Exkluzivní rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem si můžete přečíst ve čtvrtečním tištěném vydání regionálního Deníku.

16:04 Tiskovou konferenci na Sychrově přerušuje a posouvá prudký déšť. Změnu počasí však pan prezident uvítal. Miloš Zeman opouští Liberecký kraj a vrací se zpátky do Prahy.

14:00 Miloš Zeman se podepisuje do Kroniky obce a přijímá dar od starosty. Poté odjíždí na státní zámek Sychrov, kde poobědvá a zároveň ukončí návštěvu Libereckého kraje.

13:55 V Nové Vsi překonaly děti dospělé. Položily totiž panu prezidentovi několik osobních dotazů. „Jaký byl váš nejoblíbenější a nejmíň oblíbený předmět ve škole?," ptala se dívenka z místního dětského pěveckého sboru. „Byl to dějepis, ale záleží, jakého máte učitele. Výklad nesmí být nudný. Nejhorší pro mě byla matematika, to ale nerad přiznávám," poznamenal prezident s úsměvem. Dále Miloš Zeman prozradil, že také zpěv nebyl jeho silnou stránkou, a že by se bál s dětmi zazpívat, aby jim píseň nezkazil.

Miloš Zeman v Nové Vsi na Jablonecku.

13:28 Prezidenta republiky v Nové Vsi na Jablonecku přivítalo zhruba dvě stě obyvatel převážně důchodového věku. Po úvodním projevu nyní odpovídá na dotazy občanům.

„KDYŽ SE DOMLOUVÁM S HEJTMANY NA PROGRAMU, VŽDYCKY JIM ŘÍKÁM, ABY NEZAPOMNĚLI NA TO, ŽE CHCI TAKÉ NAVŠTÍVIT VESNICI. TO PROTO, ŽE JSEM TAKÉ Z VESNICE. DESET LET JSEM ŽIL V NOVÉM VESELÍ. OD NOVÉ VSI SE LIŠÍ V TOM, ŽE MÁ ČTYŘI HOSPODY A NOVÁ VES JEN TŘI. TOTO ČÍSLO JE DŮLEŽITÝM INDIKÁTOREM KULTURNÍHO ŽIVOTA V OBCI. ALE TADY V OBCI JE TŘEBA PODĚKOVAT VŠEM SPOLKŮM A LIDEM, KTEŘÍ NĚCO PRO OBEC DĚLAJÍ. UŽ NĚKOLIKRÁT OBDRŽELA OBEC STUHU V SOUTĚŽI O NEJLEPŠÍ OBEC KRAJE. A TO JE PRÁVĚ JEDEN Z DŮVODŮ, PROČ JSEM DO NOVÉ VSI PŘIJEL," UVEDL PREZIDENT MILOŠ ZEMAN.

13:10 Závěrečný dotaz patřil tomu, proč je pan prezident tak velký zastánce eura. Miloš Zeman diplomaticky říká: „Ať teplotu v pokoji měříme ve stupních Celsia nebo Fahrenheita, bude tam stále stejné teplo," odpověděl prezident republiky příkladem. Jablonečané se s prezidentem rozloučili potleskem. S několika z nich si stiskl ruce a podepsal se do památníčku.

12:50 Miloš Zeman se setkává s Jablonečany. Diskuse se stáčí k sociální tématice. Prezident informoval přítomné o situaci kolem hospicu v Libereckém kraji. Mladý muž tlumočil dotaz hluchoněmého: „Chtěli bychom požádat, zda by vánoční projev prezidenta mohl být také ve znakové řeči," uvedl mladík.

12:10 Před podpisem Miloše Zemana do Kroniky města, předáním daru a dekorováním praporu města Jablonec nad Nisou Pamětní stuhou prezidenta republiky hovoří primátor Jablonce Petr Beitl na přání prezidenta o odtržení Kokonína od Jablonce nad Nisou kvůli tomu, že tu nechtějí v místě čističku odpadních vod.

12:00 Pan prezident řekl: „S tváří zbrocenou potem budu mluvit dvě hodiny, ale nejraději bych byl s vámi na místní přehradě." Vzápětí se svému bonmotu zasmál a ujistil, že jeho proslov nebude delší než tři minuty.

Miloš Zeman v Jablonci nad Nisou

11:44 Miloš Zeman přijíždí na náměstí před magistrát v Jablonci nad Nisou. Primátor města Petr Beitl představuje Jablonec nad Nisou a jeho prosperující odvětví a blízké okolí.

11:30 Na nádvoří už na prezidenta republiky čekají zaměstnanci podniku. „V Preciose jsem už byl několikrát. Naposledy jako důchodce z Vysočiny a pamatuji se, že jste mne přijali stejně pěkně jako teď, kdy jsem prezidentem. Jsem tomu rád a děkuji vám," sdělil zaměstnancům, jež ho za to odměnili bouřlivým potleskem. „I my vám děkujeme," ozvala se žena z davu, bývalá zaměstnankyně odbytu společnosti Preciosa.  

11:25 Prezident Miloš Zeman jednal s vedením Preciosy. Nyní zamířil do mačkárny, kde ho zaujal mohutný luxusní popelník s barevnými kameny, který rozbalil z ochranné fólie. Zaměstnanci společně s vedením společnosti mu ho následně věnovali. Miloš Zeman vtipně poznamenal, že rád nosí v ruce popelník, ale že tento by asi neunesl.

10:45 Prezidenta republiky vítá majitel Preciosy a.s. Ludvík Karl a předává mu skleněný kámen s věnováním. Nyní se všichni odebírají do výrobní haly.

Miloše Zemana vítá majitel Preciosy Ludvík Karl.

10:24 Dnešní den prezident Miloš Zeman bude trávit především v Jablonci nad Nisou, kam právě přijíždí. Konkrétně do sídla společnosti Preciosa a.s. Zde ho přijmou představitelé firmy, navštíví výrobní halu a setká se se zaměstnanci společnosti.

9:46 Prezident Miloš Zeman se v salónku hotelu Clarion Zlatý Lev setkává s představiteli kraje a zástupci církví. Jednání se účastní i litoměřický biskup Jan Baxant. Diskutovat začínají o hospicové péči v Libereckém kraji. Přítomna je také ředitelka Hospicové péče svaté Zdislavy Taťána Janoušková, která je iniciátorkou připravované stavby kamenného hospice v Liberci. Liberecký kraj je jeden z posledních v ČR, kde toto zařízení chybí.

Středa 11. června

09:40 setkání prezidenta republiky s představiteli kraje a církví na téma zajištění hospicové péče a výstavby hospice
10:35 příjezd do sídla společnosti Preciosa a.s. Jablonec nad Nisou
10:40 setkání s představiteli společnosti
11:00 návštěva výrobní haly 
11:05 setkání se zaměstnanci společnosti
11:20 příjezd k Magistrátu Jablonce nad Nisou na Mírové náměstí, setkání prezidenta republiky s představiteli města Jablonec nad Nisou
11:45 podpis prezidenta republiky do Kroniky města, předání daru města, dekorování praporu města Jablonec n. N. Pamětní stuhou prezidenta republiky 
12:10 setkání s občany města Jablonec nad Nisou
13:05 příjezd do Nové Vsi nad Nisou, setkání prezidenta republiky s představiteli a občany obce
13:30 podpis prezidenta republiky do Kroniky obce, předání daru obce
13.45 odjezd na Sychrov. Soukromý oběd
15:15 rozhovor pro Deník
15:30 tisková konference prezidenta republiky a hejtmana Libereckého kraje
16:00 konec návštěvy Libereckého kraje

20:05 Po večeři v Hotelu Port, které se účastní senátoři a poslanci Parlamentu České republiky, se Miloš Zeman vrací do Clarion Grandhotelu Zlatý Lev v Liberci.

20:00 „To jsou manévry, jak když má přijet pan prezident Obama," komentuje dění před dokským hotelem Port jeden z kolemjdoucích, který se vrací z pláže od Máchova jezera. Prezidentská kolona je na cestě.

19:30 Prezident Miloš Zeman po setkání s občany zamířil na českolipskou radnici, kde jej přivítalo vedení města. Následuje zápis do Kroniky města a dekorování praporu. Odtud hlava státu pokračuje na svou poslední zastávku na Českolipsku, kterou bude hotel Port na břehu Máchova jezera. Tady Miloše Zemana čeká večeře s poslanci a senátory, kterou pořádá Liberecký kraj.

K večeři se bude jako hlavní chod podávat telecí pečeně se zelenými fazolkami, pyré z mladých brambor a chřestu. U telecího jde o maso, které má regionální původ. Pochází z biofarmy Velký Šenov. Ještě předtím budou mít hosté v Doksech na stole předkrm: uzené filátko ze pstruha z liběchovských sádek. A také polévku. Tady hotel Port vsadil na tradici. Pro prezidenta přichystal kulajdu se zastřeným vejcem. Sladkou tečkou na závěr bude palačinka s ovocným mascarpone přelitá javorovým sirupem.

Miloš Zeman v Novém Boru.

19:23 Na českolipském náměstí se sešlo kolem 400 lidí. Na třech místech v horních patrech budov náměstí byli policejní kameramani. Prostor hlídali například z knihovny.

18:58 Na náměstí v České Lípě prezident vyzdvihl nové logo města. Zmínil, že je zajímavé, když si město, které bylo centrem „henleinismu", dalo do znaku nadnárodní strom lípu a také srdce.

18:02 Diskusí v Novém Boru však jeho setkání s občany nekončí, za několik málo okamžiků pohovoří s lidmi v České Lípě na náměstí.

18:00 Atmosféra panuje pohodová, lidé dokonce tleskají. Na závěr rozesmál prezident přítomné vtipem, kterým upozorňuje na fakt, že pokud lidé něco chtějí, musí pro to něco udělat.

Miloš Zeman hovoří s lidmi v Novém Boru.

17:55 Na náměstí v Novém Boru se sešlo kolem čtyř stovek lidí. Přítomné nejvíce zajímá názor prezidenta na přijetí eura, či na přímou volbu hejtmanů a starostů. Obyvatelé se ptají také na místní záležitosti jako například údajně nevýhodné smlouvy v Crystalexu nebo romskou problematiku.

17:13 Na závěr setkání s představiteli města a hosty popřál pan prezident Zeman všem hodně štěstí a zdraví a poznamenal: „Jak člověk stárne, posouvá se zdraví po žebříčku hodnot na přední místa." Nyní hlava státu pohovoří s občany Nového Boru.

17:05 Jako dar převzal od starosty města červenou glazuru, vyrobenou ve sklárně Egermann. Při převzetí si prezident vzpomněl, že v této sklárně již dříve byl a právě červená glazura jej tehdy zaujala. Dále převzal knihu o historii Nového Boru a další skleněné dary.

16:47 Prezident republiky společně s hejtmanem Martinem Půtou přijel navštívit také představitele města v Novém Boru. Hejtman navazuje na starostu města a prezidentovi představuje dvě sklářské školy, které jsou v Novém Boru a Kamenickém Šenově. Starosta dále hovoří o sklářské výrobě ve městě a o úspěších Nového Boru při získávání dotací.

Miloš Zeman v Novém Boru.

16:30 Miloš Zeman se také zastavil u nástěnky necti, na které je mimo jiné vyvěšený vytýkací dopis a nebo zpráva o tom, že jeden ze zaměstnanců byl přistižen při krádeži skla. Poté co opustil huť, tak v areálu Crystalexu promluvil k zaměstnancům. „Přeji vám život v prosperující firmě a v úspěšném kolektivu," uvedl na závěr prezident, který od vedení Crystalexu dostal jako dárek sadu sklenic Elisabeth s brusem ve zlatě.

16:20 Miloš Zeman se setkává se zaměstnanci prosperujícího podniku. Při prohlídce závodu ho mimo jiné zaujala sada skleniček Turbulence, které umějí zvýraznit chuť vína. Také se mu líbily skleničky Crazy, které mají vachrlaté dno.

15:49  Prezident Miloš Zeman nyní jedná s vedením společnosti Crystalex CZ v Novém Boru. Ještě než se odebral na jednání, řekl: „Je příjemné přijít do podniku, který pravidelně rozšiřuje svoji činnost a přijímá nové zaměstnance," prohlásil prezident Zeman. Nyní na hlavu státu čekají zaměstnanci společnosti.Prezident Zeman v Novém Boru.

15:25 Prezident republiky Miloš Zeman opustil Liberecko. Nyní míří do sídla společnosti Crystalex, s.r.o v Novém Boru, kde se setká s představiteli společnosti. 

13:24 Prezidentská kolona se vydává směrem k hostinci v Jítravě, kde prezident poobědvá se starosty měst a obcí Libereckého kraje.

Dalším bodem jeho dnešního programu v Libereckém kraji je návštěva sklářské společnosti Crystalex v Novém Boru. Tam by měl Miloš Zeman dorazit po 15. hodině. Kolem 18. hodiny se prezident ČR setká s obyvateli České Lípy.

13:04 Lidé z Hrádku nad Nisou s prezidentem živě diskutovali. Zajímal je jeho názor na amnestii nebo prognózy na příštích deset let. „ Je potřeba méně spotřebovávat, méně plýtvat a více investovat," řekl prezident. K amnestii pak uvedl, že on sám ji v podobném rozsahu jako proběhla nikdy udělovat nebude. Setkání provázel i drobný incident, kdy policie odvedla muže, který se máváním a podezřelou gestikulací dožadoval pozornosti. Nyní čeká prezidenta zápis do Kroniky města a předání daru.

Miloš Zeman diskutuje s občany Hrádku nad Nisou.

12:46 Pan prezident přijíždí na Horní náměstí v Hrádku nad Nisou, kde na něj již čekají místní obyvatelé a představitelé města.

12:17 Na příjezd prezidenta Miloše Zemana se už připravují také v Hrádku nad Nisou, městě, které vyslalo do vedení kraje někdejšího starostu a současného hejtmana Martina Půtu. Prezidenta přivítá špalír mažoretek. Vedení úřadu je připraveno na všechno. „Pokud si bude chtít pan prezident zakouřit, vyčlenili jsme k tomu k velké nelibosti vedoucí sociálního odboru její kancelář," uvedl starosta města Josef Horinka.

12:05 Prezidentská kolona právě dorazila do sídla společnosti. „Bude to poprvé v životě, co zblízka uvidím prezidenta," pronesla jedna ze zhruba pěti stovek zaměstnanců, mladá dělnice, která se právě chystala na odpolední směnu. Setkání s hlavou státu si však nechce nechat ujít. „Těšíme se, ještě nikdy u nás nikdo tak vysoce postavený nebyl. A pan prezident, to je přeci nejvíc," řekla.

11:50 Prezidentská kolona se právě rozjela k sídlu firmy KSM Castings CZ v Hrádku nad Nisou, který zaměstnává převážnou většinu obyvatel téměř osmi tisícového města. Zabývá se výrobou hliníkových odlitků pro automobilový průmysl. Prezident se tu setká s vedením společnosti a jejími zaměstnanci.

11:38 Na Veterinární základně Armády ČR zhlédl prezident ukázku výcviku služebních psů: vyhledávání drog nebo přímý útok na pachatele. Služební psi pozdravili hlavu státu štěkotem na povel. Nástupu se zúčastnil i pes hrdina, ovčák Athos, který za práci při operacích v Afghanistánu obdržel ocenění od ministra obrany Vlastimila Picka.Pes hrdina, ovčák Athos, který za práci  při operacích v Afghanistánu obdržel ocenění od ministra obrany Vlastimila Picka.

11:20 Na vojenskou základnu doprovázel prezidenta republiky i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Před hradem Grabštejn, kde jednotka od roku 1953 sídlí, čekala už manželka hejtmana Sylwia Půta i jeho dcery Veronika a Viktorie.

10:35 Prezidentská kolona právě dorazila k Veterinární základně Armády ČR v Chotyni. Prezidenta přivítal náčelník Centra kynologie Marek Purmenský. Kolem základny se ozývá štěkot speciálně cvičených služebních psů. „Vycítili, že je tady šéf," poznamenal s úsměvem jeden z vojáků. Základna slouží vojsku od roku 1953. Provoz obstarává 60 lidí.

Prezident Zeman na návštěvě Veterinární základny Armády ČR Chotyně.

10:15 Prezident ČR Miloš Zeman zahájil druhý den návštěvy Libereckého kraje. Kolona právě teď odjíždí od Clarion Grandhotelu Zlatý Lev, kde je prezidentský pár ubytován. Na cestě z Liberce do Chotyně, kam má přijet za patnáct minut, hlídkují na kruhových objezdech i mostech policisté, aby zajistili plynulou dopravu.

Sledujte webové stránky Libereckého deníku i dnes. Zde nabízíme přehled druhého dne návštěvy Libereckého kraje prezidenta republiky Miloše Zemana.

Úterý 10. června

10:25 příjezd na Veterinární základnu Armády ČR Chotyně (zámeček u hradu Grabštejn) 
11:15 příjezd do sídla společnosti KSM Castings CZ, a.s. v Hrádku nad Nisou
11:20 setkání s představiteli společnosti
11:45 návštěva obrobny 
11:50 setkání se zaměstnanci společnosti
12:10 příjezd na Horní náměstí fototermín, setkání prezidenta republiky s představiteli města a občany Hrádku nad Nisou
12:40 podpis prezidenta republiky do Kroniky města, předání daru města, dekorování praporu města Pamětní stuhou prezidenta republiky, pozdravení členů Zastupitelstva města 
13:15 příjezd k hostinci U Podkovy v Jítravě, oběd pořádaný hejtmanem Libereckého kraje na počest návštěvy prezidenta republiky za účasti starostů měst a obcí začátku oběda 
15:20 příjezd do sídla společnosti Crystalex CZ, s.r.o. Nový Bor
15:25 setkání s představiteli společnosti (Vzorkovna) 
15:50 návštěva výrobní haly 
16:00 setkání se zaměstnanci společnosti
16:15 příjezd k Městskému úřadu Nový Bor, setkání prezidenta republiky s představiteli města
16:45 podpis prezidenta republiky do Kroniky města, předání daru, dekorování praporu města Pamětní stuhou prezidenta republiky
17:05 setkání prezidenta republiky s občany Nového Boru (náměstí Míru) 
17:55 příjezd do České Lípy, setkání prezidenta republiky s občany (náměstí) 
18:35 setkání s představiteli města (Obřadní síň)
19:00 podpis prezidenta republiky do Kroniky města, předání daru města, dekorování praporu města Č- Lípa Pamětní stuhou prezidenta republiky 
20:00 večeře na pozvání hejtmana Libereckého kraje za účasti senátorů a poslanců Parlamentu České republiky (Hotel Port Máchovo jezero – Doksy)

20:05 Noc stráví Miloš Zeman v apartmánu Grandhotelu Zlatý Lev.

Prezidentské apartmá v Clarion grandhotelu Zlatý Lev v Liberci, kde bude během své návštěvy Libereckého kraje prezident republiky Miloš Zeman.

19:30 Posledním bodem oficiálního programu dnešní návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Liberci je slavnostní večeře s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou a zástupci podnikatelské sféry. Na přání prezidentské kanceláře se podává večeře o čtyřech chodech. Miloš Zeman si pochutná na variaci sýrů s domácím meruňkovým chutney a vlašskými ořechy, houbovém krému s liškami a lanýžovým olejem, steaku z roštěnce z mladého býka z místních farem s pečenou bramborou a tvarohovým dipem, palačince plněněná tvarohem s domácí višňovou omáčkou s maraskinem.

18:00 Prezident republiky se v historické kavárně Pošta schází s osobnostmi Libereckého kraje. Mezi více než desítkou pozvaných je například bývalá ředitelka Krajské knihovny v Liberci Věra Vohlídalová, historik Rudolf Anděl či brigádní generál Stanislav Hnělička.

Návštěva nové židovské modlitebny v Krajské vědecké knihovně v Liberci.

17:44 Miloš Zeman navštívil nové židovské modlitebny v Krajské vědecké knihovně v Liberci, kde stála původní synanoga, kterou nacisté vypálili. "Není důležité, kdo zapaloval, ale kdo hasil a kdo nehasil," uvedl při setkání se členy Židovské obce a zástupci dalších církví prezident republiky. 

16:39 Stovky lidí přišly na liberecké náměstí Dr. Edvarda Beneše, kde na pódiu předstoupil Miloš Zeman v doprovodu primátorky Liberce Martiny Rosenbergové a hejtmana Libereckého kraje Martina Půty. Liberečanka, paní Naděžda, se zeptala, proč Romové nemají nárok na lepší bydlení. Na toto téma pak s prezidentem Milošem Zemanem několik minut diskutovali. Poté ocenil sklenici piva s místními občany v zahrádce hotelu Radnice na náměstí.

16:10 Prezidenta Miloše Zemana uvítala na liberecké radnici primátorka Martina Rosenbergová a další představitelé města. Prezident Zeman se podepisuje do Pamětní knihy města. Poté se prezident setkal se zastupiteli města. Prezident zmínil možnost změny volebního systému. "Lidé by si měli vybírat své kandidáty napříč jednotlivými kandidátkami, jak je tomu i v komunálních volbách," uvedl.

15:47 Na bezpečnost v Liberci dohlíží sedm desítek policistů.

15:30 První dáma si z Preciosy odnese stříbrný šperk s křišťálem, náhrdelník a náušnice.

Ivana Zemanová na návštěvě firmy Preciosa Ornela v Desné v Jizerských horách.

15:20 Vzhledem k vysokým teplotám u pece Ludvík Karl navrhl, aby se přemístili do chladnější jednací místnosti, kde už měli připravené jednotlivé polotovary vedoucí k finálním výrobkům. 

15:00 Paní Ivana Zemanová si ve firmě Preciosa Ornela v Desné prohlédla středisko Kontivany, kde se vyrábějí nejtypičtější druhy korálků rokajl. Přemísťuje se k pecím. 

14:30 Do firmy Preciosa Ornela v Desné v Jizerských horách přijela první dáma Ivana Zemanová. Doprovází ji majitel společnosti Ludvík Karl s chotí Lucií a generální ředitel Miroslav Šebesta. Manželku prezidenta seznamují s místní historií a míří do výrobny. 

Dary pro prezidentský pár: nůž i šperky. Miloš Zeman s chotí Ivanou dostali od hejtmana Libereckého kraje Martina Půty hned několik darů. Prvním z nich, který mířil do rukou prezidenta, byl Ještědský nůž. Jde o ručně ukovaný zavírací nůž. Součástí jeho čepele je i lano, po kterém desítky let jezdila lanovka. Ivana Zemanová dostala od hejtmana šperky s českým granátem a obraz vyrobený z paličkované krajky. „Když jsem se na něj díval, přemýšlel jsem, jak dlouho by mi trvalo vytvořit byť jen malou část z něj," podotkl hejtman Půta. Vzhledem k tomu, že naposledy háčkoval dle svých slov ve druhé třídě, odhad nakonec vzdal. Dary si připravil i prezidentský pár. Hejtman kraje převzal z rukou prezidenta Zemana koženou psací soupravu, vyvedenou v hnědé barvě. „Uznávám, že je poněkud archaická. Ale protože jsem zastáncem toho, že v některých směrech se máme vracet k tradicím první republiky, a tehdy vysocí politici tuto koženou soupravu s oblibou používali, je právě ona mým darem vám," podotkl prezident. Manželka hejtmana Sylwie dostala ručně vyšívanou černou kabelku. „Vím, že pokud jde o kabelky za sto litrů, mají poněkud neblahou historii," podotkl s narážkou na aféru Jany Nagyové (nyní Nečasové) prezident. „Proto mám pro vás kabelku, která není symbolem prestiže, ale spíše symbolem poctivé práce. Dá se ale nosit bez obav, že vás bulvární tisk napadne," uzavřel ceremoniál předávání darů prezident Zeman.

13:50 Kolona přijela krátce po půl druhé odpoledne k Oblastní galerii Liberec - Lázně. Zde prezidenta čekal oběd s hejtmanem Libereckého kraje a se členy Rady kraje. Policisté po nezbytně nutnou dobu uzavřeli dopravu na křižovatce u muzea. Čekat musely na frekventované ulici také tramvaje. 

13:48 S mírným zpožděním, za které podle svých slov on sám nemůže, dorazil prezident Miloš Zeman na besedu se studenty středních škol. Ta se konala na Střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické v Liberci. Studenty vyzval, aby jejich otázky byly co nejostřejší a nejprovokativnější. Naopak vynechat by měli otázky typu: Pane prezidente, jak to děláte, že jste tak geniální? K diskuzi nabídl hned dvě témata. Proč ve studentských volbách pravidelně vítězí Zelení a Piráti, kteří v reálu nedosáhnou pětiprocentní hranice a jaké je uplatnění na trhu práce. První otázku položil student SPŠSE, který se prezidenta zeptal, jak bude naše země vypadat ke konci jeho funkčního období. „Přál bych si, aby byla Česká republika zemí, kde se bude stavět a kde se budou zavírat lidi, kteří okrádají stát o miliardy," odpověděl prezident.

Miloš Zeman na besedě se studenty.

12:30 Miloš Zeman při své návštěvě Libereckého kraje sdělil termín komunálních voleb. Více čtěte zde

12:15 "Policie ani ochranka prezidenta nemusela řešit žádný bezpečnostní incident. Nemuseli jsme ani omezit dopravu v Liberci, pouze při příjezdu prezidentské kolony řídili provoz na křižovatkách policisté," uvedla mluvčí policie Jana Světlá. V terénu jsou snad všechny policejní složky. Na hladký průběh návštěvy prezidenta dohlížejí strážníci, dopravní policisté i kriminalisté.

Miloš Zeman před Krajským úřadem LK.

11:40 Miloš Zeman diskutuje se zástupci kraje a krajských organizací. Krajští radní chtějí znát názor hlavy státu na polistopadový vývoj některých hospodářských odvětví, nezaměstnanost a doporučení Evropského parlamentu k ní, i jeho postoj k Tibetu. Miloš Zeman v tomto případě podpořil názor premiéra Sobotky.

10:55 Na schodech úřadu čekal hejtman LK Martin Půta s manželkou Silwií. Ta si zvolila na tento významný den saténové světle zelené šaty zdobené broží v podobě vážky. Módní hit doplnila béžovými střevíčky na podpatku. Hejtman měl klasický oblek a modrou kravatu. Poté se oba páry vydaly do sídla kraje na soukromé setkání.

Miloš Zeman před krajským úřadem.

10:50 Miloš Zeman má na sobě sako s bílou košilí a pruhovanou kravatu. Ladí se svojí manželkou. Ta je oblečená do černobílých šatů a bílého saka

10:45 Prezident přijel v koloně aut a vystoupil z druhého vozu. Jistotu v chůzi mu dodává hůlka. Na místě byly přítomní desítky policistů i kriminální policie.

10:42 Prezident Miloš Zeman přijel před Krajský úřad Libereckého kraje. 

Pondělí 9. června

10:30 příjezd prezidenta republiky a paní Ivany Zemanové ke Krajskému úřadu LK, přivítání hejtmanem Libereckého kraje a paní Sylwií Půta
11:00 setkání prezidenta republiky s představiteli Libereckého kraje
11:45 podpis Pamětní knihy kraje prezidentem republiky, předání daru Libereckého kraje prezidentu republiky dekorování praporu Libereckého kraje stuhou prezidenta republiky
12:15 příjezd ke Střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné škole
12:25 beseda prezidenta republiky se studenty středních škol města Liberce
13:25 příjezd k Oblastní galerii Lázně Liberec, oběd na pozvání hejtmana Libereckého kraje se členy Rady kraje
15:10 příjezd k magistrátu města Liberec
15:15 setkání prezidenta republiky s představiteli města Liberce
15:45 podpis prezidenta republiky do Pamětní knihy města, dekorování praporu města Liberce Pamětní stuhou prezidenta republiky
16:20 setkání s občany města Liberec (nám. Dr. E. Beneše) 
17:05 příjezd ke Krajské vědecké knihovně
17:30 příchod ke kavárně Pošta zahájení setkání prezidenta republiky s osobnostmi Libereckého kraje (prostor kavárny v přízemí)
19:30 večeře dávaná hejtmanem Libereckého kraje na počest návštěvy prezidenta republiky a paní Ivany Zemanové se zástupci
podnikatelské sféry (restaurace v přízemí hotelu Clarion Grandhotel Zlatý Lev)