Tak jako v loňském roce i letos se můžete vydat na parádní rodinný výlet do Národního parku České Švýcarsko. Skalní stěny, převisy a některé jeskyně totiž zdobí v těchto dnech díky mrazivému počasí pozoruhodné ledové útvary, pro které se vžilo místní označení ledopády. Pokud se k nim vydáte, nezapomeňte si s sebou vzít fotoaparát.

„Tradičně vyhledávané rampouchy a jeskyně se nacházejí především na Krásnolipsku a v okolí obce Brtníky. Správa parku také letos instalovala dočasné značení k nejzajímavějším útvarům," říká mluvčí parku Tomáš Salov.

Pro turisty navíc park přichystal novou službu: V lokálních informačních centrech si mohou lidé obstarat také leták s mapkou a základními informacemi o ledopádech.

"V zimní sezóně patří ledopády k nejvyhledávanějším pozoruhodnostem našeho národního parku, některé rampouchy dosahují značných rozměrů i obdivuhodných tvarů či barev," říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: "Orientace v zimní krajině Českého Švýcarska může být velmi náročná, snažíme se ji proto návštěvníkům zpříjemnit jak dočasným značením, tak i nově vydaným informačním materiálem."

Ale pozor: Návštěvníci zimního Českého Švýcarska musí počítat se ztíženými podmínkami v terénu. Správa parku výletníkům doporučuje, aby se na cestu vybavili kvalitní obuví, teplým oblečením i teplými nápoji a nevydávali se na výlet sami. Povrch cest je především ve svažitých částech zledovatělý. Namístě je také opatrnost v době oblevy, kdy může dojít o opadávání kusů ledu.