které přišly nad Vondruškovým návratem vyjádřit pohoršení. Měly s sebou transparenty s nápisem Nechceme dozorce politických vězňů v krajském zastupitelstvu. „Je nepřípustné, aby člověk s takovou minulostí dělal zastupitele, k vykonávání své funkce není kompetentní," vyjádřily ženy své obavy. Jejich vystoupení pak podpořil potlesk několika desítek zastupitelů i občanů přítomných v sále.

Vondruška na jejich slova reagoval zcela očekávaně. „O vině se nerozhoduje ani na demonstracích, ani v diskusích. O vině rozhoduje jenom soud," podotknul.

Vondruška není první. Dříve byl v krajském zastupitelstvu i agent StB Václav Svatek Česká Lípa/Liberec - Exposlanec Josef Vondruška, obžalovaný z týrání politického vězně, není prvním kontroverzním případem v zastupitelstvu Libereckého kraje. V roce 2002 v něm také za KSČM zasedl českolipský politik Václav Svatek a krajští zastupitelé ho krátce nato dokonce zvolili šéfem kontrolního výboru krajského zastupitelstva. V roce 2005 přitom vyšlo najevo, že Svatek je vedený jako agent StB v archivech ministerstva vnitra. Součástí svazku je i dokument, svědčící o tom, že Svatek, jenž v době normalizace pracoval jako diplomat, vlastnoručně podepsal dne 4. září 1979 spolupráci s tajnou bezpečností. Navzdory těmto skutečnostem, které ministerstvo vnitra označilo jako hodnověrné, Svatek dál zůstal šéfem kontrolního výboru krajského zastupitelstva a současně byl také radním České Lípy, předsedou kontrolního výboru českolipského zastupitelstva a mimoto zastával funkci člena předsednictva ÚV KSČM.„Podpis na slibu spolupráce je falešný. Zpravodajskou činnost pro republiku jsem dělal, ale pouze jako diplomat," uvedl tehdy Svatek pro ČTK a více se o celé věci nikdy nebavil. „Svatka jsme mezi agenty StB zanesli až v letech 1997 až 1998, kdy vznikala nejúplnější databáze," komentoval Svatkův případ Jan Frolík, ředitel archivní a spisové služby ministerstva vnitra. Svatek, který proslul například tím, že čínskou okupaci Tibetu popisoval jako přátelskou průmyslovou pomoc, a i uvnitř KSČM byl označován jako „stalinistická buňka", byl v té době také učitelem dějepisu na druhém stupni ZŠ v Pátově ulici v České Lípě. Dnes už je v důchodu a žádné významné funkce nezastává.

Návrat Vondrušky je důkazem postkomunismu

To tvrdí politický vězeň z Minkovic Jiří Kubík. On i ostatní ale nevěří, že by spravedlnost byla v případě Vondrušky rychlejší než příroda

S velkou nevolí, ale tiše a s pokorou sledují političtí vězni z Minkovic velkolepý politický comeback exposlance Josefa Vondrušky. Potkávají se s ním totiž už sedm let v soudní síni, kde se Vondruška zpovídá z bití vězňů. To, že se navzdory doposud neukončenému procesu stal aktivním politikem, vnímají jako křivdu a důkaz, že demokracie utržila velkou ránu.

Josef Vondruška.„Naše demokracie prochází porodními bolestmi, z nichž se bude vzpamatovávat možná stejně tak dlouho, jako byla decimována. Trvalo to 42 let, takže jsme někde v půlce," komentuje Jiří Kubík, který strávil několik let v Minkovicích za pobuřování a vyzvědačství. Po „zákroku" Filipsa, jak Vondruškovi vězni přezdívali, močil krev. Ztloukl ho totiž obuškem do ledvin.

„Že se i v dnešní době stal politikem, je důkazem, že naše země žije v postkomunismu," smutně pokyvuje hlavou.

Pár facek Husákovi

Stejně jako řada dalších vězňů po revoluci, i on se potýkal s nutkavou myšlenkou vyřídit si účty se svými trýzniteli osobně. Začít chtěl tehdy u exprezidenta Husáka, který žil po pádu komunismu na bratislavském sídlišti.

