Jak vypadala slavnostní tabule na šlechtickém dvoře 19. století? Názorně to představí nová výstava, kterou v Bertině křídle sychrovského zámku pro veřejnost otevřeli právě dnes.

Vidět tu můžete nejen skvostně prostřené stoly či banketový set, které ukazují na vysokou kulturu stolování, ale například i složité marcipánové dekorace, na jejichž výrobu se spotřebovalo 40 kilogramů sladké hmoty.

Kromě ukázek nádobí či jídelních lístků ve francouzštině, odkazující na původ majitelů zámku, šlechtického rodu Rohanů, je k vidění například i dekorace z devíti metrů damašku. „Ta se mohla obměňovat při různých příležitostech. Součástí výstavy je i návod na speciální techniku, která se přitom používala," prozradila mluvčí památkového ústavu Lucie Spálenská.

Sychrov a Dumas

Další výstava, která právě ode dneška obohatí prohlídkové trasy nejkrásnějšího a nejnavštěvovanějšího zámku v kraji, je expozice s názvem Literární salón.

Osobnosti z řad Rohanů se totiž staly předlohami pro několik postav slavných Dumasových románů. „Například kardinál Louis de Rohan se dostal do povědomí aférou s falešným diamantovým náhrdelníkem pro královnu Marii Antoinettu," připomněl ředitel Národního památkového ústavu USP Sychrov a zároveň kastelán sychrovského zámku Miloš Kadlec. Další postavou, která inspirovala slavného spisovatele, byla Marie de Rohan, jíž se přezdívalo krásná intrikánka.

Výstava je součástí Roku francouzské kultury, který připomíná spojení významných francouzských rodů s českou minulostí. Rohanové byli navíc dokonce spřízněni s s královskou dynastií Bourbonů.

SLAVNOSTNÍ TABULI zdobí i dekorace z marcipánu. Spotřebovalo se na ni na 40 kilogramů sladké hmoty.

SLAVNOSTNÍ TABULI zdobí i dekorace z marcipánu. Spotřebovalo se na ni na 40 kilogramů sladké hmoty.