Teď se tady chystají ještě na větší akci, a to na děčínské městské slavnosti, které startují za necelé dva týdny. Na Pastýřskou stěnu zamíří jak diváci, tak i účastníci soutěže Adrenalin Challenge.

„Připravujeme personál na zátěžový test, protože na čarodějnice jsme nečekali tolik lidí," uvedl nový provozovatel restaurace Pavel Hakl, který vyhrál výběrové řízení na provoz občerstvení. Objekt patří městu Děčín. Cílem města je Pastýřskou stěnu oživit zejména v turistické sezoně.

Do Nebíčka láká Pavel Hakl na grilované speciality. Vlající oranžový prapor z balkonu zámečku je pak signálem, že se ten den griluje celé prase. Na to je nový nájemce specialista.

„Ještě tu jsou pozůstatky z čarodějnic. Je tady větev z třešně, pod tou se lidé mohli políbit," ukázal nám Pavel Hakl při vstupu na balkon.

Balkon se nachází v malém informačním centru, kde se prodávají turistické známky, vizitky, pohlednice, různé suvenýry či obrazy. Místo infocentra byl dříve byt, přes který vedl vstup do věže, a tak do ní dříve nebyl umožněn přístup.

Infocentrum a vyhlídková věž je návštěvníkům otevřena po celou dobu provozní doby restaurace. Ta je ve všední dny otevřena od 10 do 19 hodin, v pátek a o víkendu pak od 10 do 20 hodin.

„O víkendu to ale bude podle lidí. Pokud tu budou sedět, budeme tu i déle," řekl Pavel Hakl.

Kuchyně, která v restauraci fungovala dříve, ale bude prozatím uzavřena. Místo ní bude fungovat menší kuchyň, která vzniká v místnosti u brány v dolní části zámečku, kde se zvenčí pak nachází plac, na němž je umístěn velký gril. Tady se také speciality budou připravovat.

„Tady se bude točit také pivo. Kafíčko si ale dají lidé nahoře, tam si mohou dát také gulášek," popisuje Pavel Hakl.

Nebíčko Pavel Hakl získal do pronájmu letos v dubnu. Nájemné městu zaplatí šedesát tisíc korun ročně, smlouvu získal na dobu neurčitou. Restaurace má fungovat i mimo sezonu. V budoucnu nabídne i různé oslavy či svatební hostiny. Pavel Hakl plánuje lákadla i pro děti, a to v podobě trampolíny či skákacího hradu, otevře stánek se zmrzlinou či půjčovnu kol ve spolupráci s jinými děčínskými půjčovnami.

Na Pastýřskou stěnu lákají nejen oficiální, ale i facebookové či webové stránky bývalého nájemce Tomáše Bílého. Ten měl Nebíčko v pronájmu již dříve, kvůli dluhům městu ale dostal výpověď.

S problémem Nebíčko pronajmout se město potýkalo dlouhodobě. Často tak turisté v hlavní sezoně narazili na zamčené dveře.
Loni byla kvůli nutným investicím restaurace uzavřena. Vyhlídková věž a občerstvení ale fungovalo. Věž zoo provozovala sama, občerstvení pronajala podnikateli Petru Lollokovi. Ten tehdy slíbil, že bude prodávat polévku, pizzu, zapékané bagety, sekanou či klobásy. Občerstvení tak fungovalo, jeho provozování ale získal Lollok do nájmu během loňské letní sezony od června do poloviny září.

Pastýřská stěna patří v Děčíně mezi oblíbené turistické cíle. Lidé sem míří kvůli vyhlídce na Děčín, Labe a děčínský zámek, nebo si sem zajdou po prohlídce zoologické zahrady. Vede sem také via ferrata, stezka na skále, která do Děčína láká lezce z celé republiky.

Jak vznikl název Pastýřská stěnaPůvodní německé pojmenování bylo Schiefe Wand čili „šikmá stěna", z čehož se vyvinulo pojmenování Schieferwand, což ale znamenalo „břidlicová stěna". Protože se zde žádná břidlice nenachází, bylo pojmenování změněno na Schäferwand, doslova „ovčácká stěna". Z této doby patrně pochází pověst o ovčákovi, který na jižním svahu kopce pásl ovce. V češtině se pak vžil název Pastýřská stěna.