Obléknout tenhle kosmický obleček dítěti, které má problémy s motorikou a zvědavost se u něj mísí s obavou z neznámého, není vůbec snadné. „U dítěte, kterému upravujeme oblek poprvé, to trvá jeden a půl hodiny," říká fyzioterapeutka Iva Černá. Je jednou z trojice, kterou Nové lázně vyslaly na zkušenou do centra kosmické medicíny v Rusku, kde tuto léčebnou pomůcku vymysleli.

„U nás je to metoda v podstatě neznámá a neprobádaná a také poměrně drahá. Proto jsme se rozhodli získat informace tam, kde s ní přišli jako první a mají nejvíc zkušeností," popisuje primář Nových lázní Jan Novotný, proč lékařka a dvě fyzioterapeutky zamířily přímo do centra kosmické medicíny.

Teplické Nové lázně se specializují na léčbu pohybového aparátu a nervové soustavy dětí letos nově už od tří měsíců věku a denně tu lázeňskou péčí projde na 220 dětí. Základem léčby je a zůstane fyzioterapie. Intenzivní léčebná rehabilitace využívající řadu metod včetně nejznámější Vojtovy metody v kombinaci s termální minerální vodou z Pravřídla je ale postupně doplňována celou řadou nových, moderních metod a podpůrných programů. Kosmický obleček je jednou z nich.

Při diskuzích s ruskými kosmonauty, kteří se po mnohaměsíčním pobytu ve vesmíru jezdí rehabilitovat a nabrat nové síly do teplických lázní, došlo i na to, že terapii kosmickým oblekem v Rusku už využívají nejen pro kosmonauty, pro které byla vyvinuta, ale i pro dospělé pacienty po mozkových příhodách a úrazech a také pro děti s pohybovými problémy po obrně apod. 

„Snažili jsme se získat co nejvíc informací a pak jsme do Ruska vyslali naše pracovnice. Byli k nim vstřícní, umožnili jim podívat se do obou typů zařízení pro dětské i dospělé pacienty, natočit video a podělili se s nimi o své zkušenosti. Získaly mezinárodní certifikát a pak už nic nebránilo tomu, novou metodu vyzkoušet i u nás," konstatoval primář Novotný.

Jak přiznává, zpočátku byl coby ortoped k nové metodě dost skeptický, ale výsledky jsou podle něj velmi zajímavé a chůzi to určitě může vylepšit. Pokud ale někdo čeká, že se díky kosmickému obleku nechodící dítě zázračně naučí chodit, bude zklamán. Je to ale další způsob terapie, který v Nových lázních od září začnou oficiálně využívat u dětí, které už mají základní pohybové návyky, aby se mohly rozvinout a zdokonalit.

Zatím mají v Nových lázních tři základní velikosti kosmických oblečků, z nichž jeden stojí 50 tisíc korun. Ten nejmenší je pro dvouleté děti. „V rámci léčebného pobytu jsme schopni odcvičit 6 dětí. Je poměrně složité oblek na dítě přesně nastavit a velmi individuální, záleží na diagnóze. Některé dítě v obleku vydrží chodit půl hodiny, některé déle," popisuje primář Novotný.

„Každé dítě je jiné, ale převládá u nich zvědavost. Záleží i na spolupráci s maminkami, jak nám pomáhají dětem vysvětlit, že jim oblek pomůže se lépe pohybovat, takže tu máme malé kosmonauty i Spidermany," usmívá se Iva Černá.

Velmi oblíbená je u dětí další novinka, kterou v Nových lázních využívají na zlepšení motoriky. Magic box je interaktivní přístroj, který získal první cenu na veletrhu hraček. Je to vlastně tablet, promítaný na velké plátno. Děti nutí se pohybovat, protože po něm lezou po čtyřech, v určité rychlosti musí splnit daný úkol, držet tužku ve správném úhlu a také tahem přemisťovat obrázky na správné místo. „Programy se dají dokupovat. Zatím máme českou verzi, ale budeme mít verzi i v ruštině a arabštině, protože tato klientela si naše lázně velmi oblíbila. Některé rodiče tato pomůcka tak nadchla, že ji chtějí svým dětem koupit i domů," konstatoval primář Jan Novotný.

K tomu, co vše se děje v Nových lázních a jaké novinky zavádějí, se vrátíme podrobněji v některém z dalších vydání Teplického deníku.