Spolu se Starosty se významně prosadil i nováček na krajské scéně, liberecké opoziční hnutí Změna pro Liberecký kraj.
Hrádecký starosta Martin Půta a jeho „Půtovci" dostali 22,21 procent  hlasů.

„Jsme rádi, že voliči pochopili, že se krajská politika skládá z regionálních témat a nikoli z církevních restitucí," reagoval na výsledky voleb Martin Půta.
Křesla pro jednotlivé strany

Druzí skončili Komunisté 17,89 %. Třetí pozice patří již zmíněné Změně v čele s Janem Korytářem, které odevzdalo svůj hlas 16,85 procent volících lidí. Ač mnozí tomuto hnutí předpovídali, že najdou podporu pouze v Liberci a okolí, nakonec se ukázalo, že jejich  pobídku ke změnám vyslyšeli i obyvatelé ze vzdálenějších míst. Třetí jsou nejen na Liberecku, ale třeba i na Jablonecku, kde rovněž  přeskočili ČSSD i ODS. „Jsem příjemně překvapen, takový výsledek jsem nečekal, ale v duchu velmi přál," komentoval výsledky Jan Korytář.

Obě velké parlamentní strany (ČSSD a ODS) zažívají jen pořádné rozčarování. Sociální demokraté přesvědčili jen něco málo přes 13 procent voličů, program ODS neoslovil ani deset procent.

Hlasujte o možné koalici: 

„Myslím, že nikdo z nás nepočítal s výsledkem, jakého jsme dosáhli. To si asi nikdo z nás nepřipustil," řekla jednička kandidátky ODS Eva Bartoňová.

V těchto hodinách jsou v plném proudu jednání o vzniku koalice, která bude vládnout na kraji v následujících čtyřech letech.
„Budeme se scházet tak dlouho, dokud nedohodneme fungující většinu, která zaručí splnění našeho volebního programu. Byli bychom rádi, kdyby koaliční smlouva byla podepsána do týdne," uvedl Půta.

Účast ve volbách v kraji

Starostové musí najít takové partnery, kteří by jim pomohli dát dohromady více než polovinu v zastupitelstvu.  SLK podle Půty vyjednávají se všemi stranami, které vybojovaly křesla v zastupitelstvu, s výjimkou KSČM.

Nejpravděpodobnějšími partnery v koalici se jeví Změna a možná ODS. Spolupráci s ODS sice už před volbami Změna odmítla, avšak nyní se situace změnila. „My jsme deklarovali, že jsme schopni udělat koalici se starosty a některou z menších stran, a já tam teď vidím dvě menší strany, a to je ODS a ČSSD," řekl  pro ČTK Korytář. Preferuje však spojení jen se Starosty.

Pravděpodobným hejtmanem se tedy v případě vyjednávacího úspěchu stane Martin Půta. Ten již nyní avizuje některé kroky, který chce po nástupu do funkce podniknout.

Půta chce nechat zpracovat forenzní audit v Krajské správě silnic a v krajské akciové společnosti Silnice LK a prověřit velké zakázky a smlouvy. Nové vedení kraje „provětrá" hospodaření i dalších krajských firem a organizací. I tímto způsobem chce docílit zprůhlednění hospodaření kraje, tak jak SLK avizovali před volbami.