Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klíšťata v kraji přenášejí hlavně lymeskou borreliózu

Liberecký kraj - Jak moc jsou v kraji nakažená klíšťata, zkoumali v létě ve vybraných lokalitách hygienici z Krajské hygienické stanice Libereckého kraje (KHS LK).

11.9.2014
SDÍLEJ:

Sběr klíšťat v přírodě. Foto: Deník

Vyrazili do míst, ve kterých byl výskyt dvou nejzávažnějších nemocí přenášených klíšťaty, klíšťové encefalitidy a lymeské borreliózy nedávno zaznamenán.

Sběr klíšťat probíhá už léta stejně, takzvanou metodou vlajkování. „Jde vlastně o sběr za pomoci bílé flanelové látky, která je upevněná na tyči," vysvětluje mluvčí KHS LK Zuzana Balašová.

Vir encefalitidy potvrzen nebyl

Klíšťata, u kterých se zkoumala přítomnost viru klíšťové encefalitidy, byla sbírána v Radostíně u Sychrova na Liberecku, v okolí Starých Splavů na Českolipsku a Bozkova na Semilsku. „Tedy tam, kde se onemocnění objevuje. Posbíraná klíšťata jsme potom poslali do Zdravotního ústavu v Ostravě," říká Balašová. Přítomnost viru podle ní nebyla potvrzena ani u jednoho klíštěte.

Při sběru klíšťat na zkoumání onemocnění lymeskou borreliózou se hygienici vydali do Lidových sadů v Liberci, okolí Osečné a Svojkova na Českolipsku. „Přítomnost borrelií z těchto lokalit byla mikroskopicky prokázána ve všech těchto lokalitách a u všech vývojových stádií klíšťat. Promořenost byla 5 až 14%," uvedla mluvčí. Po návratu z přírody tak stále doporučuje podrobnou prohlídku a případné odstranění klíšťat.

112Takový je počet lidí, kteří se letos v Libereckém kraji nakazili nemocí přenášenou klíšťaty. Převažují nemocní, kteří chytili lymeskou borreliózu. Těch je letos evidovaných už 107. V případě klíšťové encefalitidy jde jen o pět evidovaných případů. V současné době je aktivita klíšťat už nízká, na druhém až třetím stupni

Autor: Martina Petrášková

11.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Otec. Ilustrační foto.

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Ilustrační fotografie.

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Případ uniklého formaldehydu řeší policie

Česká Lípa – Incident, při kterém se dvě ženy nadýchaly nebezpečné látky, převzali policisté.

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Liberecký kraj – Lídr kandidátky STAN v Libereckém kraji odpovídal on-line na otázky čtenářů ve středu 18. října.

Naši prvňáci ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Českolipska.

ANKETA: Měla by být prostituce legalizována?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení