Zdejší krajina vypráví dlouhý příběh. Tragický, neopakovatelný a působivý. Pomoci objevovat historii, prozkoumat ruiny budov a seznámit se s osudy obyvatel pomůže druhý díl cykloprůvodce Geoparkem Ralsko.

Podtitul průvodce „Člověk, který tudy šel, zmizel…“vyjadřuje hlavní téma cykloprůvodce, a tím je objevování zaniklého. Přes sedm set let žili v krajině lidé, obhospodařovali pole a lesy. Poutníci a obchodníci putovali cestami, vznikaly zájezdní hostince, kraj i jeho obyvatelé se rozvíjeli. V druhé polovině minulého století byl život zde násilně ukončen.

„Původní obyvatelé byli vystěhováni, v některých obcích byli nahrazeni jinými obyvateli. Většina obcí však zanikla. Vojenská technika po čtyři desetiletí převzala vládu nad zdejším krajem. Krajina, dnes už svobodná, jen obtížně znovu hledá své uplatnění,“ popsala místní historii autorka průvodce Renata Franclová z Geoparku Ralsko.

Návštěvník si může vybrat ze šesti tras, které ho podrobně seznámí s krajinou zaniklých obcí a osad. Nechybí kdysi slavné a pro rozvoj kraje velmi důležité obchodní cesty, které spojovaly Lužici s Čechy a Moravou. Průvodce připomene také velmi oblíbené letovisko první poloviny 20. století, a to Hradčany, tehdejší Kummer i unikátní Rečkovskou úzkokolejku. Zájemce se projede po hrázích místních rybníků, zavítá do krajiny kolem Máchova jezera. „Naším cílem je provést návštěvníka tímto výjimečným krajem, ukázat mu, jak zde lidé dříve žili. Zároveň chceme probudit v lidech dobrodružného ducha, aby sami objevovali místa a jejich příběhy,“ dodala Fanclová.

Geopark Ralsko na facebooku

Součástí průvodce jsou dobové nákresy obcí a dobové fotografie. Nechybí ani souhrnná mapa ve velikosti A2, která propojuje trasy z obou dílů průvodce. Na rubové straně mapy je publikována historická Bock-Polachova mapa oblasti z roku 1808. „Unikátní fotografie současného stavu doplněné dobovými fotografiemi a plánky obcí napomáhají návštěvníkovi určit místo, kde se nachází. Staré ovocné stromy, zbytky živého plotu, či kousky povalujících opracovaných kamenů ukazují na místa kde stávaly domy. I když byla některá osídlení úplně zničena, výjimečná atmosféra a kouzlo zdejších míst se zničit nepodařilo,“ podotkla Franclová. Jednotlivé trasy jsou zaneseny také do interaktivní mapy na webových stránkách Geoparku Ralsko.

Na své si přijdou i rodiny s hravými dětmi, jelikož ralský geopark nabízí tři geolokační hry. Dobrodružně-naučná hra Pátrání po jeřábovi Filipovi zábavnou formou představuje unikátní přírodní oblast mezi vrchem Ralsko a Bezdězem, která je domovem zubrů, vlků, ale také celé další řady vzácných živočišných a rostlinných druhů v čele s kriticky ohroženým jeřábem popelavým. „Aktivní rodiče a milovníci přírody zase ocení hru QUEST, která je zavede do přírodní rezervace Hradčanské rybníky,“ doplnila ředitelka geoparku Lenka Mrázová. Třetí hra se jmenuje Záhada Pustého rybníka.

Národní geopark Ralsko leží na území bývalého vojenského prostoru Ralsko, opuštěného sovětskou armádou před šestadvaceti lety. V roce 2016 se geopark stal sedmým národním geoparkem České Republiky. „Usilujeme o oživení opuštěných míst, chceme poukázat na nejrůznější polozapomenuté historické, kulturně-umělecké a často i politické souvislosti,“ zdůraznila Mrázová.