„Dorazit může každý, kdo si chce užít skvělou atmosféru. Běhy jsou zážitkem nejenom pro závodníky, ale i pro pozorovatele,“ svěřil se jeden z organizátorů běžecké série Michal Ambrož.

Můžete přiblížit jednotlivé běhy?

Avon Běh za zdravá prsa je charitativní běh v délce 5 km na pomoc boje proti rakovině prsu, zatímco Night Run v délce 10 km ocení každý, kdo si chce užít atmosféru nočního města za svitu čelovek. Navíc máme připravené závody jak pro nejmenší, tak i Family Run. V něm nejde o čas, jeho délka je 2 km a účastní se ho celá rodina.

Jak došlo k propojení akcí Night Run a Avon Běh?

Night Run spolupracuje s projektem Avon za zdravá prsa už od začátku. Díky běžcům jsme schopni pomoci lidem, kteří to potřebují. Část startovného z tohoto závodu jde přímo na tento projekt. Navíc tím šíříme i osvětu o rakovině prsu. Na každé akci máme lidi, kteří si touto nemocí prošli a učí návštěvníky samovyšetření. Pro mnohé bývá překvapení, že rakovinou prsu mohou onemocnět i muži. Pravidelně také dáváme startovné lidem, kteří nemoc prodělali a vracejí se zpět k normálnímu životu.

Jak se série NN Night Run zrodila?

Za zrodem stojí myšlenka vymyslet něco pro lidi, kteří nejsou profi běžci, a přesto si chtějí zazávodit. Prostě proto, že je to baví. Takže jsme jim nabídli náš koncept. Ten se zalíbil a nyní jsme největší běžeckou sérií na 5 a 10 km. Chceme lidem poskytnout možnost aktivního trávení času a setkání s těmi, kdo mají podobné zájmy.

Proč se běží večer?

Bývají lepší teploty a lidé, kteří běží svůj první závod, se lépe uvolní. Další výhodou je, že po doběhnutí se můžete rovnou přesunout do postele a nikdo vám to nebude vyčítat. (smích)

Trať zavede závodníky do Lidových sadů. Jak vybíráte trasu?

Výběr trati vždy představuje velký oříšek, protože se musíte řídit hned několika pravidly, které si mohou protiřečit. Mezi hlavní patří dodržení vzdálenosti jednotlivých závodů. Dále pak trasa musí začínat a končit tak, aby se závodníci mohli na start dostat co nejpohodlněji a vešlo se tam celé zázemí závodu. Trasa musí co nejméně obtěžovat místní lidi a ostatní, kteří se v místě chtějí pohybovat. Dále by měla nabídnout hezké prostředí, aby se závodníci mohli „kochat“.

Pro koho jsou závody určené?

Doslova pro každého. Nezáleží na věku, kondici či zkušenostech. Kdo si chce užít skvělou atmosféru a čerstvý vzduch, ať nazuje boty a dorazí.

Máte připravený i doprovodný program?

Mezi samotnými běhy budou vystupovat místní taneční skupiny a samozřejmě nesmí chybět společná rozcvička před každým závodem. Na místě budou i stánky partnerů, které nabídnou jak zábavu, program, tak i občerstvení.

Co bude čekat na závodníky v cíli?

Originální medaile předaná na krk od usměvavého člena našeho týmu. Každý běh má svůj motiv medailí, takže si může závodník udělat kompletní sbírku. Hned po zdolání závodu budou moci běžci doplnit energii bohatou nabídkou občerstvení od buchet až po iontové nápoje.

Proč by si neměl nechat milovník běhu ujít vaše závody?

Kvůli atmosféře. Samotní běžci dokážou své nadšení přenést na každého široko daleko. A z těch hmatatelných stojí za zmínku medaile a jídlo. Navíc Night Run a Avon Běh za zdravá prsa jsou zážitkem nejen pro účastníky, ale také pro pozorovatele. Je krásné sledovat skoro 2000 čelovek.

Lidé se mohou přihlásit i jako dobrovolníci. Co mají na starost?

Snažíme se zapojovat místní komunitu. Proto sháníme lidi, kteří město závodů znají a mají k němu vztah. Dobrovolníci nebo brigádníci pak podporují náš tým na všech frontách: v úschovně, na občerstvovacích stanicích, u výdeje registrací a především pak na trase, kdy pomáhají běžcům nezabloudit a povzbuzují je.

Proč si myslíte, že stoupá oblíbenost běhu a závodů?

Lidé jej mohou provozovat kdekoli a kdykoli. Závody jsou pak pro ně třešničkou a motivací či cílem. Navíc si uvědomují, že když se hýbají, jsou spokojenější a tolik se nestresují.