Nyní dělníci pracují zejména uvnitř. Novinářům to při kontrolním dnu řekl Jindřich Lechovský, který na stavbě pro Liberecký kraj zajišťuje stavební dozor. Výstavbu zařízení pro nevyléčitelně nemocné financuje kraj za přispění peněz z evropských fondů.

„Dělají se hrubé montáže technických sítí, to znamená topení, vzduchotechnika, voda a kanalizace," uvedl Lechovský. Podle něj se díky příznivým klimatickým podmínkám dá pracovat i venku. „Dělají se úpravy kolem objektu stacionáře, kde byl mírný skluz kvůli problémům při zakládání objektu," řekl.

Stavbu přibrzdil nález skládky s nebezpečným azbestem, kterou musí zlikvidovat odborná firma. Na stavbě podle Lechovského pracuje denně 50 až 70 lidí.

Z budovy staré více než sto let zůstaly prakticky jen obvodové zdi. Jednou z mála zachovaných místností je kaple, která je zřejmě nejkrásnější částí v bývalém kojeneckém ústavu. Budova z přelomu 19. a 20. století už získala tři přístavby, dvě křídla a stacionář. Na jedné straně hospice je již také hotová fasáda. Opravuje se i administrativní budova, která se nachází několik desítek metrů pod hospicem a která je určená pro personál.

Liberecký kraj je jedním 
z mála v zemi, který nemá kamenný hospic. Nevyléčitelně nemocným pacientům a jejich rodinám zatím slouží terénní hospicová péče a také speciální rodinné pokoje v nemocnicích v Liberci, Turnově a České Lípě.