VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koalice Starostů a Změny v Libereckém kraji se rozpadla

Liberecký kraj /VIDEO/ - Krajští zastupitelé v úterý odvolali pětatřiceti hlasy náměstkyni hejtmana Zuzanu Kocumovou.

25.11.2014 5 AKTUALIZOVÁNO 25.11.2014
SDÍLEJ:

Jan Korytář děkuje odvolané Zuzaně Kocumové za odvedenou práci.Foto: Deník/Jana Pavlíčková

„Že se nestydíte, hanba! Trapné divadlo," takové výkřiky se ozývaly včera z řad veřejnosti, která přišla na krajské zastupitelstvo podpořit náměstkyni Zuzanu Kocumovou. „Myslím, že je to od Starostů podraz, důvody odvolání jsou úplně směšné, je to jen zástěrka," vysvětluje svoji přítomnost v davu nespokojených lidí Janna Čeček.

Starostové, kteří odvolání Kocumové navrhli, ale za svým rozhodnutím stojí. Podle nich jde o vyústění dlouhodobé kritiky. „Ze strany Zuzany Kocumové necítíme týmovou spolupráci, často se rozcházíme v zásadních otázkách fungování Libereckého kraje. Zejména jde o neshody v řešení klíčových investičních akcí, jako zateplení nemocnice v České Lípě, výstavba heliportu či hospice v Liberci," vyjmenovával před shromážděním radní Petr Tulpa (SLK).

Největší problém pak Starostové vidí v otázce dopravní obslužnosti Libereckého kraje, kdy podle nich Kocumová přímo ohrozila zájmy kraje, a to tím, že se sešla se zástupci firmy, která se přihlásila do výběrového řízení.

„Pro mě osobně ale přišla největší rána, když Zuzana Kocumová vyslovila na jednání Rady kraje 12. srpna všem svým kolegům nedůvěru," vysvětlila svůj postoj radní Hana Maierová (SLK).
Že za odvoláním Kocumové nestojí ani tak pracovní problémy jako spíš mezilidské vztahy, bylo poznat z celého čtyřhodinového jednání o jejím odvolání. „Mrzí mě, kam se situace dostala," řekla Kocumová na adresu Starostů. „Vytýkají mi, že není hotová koncepce rozvoje krajského zdravotnictví, ale už je po připomínkovém řízení se všemi řediteli nemocnic, jen to trvalo o něco déle, než jsme si mysleli." O tom, že chybějící koncepce není důvodem k odvolání, je přesvědčen i zastupitel Miroslav Hudec (Zelení). „Takový dokument není ani na celostátní úrovni, tady na kraji se jím před tím také nikdo nezabýval, takže vyčítat jí, že jí to trvalo, když to dělala z ničeho, je divné."

Osobní neshody

Sama Kocumová si myslí, že za jejím odvoláním stojí osobní neshody s některými členy Rady, včetně hejtmana. „Jsem člověk, který má občas jiné názory. A když něčemu nerozumím, tak se ptám a to asi někomu může vadit," obhajovala se Kocumová. Hejtman Martin Půta osobní spory přiznal, a proto se tajného hlasování o odvolání neúčastnil. Zuzana Kocumová tak byla odvolána 35 hlasy, 4 zastupitelé byli proti. Přítomná veřejnost neskrývala pobouření. „Jsem zdravotník a za paní Kocumovou stojím. Kroky, které ve zdravotnictví nastartovala, jsou dobré. Proti jejímu odvolání protestuji," řekla přítomným zastupitelům Halina Doležalová. Podle radního Marka Pietera, který zatím resort zdravotnictví převzal, se ale na vzájemné nedůvěře stavět nedá.

„Jsme si vědomi závažnosti situace. Na příštím zastupitelstvu předložíme návrh nového stabilního řešení pro další dva roky," řekl Pieter. Starostové potvrdili, že o případné nové koalici už jednali s ODS. Lídr Změny Jan Korytář vyzval zbylé radní za Změnu, aby také odstoupili. Ti ale odmítli. „Přesto věřím, že Zuzana Kocumová se do Rady kraje vrátí, ať za půl roku nebo za dva," prohlásil Korytář.

Zuzanu Kocumovou přišla podpořit i veřejnost.

Autor: Jana Pavlíčková

25.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení