Rekonstrukce budovy bývalého plicního oddělení v Husově ulici neboli budovy I vyšla na 53 milionů korun, většinu pokryla evropská dotace. „Nachází se zde dvě lůžkové stanice pro léčbu pacientů závislých na alkoholu a pacientů s úzkostnými poruchami,“ popsal primář Centra psychiatrie Jaromír Hons. Pacienti zde budou hospitalizováni po dobu šesti týdnů, a to vždy v desetičlenných skupinách.

Každý všední den zde kolem půl osmé ráno proudí zástupy dětí. Ve středu ale zůstala brána do areálu základní školy na sídlišti Sever v České Lípě uzamčena.
FOTO: Některé školy na Českolipsku stávkovaly. Učitelům vadí neplnění slibů

Jde o pacienty v takzvaném otevřeném režimu. „Jejich stav není superakutní. Mohou se volně pohybovat, byť musí dodržovat určitý režim,“ dodal Hons. Místo klasických nemocničních lůžek jsou pro ně ale připraveny pohodlnější postele, a to jen dvě na každém pokoji. „Najdou zde dostatek intimního prostoru, aby mohli řešit své potíže. I když jsme měli možnost ponechat pokoje vícelůžkové, myslíme si, že zvýšení standardu je pro pacienty léčící se s duševními poruchami zcela zásadní,“ vysvětlil primář.

Bude i kavárna

Nové podmínky jsou zde podle něj nesrovnatelné s těmi, které poskytovaly předchozí prostory. „Komfort je zde vyšší než v jiných psychiatrických zařízeních v republice,“ poznamenal. Kromě lůžkové části jsou v přízemí také denní stacionáře, ambulance a jídelna. V ní je v plánu také zřízení kavárny. „Bude sloužit jak pro pacienty, tak jejich rodinné příslušníky, aby se propojovaly populace zdravých a nemocných, což je žádoucí,“ sdělil Hons.

K dispozici je také zahrada s altánem určená pro relaxaci či terapie. „V zadní části jsou ještě neupravené pozemky, plánujeme, že by tam pacienti vykonávali nějaké pracovní terapie,“ doplnil Hons.

Centrum psychiatrie liberecké nemocnice nové prostory v úterý slavnostně otevřelo, sloužit budou pacientům z celého kraje.Zdroj: Deník / Kamil Košun

Nové zázemí si pochvalují i zaměstnanci. „Stará budova skýtala větší sesternu, která ale zároveň sloužila pro jídlo, odpočinek i komunikaci s pacienty. Bylo to takové ústředí. Sestry ale potřebovaly také nějaký kout pro sebe, kde si mohou třeba předat službu,“ poznamenala vrchní sestra Martina Löffelmanová.

Projekt za celkem 150 milionů korun zahrnuje i přestavbu budovy E. „Ta je v rekonstrukci a měla by se otevírat příští podzim,“ předeslal Hons. V ní pak bude fungovat uzavřená stanice intenzivní péče, v níž budou léčeni pacienti v akutní fázi duševního onemocnění, a také rehabilitační stanice.

Neztratili se. Novoborští siláci přivezli z USA dvě zlata.
Neztratili se. Novoborští siláci přivezli z USA dvě zlaté medaile