Vyrazili do míst, ve kterých byl výskyt dvou nejzávažnějších nemocí přenášených klíšťaty, klíšťové encefalitidy a lymeské borreliózy nedávno zaznamenán.

Sběr klíšťat probíhá už léta stejně, takzvanou metodou vlajkování. „Jde vlastně o sběr za pomoci bílé flanelové látky, která je upevněná na tyči," vysvětluje mluvčí KHS LK Zuzana Balašová.

Vir encefalitidy potvrzen nebyl

Klíšťata, u kterých se zkoumala přítomnost viru klíšťové encefalitidy, byla sbírána v Radostíně u Sychrova na Liberecku, v okolí Starých Splavů na Českolipsku a Bozkova na Semilsku. „Tedy tam, kde se onemocnění objevuje. Posbíraná klíšťata jsme potom poslali do Zdravotního ústavu v Ostravě," říká Balašová. Přítomnost viru podle ní nebyla potvrzena ani u jednoho klíštěte.

Při sběru klíšťat na zkoumání onemocnění lymeskou borreliózou se hygienici vydali do Lidových sadů v Liberci, okolí Osečné a Svojkova na Českolipsku. „Přítomnost borrelií z těchto lokalit byla mikroskopicky prokázána ve všech těchto lokalitách a u všech vývojových stádií klíšťat. Promořenost byla 5 až 14%," uvedla mluvčí. Po návratu z přírody tak stále doporučuje podrobnou prohlídku a případné odstranění klíšťat.

112Takový je počet lidí, kteří se letos v Libereckém kraji nakazili nemocí přenášenou klíšťaty. Převažují nemocní, kteří chytili lymeskou borreliózu. Těch je letos evidovaných už 107. V případě klíšťové encefalitidy jde jen o pět evidovaných případů. V současné době je aktivita klíšťat už nízká, na druhém až třetím stupni