Slovo brownfield pochází původně z angličtiny a přeložit jej můžeme jako hnědé pole. Jde o urbanistický termín označující nevyužívané území.

Putovní výstava, kterou si můžete do konce května prohlédnout na jablonecké radnici, mapuje proměnu hned několika z nich. „V Jablonci nad Nisou téma oživování historických industriálních staveb není neznámé. Najdeme zde například objekt bývalé hasičské zbrojnice, ze které bylo za přispění evropské dotace vybudováno nové sídlo Městské policie Jablonec nad Nisou,“ řekl Vít Příkaský, člen rady kraje pověřený řízením resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova. Na dalších panelech výstavy najdeme i jablonecký hotel Praha na Komenského ulici nebo sídlo společnosti Texo Plus na Maršovicích.

Aktuálně zajímavým záměrem je podle krajského radního oživení původních jabloneckých lázní, který se snaží zrealizovat spolek ArtproProstor a jeho projekt nese název Jablečné lázně. „Věřím, že nadšení a úsilí přinese očekávané ovoce a my tento objekt budeme moci v budoucnu zařadit mezi revitalizované objekty naší výstavy,“ dodal na závěr Příkaský.