Zhoršená je kvalita vody na dalších sedmi ze 34 sledovaných vodních ploch. Vyplývá to z informací uvedených na webu Krajské hygienické stanice v Liberci.

V Zákupech se vyskytly nebezpečné cerkárie, které mohou vyvolat svědivé vyrážky a při opakovaných infekcích i bouřlivější alergické reakce. V chrastavském koupališti se po záplavách 2010 našly bakterie, jež naznačují fekální znečištění. Následkem mohou být vyrážky, zvracení a průjem.

Letošní rozbory sice jsou dobré, hygienici ale vycházejí z toho, že problém je dlouhodobý a berou v potaz výsledky i z předchozích let.

Kvůli sinicím je zhoršená kvalita vody ke koupání v Máchově jezeře i nedalekém Hamerském jezeře v Hamru na Českolipsku. Pro obě místa to není na konci sezony nic neobvyklého. Hygienici doporučují lidem, aby se po koupání osprchovali. Zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží je zejména u vnímavých jedinců, kam patří alergici, těhotné ženy či děti.

Sníženou průhlednost mají přehrady v Liberci, Jablonci i koupaliště v Nedamově u Dubé na Českolipsku, Mříčné a Košťálově na Semilsku. Pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů je ale pro tato místa podle hygieniků velmi nízká.