Podle krajského radního pro sociální oblast Petra Tulpy by už ale tento termín měl být konečný. „Došlo tam k velkému zdržení, což mě mrzí, prověřovala se nízká nabídková cena firmy, která zakázku získala, ale konečně jsou všechny administrativní problémy vyřešené, takže skutečně mohu potvrdit termín podzim 2015," říká Tulpa. Přestavba bývalého sirotčince na hospic je tak konečně v plném proudu.

Nečekané problémy

Protože jde ale o rekonstrukci, narážejí tu stavbaři na netušené problémy. „Například se zjistilo, že je tam nestejná výška stropů, v domečku vedle hlavní budovy byl pak špatný krov. Největší problémy byly při výkopu záporové stěny, nicméně i přes tyhle nečekané potíže se podzimní termín dá stihnout," utvrzuje radní Tulpa.

Kraj teď bude vypisovat nové výběrové řízení na vnitřní vybavení hospice. Do první soutěže se totiž nikdo nepřihlásil. Podle odborníků se totiž ve výběrovém řízení na interiéry smíchaly dohromady dvě různé věci samotné vybavení pokojů, jako jsou postele, židle, stoly, kuchyňky a podobně s čistě zdravotnickým zařízením. „Poučili jsme se a teď těm firmám umožníme, aby si tu odbornou zdravotnickou část zajistily subdodavatelsky," doplňuje Tulpa. Podle něj teď visí otazník ještě nad financováním hospice.

Část nákladů budou hradit zdravotní pojišťovny. „Pak tam zbudou asi ještě čtyři miliony ročně. Polovinu dá kraj a druhé dva miliony se rozpočítají mezi obce Libereckého kraje," dodává mluvčí kraje Jiří Langr s tím, že až samotný provoz ukáže, jaké budou skutečné náklady. Hospic bude mít k dispozici 28 lůžek.