Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jablonečtí Vrabčáci slaví dvacáté narozeniny

Jablonec nad Nisou /KONCERT/ - Dětský pěvecký sbor Vrabčáci slaví dvacet let své existence. Dvacetiny sbor oslaví v pátek 5. října od 19 hodin v Městském divadle v Jablonci nad Nisou.

25.9.2012
SDÍLEJ:

VRABČÁCI. Dětský pěvecký sbor z Jablonce.Foto: archiv Pavla Žura

„Škoda, že sbory nejsou povinné a že jich není víc. Určitě by to prospělo společnosti. Dostala by se někam úplně jinam. Nebyla by tak drsná a agresivní, ale mnohem kultivovanější. Kultivace nám chybí. Stejně jako umění naslouchat druhým. A ve sboru druhým naslouchat musíte," řekl sbormistr a zakladatel Pavel Žur.

„Musíte slyšet, jak zpívá soused. Váš hlas musí být slyšet a přitom nikoho nesmíte překřikovat. Jedinec v tak velké skupině získá postupně dávku zdravého sebevědomí. Zároveň se musí naučit respektovat ostatní členy i sbormistra. Tak sborový zpěv vede děti nejen ke zpívání, ale svým způsobem je připravuje do života. Dokáží se pak dobře uplatnit v pracovním i osobním životě."

Bylo jich až 150

Velké poslání pěveckého sboru vidí Pavel Žur také v tom, že si děti vytvoří kladný vztah k muzice a umění.

„Hudba lidi dostává nahoru a působí jako pozitivní droga. Někteří se jí mohou věnovat dál nebo se vydávají na cestu jiného druhu umění. Většina členů pěveckého sboru se ale už v dospělosti na prkna nevrátí. Jsou však stále hrdi, že byli součástí takového společenství. Zachovají si vzpomínky na to, co prožili. Na koncerty, soustředění a zájezdy," vypověděl sbormistr.

Dětský pěvecký sbor vznikl při Základní škole Mozartova v Jablonci nad Nisou. Nejprve ho tvořili žáci jedné třídy s rozšířenou hudební výchovou. „Děti měly hudební výchovu třikrát týdně. Učily se nejenom zpívat, ale i hrát na zobcové flétny. Mimoto získaly i průpravu, díky níž se dokázaly v hudebním světě orientovat," vyprávěl vedoucí sboru. „Základna sboru se pomalu rozšiřovala. Zpočátku ji tvořili pouze žáci školy, postupně jsme přibírali děti z jiných lokalit. Až jsme se dostali na 150 členů. Ty jsme se snažili rozdělit do různých oddělení podle věku. Tak kromě Vrabčáků vznikla Písklata a Vrabčata," popsal Pavel Žur.

Vítězili i v cizině

V současnosti má sbor dvě oddělení, kam dochází víc jak sedm desítek dětí. Zhruba polovina zpívá v koncertním sboru, mladší děti sbírají první zkušenosti v přípravném sboru Vrabčata. Vrabčáci procestovali na sedmdesát měst a obcí Čech a Moravy. Kromě vystupování ve velkých městech jako je Praha, Brno, Plzeň, Olomouc, Ústí nad Labem či Liberec, měli možnost zavítat například do Nového Jičína, Českých Budějovic, Opavy, Příbrami nebo Mohelnice.

„Byly to často koncertní zájezdy spojené se vzájemnou výměnou. Děti se kromě sborové činnosti seznámily se životem daného města a hlavně poznaly nové přátele," vysvětlil Pavel Žur.

Vrabčáci i Vrabčata získávají první místa v regionálních soutěžích a na krajských přehlídkách. „Účastnili jsme se řady festivalů. Nejvíce si ale cením celostátních soutěží dětských pěveckých sborů v Novém Jičíně. A to v roce 1998 a v roce 2002, kdy jsme se stali absolutními vítězi," vyzdvihl sbormistr.

Svěřenci Pavla Žura prosluli i za hranicemi. Nejen republiky, ale i Evropy. Kromě koncertů v Itálii, Francii, Německu, Rakousku, Polsku, Monaku i Litvě několikrát zazářili ve Spojených státech mexických a absolvovali měsíční turné po Spojených státech amerických.

„Účastnili jsme se řady zahraničních festivalů a soutěží. Největší úspěch, který se nám v posledních dvou letech podařil, bylo získání první ceny v kategorii školních sborů na mezinárodním festivalu sborů v belgickém Neerpeltu. Prestižní festival s osmapadesátiletou tradicí se konal pod záštitou belgické královny na přelomu dubna a května roku 2010. Je to asi jeden z nejlepších festivalů a koná se jednou za dva roky. Hned v několika kategoriích zde soutěží kolem 250 mládežnických sborů Evropy," vyzdvihl sbormistr. Vrabčáci vedeni Pavlem Žurem reprezentovali českou kulturu také ve Spojených státech mexických. A to celkem pětkrát.

Dostali se za oceán

„Kromě koncertního turné jsme si rozšířili obzory. Poznali jsme život tamějšího obyvatelstva, seznámili se s úžasnou historií Aztéků, viděli krásné pyramidy pyramidu Slunce a pyramidu Měsíce. Navštívili jsme antropologické muzeum i úžasnou oblast Acapulca. Navázali jsme cenná přátelství a především jsme propagovali českou kulturu. To vnímám nejsilněji. Ukázali jsme, že se i jako malý národ máme čím chlubit, že kultura je naše ohromná deviza," zdůraznil sbormistr Vrabčáků. Podle Pavla Žura je mexické publikum mnohem spontánnější. Na rozdíl od našeho zdrženlivého publika Mexičané netlumí emoce. Okamžitě dávají najevo radost, chytají taneční rytmus.

Nejdelší pouť uskutečnili Vrabčáci v roce 2002. „Byli jsme víc jak měsíc ve Spojených státech amerických a projeli celé západní pobřeží. Byl to sice náročný, ale velmi krásný zájezd," zhodnotil.

Vrabčáci zazářili nejenom na festivalech, soutěžích a různých přehlídkách, ale i po boku takových hvězd, jako je Lucie Bílá, Eva Urbanová, Petr Dvorský nebo vynikající houslový virtuos Jaroslav Svěcený. Spolupracovali také s bývalou členkou sboru, talentovanou sopranistkou Kateřinou Hořejšovou.

„Pěvecký sbor Vrabčáci je vlastně skupina lidí s větším či menším talentem. Já jsem zastáncem názoru, že téměř každý je schopen naučit se zpívat. Je to jen o tom, aby člověk dodal dětem vizi. Aby si děti věřily a nestyděly se. Pak občas překonají samy sebe. I když se pak už v dospělosti zpěvem nezabývají, dokáží si i v pozdějším věku udělat radost. Nebojí se zazpívat si, třeba o narozeninách nebo o Vánocích. Nebo jen tak pro příjemnou chvilku, pro potěšení svoje i druhých. A to je živá kultura, která je součástí našeho já," uzavřel sbormistr Pavel Žur.

Autor: Redakce

25.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Disciplinární komise OFS Česká Lípa potrestala sedm hráčů. Všechny nepodmíněně

Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení