„Začátek ligy bude důležitý, věřím, že příprava proběhla v pohodě a chytneme se hned od začátku a Spartu s Plzní proženeme," říká v rozhovoru Karel Piták.

Moc se s vámi podle některých médií nepočítá. Je to pro vás třeba motivace, nebo že nebudete pod takovým tlakem jako třeba Sparta a Plzeň?

Já už jsem to říkal před sezonou. Nikdo s námi nepočítal, tipovali nás na sedmé osmé místo a věděl jsem, že v našem mančaftu síla je. Na podzim se to ukázalo. Teď nám odešli Lafi (David Lafata) s Kovim (Jan Kovařík), ale v přípravě jsme i tak góly docela dávali. I když ten tlak tam není samozřejmě takový. Uvidíme, jak začneme. Začátek ligy bude důležitý, věřím, že příprava proběhla v pohodě a chytneme se hned od začátku a Spartu s Plzní proženeme.

Ztrácíte dva body na Plzeň, tak se nedá jen tak alibisticky říct, že nebudete hrát o poháry, že?

O poháry hrajeme. Máme pět bodů náskok na Olomouc, takže výchozí pozice je dobrá. Je jenom na nás, jak se toho zhostíme. Určitě nebudeme alibisticky tvrdit, že nehrajeme o poháry. Navíc jsme ve čtvrtfinále domácího poháru, takže se určitě chceme dostat do pohárů.

Jak se v přípravě podle vás dařila nová souhra bez Lafaty a Kovaříka?

Někdy to bylo lepší někdy horší. Ale jak říkám, v přípravných zápasech není tlak takový, teď přijdou těžké ligové zápasy, a tam budeme muset potvrdit výkony z přípravy.

Jak se změnila ofenzivní hra? Dříve se hrálo všechno prakticky na Lafatu.

Samozřejmě jsme to trochu změnili, i rozestavení. Zkouší se různé varianty, takže uvidíme, jak nakonec nastoupíme. V přípravě to docela šlo, takže uvidíme, jak to bude vypadat v lize.

Trenér si sice pochvaloval soustředění v Turecku, ale posledních pět zápasů jste nevyhráli. Nechybí vám trochu sebevědomí?

To si nemyslím, protože jsme hráli s opravdu kvalitními soupeři. Steaua hrála teď už Evropskou ligu s Ajaxem, s nimi jsme hráli 1:1 vyrovnaný zápas. I s Dynamem Moskva to byl vyrovnaný zápas. Takže si myslím, že nám sebevědomí určitě nekleslo a doufám, že jsme si výhru šetřili teď do Liberce (smích).

Nebude pro vás trochu výhoda, že se soupeři vždy připravovali speciálně na Lafatu, ale teď se můžou střelecké možnosti rozložit mezi více hráčů?

Myslím si, že ne. Oni se sice na Lafiho připravovali, ale on jim stejně góla vždycky dal (smích). Uvidíme, jak to bude vypadat teď.

Cítíte na sobě větší tlak, že byste se měl více tlačit do zakončení? Nebo i Tomáš Čížek i Ondřej Vaněk?

Samozřejmě, teď je to trochu jiný. Uvidíme, jak to bude vypadat. Asi tady nebudeme mít střelce, který dá dvacet gólů za sezonu, takže věřím, že se to rozloží na více hráčů a góly budeme dávat pořád.

A jaký byl pro vás teplotní skok, když jste z teplého Turecka zamířili zpět do půlmetrových závějí?

Zatím dobrý, nikdo neonemocněl. Jsme na to dobře připravení po všech stránkách.

Ještě aby chodili v Jablonci diváci a bude to dobré, ne?

To je běh na dlouhou trať. Ale uvidíme, moc atraktivních zápasů teď doma na jaře nemáme, tak uvidíme, jak se lidi chytnou. Chce to vyhrát v Liberci a pak třeba za týden přijdou.