Předloni přešli celkovým skóre 5:0 přes Řecko, nyní je ale čeká velmi silné Rusko, které touží poprvé od roku 1998 postoupit na závěrečný turnaj. První díl barážové bitvy je na programu dnes od 16.00 hodin v Jablonci nad Nisou v Chance areně, odveta se odehraje v úterý v dalekém Jekatěrinburgu na Urale, kde je čtyřhodinový časový posun.

Svěřenci trenéra Jakuba Dovalila podruhé za sebou prošli kvalifikační skupinou bez jediné prohry a v závěru si ještě víc zvedli sebevědomí vysokou výhrou 5:0 nad Walesem.

Teprve nadcházející baráž ale rozhodne o tom, jestli čeští mladíci budou hodnotit kvalifikaci jako úspěšnou a zda se budou moci chystat na červnový šampionát v Izraeli, kde by obhajovali loňský bronz z Dánska.

Čeští mladíci chyběli v baráži od roku 1999 jen jednou, před čtyřmi lety.

Předpokládaná sestava ČR

Valeš (Koubek) - Nitrianský, Kalas, Čmovš, Lecjaks - Kopic, Mareček, Hanousek, Krejčí - Kadlec Tecl.

Z šesti účastí čtyřikrát postoupili a dvakrát vypadli. Poslední dva barážové souboje s Bosnou a Hercegovinou a Řeckem zvládli, teď ale narazí na Rusko, zřejmě silnějšího protivníka.

„Byl to soupeř, kterého jsme nechtěli. Mírným favoritem asi jsou, ale pro nás to může být výhoda. Nevidím důvod, proč bychom se neměli poprat o vítězství," prohlásil brankář Roman Valeš, jehož start je po doléčení zraněného kolena i den před duelem nejistý.

Češi si jako jasný cíl pro domácí duel stanovili neinkasovat. Povzbuzuje je i to, že v Jablonci nikdy neprohráli.

„Je to jako klasický pohárový dvojzápas. Samozřejmě kdybychom vyhráli s čistým kontem, je to super. Ale i bezgólová remíza dává naději do odvety," přemítal Dovalil.

Rusové stejně jako český tým vyhráli kvalifikační skupinu a o nasazení v baráži je připravila jen nečekaná závěrečná remíza s Moldávií.

Dnešní zápas bude jako hlavní rozhodčí řídit Rumun Ovidiu Alin Hategan a přímý přenos odvysílá ČT Sport.