Víte, co je manažerský syndrom? A jak se projevuje? Člověk svůj mozek nevypne ani tehdy, kdy by měl. K takovému poznání hned tak nedojdete. Pokud však jsou k dispozici příslušné neurotechnologie, odhalení je hned na světě. Podobně tomu bylo u účastníků dvoudenního semináře, který se uskutečnil ve dnech 19. a 20. července. Jeho účastníci absolvovali jak teoretický výklad, tak též praktická měření na svém těle.

Okresní hospodářská komora v Litoměřicích ve spolupráci se společností Brain Solutions Institut totiž realizuje projekt s názvem „Fyziologické reakce a konkurence" zaměřený na využití poznatků z nejnovějších technologií zkoumajících lidský mozek. „Tento projekt probíhá pouze v Ústeckém kraji," upozorňuje na jeho jedinečnost jednatelka společnosti Brain Solutions Institut, s.r.o. Barbora Kabíčková, která v úterý novinářům projekt představila v sídle Okresní hospodářské komory v Litoměřicích.

Projekt je financován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky a je určen pro cílovou skupinu manažerů, personalistů a lektorů v rámci zvyšování jejich konkurenceschopnosti.

Prvních patnáct

Účastníci pracují s neurotechnologiemi a dozvídají se o vlivu mozkové aktivity na vnímání a výstupní chování nebo o negativních následcích stresu na biologické úrovni. Vzdělávají se, jak tvořit efektivní sdělení, modifikovat komunikaci nebo výuku dle pohlaví, věku a typologie osobnosti a tak podobně. Trénují také zvyšování výkonu svého mozku, koncentraci, zlepšování paměti a eliminaci stresové zátěže.

Na rozdíl od klasické psychologie zde účastníci nahlížejí přímo do mozku a do naměřených hodnot centrální nervové soustavy a mohou si skutečnosti ověřit na svém vlastním těle. Přístroj holandské provenience v hodnotě půl milionu korun, který realizační tým používá ke vzdělávání cílové skupiny, umožňuje monitoring mozkové aktivity a modalit souvisejících s emocemi, jako je tepová frekvence, dýchání, kožní odpor nebo teplota kůže. „Lidské chování je z 80 % ovlivněno emocemi. Lidé si myslí, že podíl rozumu na něm je třeba poloviční, ale není tomu tak. Právě to ukázaly výsledky, k nimž jsme s účastníky semináře došli," upozorňuje Barbora Kabíčková.

Patnáct manažerů, personalistů a lektorů se tak doslova na vlastní kůži i hlavu změřilo. Monitorovali své reakce a sledovali změny mozkové aktivity při zvýšené pozornosti, při aktivaci paměti, relaxaci, únavě a podobně. Vyzkoušeli si také tzv. neuromapping, který představuje analýzu mozkové aktivity, a změřili si tak svůj sklon ke stresu, úzkostem, perfekcionalismu, schopnost koncentrace…

„Na začátku všichni podnikli vstupní analýzu, při níž jim přístroj vytvořil „mapu mozku". Pak se učili tzv. biofeedback, tedy biologickou zpětnou vazbu, což je v podstatě trénink optimalizace mozkové aktivity. Pomocí biofeedbacku pak napravovali své špatné stránky," říká Barbora Kabíčková. Jak dodává, během dvoudenního semináře stihli absolvovat tři takové tréninky, přičemž optimální počet k dosažení jasně vypovídajících výsledků je deset. „Ale i po těch třech došlo u všech hlavně ke zlepšení soustředěnosti," konstatuje jednatelka společnosti.

S účastníky semináře došla k zajímavým závěrům. Například, že stres blokuje potřebné mozkové frekvence a tím omezuje výkon mozku, který je pak rychleji unavený. Vezměte si třeba studenta při zkoušce, který si v důsledku stresu nevytvoří optimální mozkovou frekvenci…

Ojedinělý projekt

A další odhalení? V důsledku stresu dochází ke zrychlení tepu a srdce je méně výkonné. Bez zajímavosti není ani to, že emoce se měří na kožní vodivosti, což nelze bez přístrojů postřehnout. A také to, že pokud je jedinec emočně závislý na výsledku mozkové činnosti, potvrzuje se vliv na zvýšení dlouhodobé paměti.

Tento ojedinělý projekt, který učí manažery, personalisty a lektory optimalizovat jejich mozkovou aktivitu, jak zvýšit výkon mozku, jak eliminovat stres či zvýšit koncentraci, čeká podle Barbory Kabíčkové v průběhu tří let vyškolení ještě 120 lidí. „Teprve pak bude možnost využívat přístroj komerčně," připouští Barbora Kabíčková.

Jak na závěr uvedla ředitelka Okresní hospodářské komory v Litoměřicích Alena Kaiserová, pro případné zájemce je možné přístroj pro monitoring fyziologických reakcí po domluvě se společností Brain Solutions Institut, s.r.o. ukázat. Samozřejmě se vším, o čem jste si právě teď přečetli.

ZÁKLADNÍ INFORMACE O LIDSKÉM MOZKU

Lidský mozek (encephalon) je řídící a integrační orgán nervové soustavy člověka. Řídí a kontroluje veškeré tělesné funkce, jako je činnost srdce, trávení, pohyb, řeč, ale i samotné myšlení, paměť či vnímání emocí.

Lidský mozek má objem asi 1450 cm3 a váží přibližně 1300-1400 g, tedy 2 % lidské váhy. Obsahuje asi 50100 miliard (tedy asi 1011) neuronů, z nichž asi 10 % (1010) jsou pyramidální buňky v mozkové kůře. Mezi nervovými buňkami existuje až biliarda (tedy 1015) synaptických spojení.

Významné funkční oblasti mozkové kůry:

Kůra hemisfér koncového mozku hostí mnoho významných center. Jednak se jedná o primární a sekundární sensorická centra (zrakové, sluchové, čichové, chuťové), dále o motorické a sensitivní centrum (tato dvě centra jsou v závitech těsně obklopujících sulcus centralis), tzv. premotorická oblast, kde jsou uložené naučené pohyby, frontální okohybné pole (významné korové centrum řídící nevědomé oční pohyby) a řečová centra.

Řečová centra jsou dvě Broccovo motorické centrum (při jeho poškození člověk trpí motorickou afázií řeči sice rozumí, ale nedokáže vydávat srozumitelná slova) a Wernikeho gnostické centrum (při jeho poškození dochází k sensorické afázii pacient nerozumí mluvenému slovu a když mluví, spojuje slova do nesrozumitelných celků, což si ale neuvědomuje, protože si sám nerozumí). Jedná se o evolučně velmi mladá centra, která nejsou přítomná bilaterálně, ale pouze v dominantní hemisféře.

Hemisféry nejsou obě symetrické, je známé, že levá hemisféra je více zaměřená na analytické myšlení a početní operace, zatímco pravá je zaměřená spíše na vnímání umění a abstraktní myšlení. To, která hemisféra je dominantní, se určuje podle přítomnosti unilaterálních (= jen na jedné straně přítomných) center. Všichni praváci a asi 50 % leváků má dominantní levou hemisféru.

Zdroj: cs.wikipedia.org