„Tehdy jsem mu chtěl aspoň rozbít hubu. Zazvonil bych u něj a až by otevřel, zpráskal bych ho jako psa. Ale nepodařilo se mi ho na tom sídlišti vypátrat," vzpomíná politický vězeň. Satisfakce se ale přeci dočkal: Husák jen pár měsíců na to zemřel. V případě Vondrušky už pak stejné touhy neměl, i když připouští, že by pro takový čin měl pochopení.

„Nikdo se nemůže divit, že když stát nepotrestá třeba sadistického vraha Karla Vaše, tak že jeho oběti vezmou spravedlnost do vlastních rukou," zdůrazňuje Kubík.

I přes zdánlivé Vondruškovo vítězství je ale rád, že skutečná pravda vyšla najevo.

„Kdyby Vondruška dostal u soudu třeba půlroční podmínku, nebyl by to pro něj žádný trest. To, že byl ale vláčen v médiích, v diskusích a jeho činy propírány veřejností, je trestem mnohem větším. Té společenské ostudy se nezbaví už nikdy," dodává Kubík.

Soud s Josefem Vondruškou má pokračovat dalším stáním za tři měsíce. V případu může hrát roli nový svědek Pavel Skramlík, který potvrdil, že Vondruška vězně bil. Věrohodnost nových svědků musí posoudit liberecký okresní soud.

Kdo je J. VondruškaNarozen 12. února 1948 v Litoměřicích, po vojně dělal krátce v jablonecké Preciose, pak nastoupil v roce 1972 jako dozorce v Minkovicích. V roce 1975 si dodělal ve večerní škole maturitu a o dva roky později dokončil dálkové studium nástavby. V roce 1988 vystudoval Vysokou školu Sboru národní bezpečnosti v Praze Fakultu Veřejné bezpečnosti a získal titul Doktor práv. Po revoluci dělal zámečníka, v roce 1992 se vrátil do politiky. Stal se poslancem a v roce 2000 i krajským zastupitelem.

Bergmann: Hoši z ODS dělají všechno pro to,
aby komunistům umožnili vládu

Jmenování Josefa Vondrušky zastupitelem nesou nelibě členové Sdružení bývalých politických vězňů. „Komunisté mají takovou povahu se všude rozpínat a my jim tu možnost dáváme. To je ten problém," poznamenal předseda sdružení Ladislav Bergmann (na snímku) a doplnil: „Potřebují se zase dostat někam do vedení, aby mohli řádit."

Demokratické zvolení Josefa Vondrušky je pro něho smutným faktem, které leccos ukazuje. „Hoši z ODS dělají všechno pro to, aby komunistům umožnili vládu. Lidi na dnešní dobu nadávají a nikdo není spokojen. Je třeba zvolit trošku jinou politiku. Každý v dnešní době říká, jak bylo za komunistů. Často to ale komentují ti, kteří si to nezažili," doplnil Bergmann.

Na Josefa Vondrušku nevzpomíná v dobrém ani spisovatel a bývalý vězeň Pavel Skramlík. Ten si svůj trest za minulé éry odpykával právě v Minkovicích. „Dostat se panu Vondruškovi do ruky znamenalo vážné problémy," řekl Skramlík.

O co jde v kauze Vondruška? Josef Vondruška pracoval od 80. let až do roku 1990 jako vychovatel v Minkovicích. Toto vězení bylo ve skutečnosti pracovním táborem, kde se v otrockých podmínkách vyráběla bižuterie pro závod Preciosa. Ten tehdy řídil Don Karl, dnešní majitel firmy. Do pracovního tábora se dostávali hlavně političtí vězni, například zde pobyl i disident a obhájce lidských práv Pavel Wonka, politik Petr Cibulka nebo odbojář Vladimír Hučín. Ti všichni popsali nelidské podmínky v lágru, které z velké části tvořili právě sadističtí dozorci. Josef Vondruška, přezdívaný podle podoby s večerníčkovou postavičkou Filipes, vězně bil a týral. Až v roce 2006 z toho Vondrušku obvinili Vladimír Hučín, Jiří Gruntorád a Jiří Wolf. Nakonec jej liberecký státní zástupce obžaloval v listopadu 2008 ze zneužívání pravomoci veřejného činitele pouze v případě Jiřího Wolfa. Vondruška na adresu bývalých vězňů neznal slova pokory. O Gruntorádovi třeba řekl, že je povýšenec, který si hrál na intelektuála. Tvrzení vězňů označil z 80 % za lež a z 20 % za pololež.