VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koncesí výrazně přibylo. Bez nich hrozí pokuta

Liberecký kraj - Výrobci, restaurace i obchody musí mít od roku 2013 povolení prodávat lihoviny. Na kontroly je ale v Libereckém kraji málo lidí

20.4.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník

Koncesi na prodej lihovin má v Libereckém kraji přes čtyři tisíce podnikatelů. Na povinná povolení, bez kterých by nemohli vyrábět ani prodávat alkohol, si už zvykli. Od roku 2014 jim kontroloři nezrušili ani nepozastavili žádnou živnost. Kontroloři ale v kraji chybí.

Povinnost požádat o koncesi uložila podnikatelům novela živnostenského zákona z podzimu 2013. Do 17. dubna loňského roku ji mohli získat zdarma. Teď už za ni zaplatí pět set nebo tisíc korun.

Jen dva výrobci

Koncesi mají v Libereckém kraji jen dva výrobci. Zbytek vlastní prodejci. Nejvíc jich je na Liberecku. Povolení má přitom jenom polovina registrovaných podnikatelů, kteří si vydělávají v pohostinství.

„Přičítáme to dlouhodobě potvrzenému trendu, že z celkového počtu registrovaných aktivně podniká méně než polovina," říká vedoucí krajského živnostenského úřadu Jaroslav Horáček.

Držení koncese úředníci pravidelně kontrolují. S porušením zákona se ale setkávají výjimečně. „Zpravidla se jedná o opomenutí z nedbalosti," dodává Horáček.

Jeden bez povolení

Loni kontroloři v Libereckém kraji odhalili jen jednoho podnikatele, který na prodej alkoholu neměl povolení. Podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu přitom provedli 87 kontrol. Skončily osmi pokutami za 7 500 korun. To je podle ministerských statistik nejméně v celém Česku.

Z informací krajského živnostenského úřadu ale vyplývá, že pokut bylo víc. Za poslední rok úředníci podle Jaroslava Horáčka udělili sankce za 36 tisíc korun.

„Rozsah kontrolní činnosti je plně v kompetenci vedoucích jednotlivých obecních živnostenských úřadů. Kontroly restaurací, hospod a maloobchodních prodejen s potravinami se dělají, ale zřejmě se zapomíná je zvlášť vykazovat jako kontroly prodeje lihovin," přiznává vedoucí živnostenského úřadu.

Jak dopadly kontroly prodejců lihovin v Libereckém kraji.

Úřad má málo lidí

Velkým problémem je také nedostatek lidí a široký záběr kontrol. Živnostenské úřady totiž neověřují jen koncese na alkohol, dělají i tematické inspekce cestovních kanceláří, bazarů nebo fitness center. Aktuálně na popud ministerstev průmyslu a zdravotnictví prověřují optiky.

„Na rozsáhlejší výkon kontrolní činnosti nejsou na obecních živnostenských úřadech v Libereckém kraji potřebné kapacity. V Semilech a Jilemnici mají živnostenskou agendu na starosti pouze 2,5 zaměstnanci. V Tanvaldu a Železném Brodě jen dva lidé," popisuje Horáček.

Na prodej alkoholu ve večerkách, hernách a barech se zaměřují celníci. Za poslední rok a čtvrt provedli 197 kontrol zdanění a značení lihu, při nichž ověřovali i koncese.

„Zjistili jsme dva případy prodeje lihu bez příslušné koncese a jeden případ, kdy kontrolovaný subjekt neměl živnostenské oprávnění vůbec," uvádí mluvčí krajského celního úřadu Martin Stočes.

Loni na konci března mělo v Libereckém kraji koncesi 2 624 živnostníků. Za rok jich přibylo 1 608. O většinu z nich přitom živnostníci požádali v první polovině loňského dubna, kdy ji ještě mohli získat zdarma.

- Povinnost požádat o koncesi mají podnikatelé od podzimu 2013.
- Koncesi musí mít každý podnikatel, který vyrábí či prodává lihoviny s obsahem alkoholu nad 15 procent. Musí ji mít obchody, restaurace i občerstvení.
- Za prodej bez oprávnění hrozí až milionová pokuta.
- Vláda tak chtěla mít větší přehled o prodejcích lihovin a víc chránit spotřebitele.
- Nařízení bylo reakcí na metanolovou aféru ze září 2012. Na otravu metanolem tehdy zemřelo 47 lidí, další oslepli.
- Na konci března bylo v Česku 97 229 koncesí na lihoviny. Nejvíc jich je v Praze, nejméně v Karlovarském kraji.
- Živnostenské úřady loni provedly 4 519 kontrol, uložily 698 pokut za více než 1,4 milionu korun.
- Bez koncese alkohol prodávalo 129 živnostníků. Úředníci zrušili 14 povolení, jednu živnost pozastavili.

Autor: Iveta Piknová, ČTK

20.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení