Od začátku prázdnin zkontrolovali 63 táborů, osm jiných podobných akcí a pět poskytovatelů stravovacích služeb pro letní dětskou rekreaci.

„Žádný dětský letní tábor nebyl zakázán a nebyl zjištěn žádný neohlášený," uvedla. Léto je podle ní zatím klidné bez mimořádných událostí. „Dle sdělení zdravotníků je ale patrný nárůst přisátých klíšťat u dětí i dospělých osob," konstatovala mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

Hygienici se letos při prázdninových kontrolách táborů zaměřují zejména na nedostatky zjištěné loni. Na některých místech objevili potraviny, které nebyly vhodně skladované, křížily se provozy nebo vybavení kuchyně nebylo udržované v požadované čistotě. Někde měli táborníci nepořádek na pokojích, výtky hygieniků se týkaly i vedení zdravotní dokumentace kvůli chybějícím dokladům, jako jsou zdravotní průkazy, průkazy zdravotníka a potvrzení o způsobilosti práce s dětmi.

V Libereckém kraji bylo k 1. srpnu nahlášeno 131 letních dětských táborů se 188 běhy. Předpokládaný počet rekreovaných dětí je 10.964. Dalších 587 dětí by se mělo zúčastnit 29 běhů u 19 jiných podobných akcí.