Včera v 7.00 hodin se operační středisko profesionálních hasičů na jejich stanici u výjezdu z České Lípy definitivně odmlčelo. Je vypnuté a veškeré tísňové hovory na linku 150 od včerejšího rána vyřizují operační důstojníci v Liberci.

„Telefonní čísla zaniklých operačních středisek byla přesměrována a volající člověk nepozná rozdíl," uvedla Zdeňka Štrauchová, krajská mluvčí hasičů.

Podle ní je právě Liberecký kraj posledním regionem v Česku, který měl do včerejška ještě okresní operační střediska. Kromě České Lípy totiž fungovalo do včerejška ještě středisko v Semilech.

Mluvčí hasičů také připustila, že stejně jako při centralizaci středisek v jiných krajích i v Liberci mají obavy, že operátoři budou příliš vzdálení místním podmínkám a nebudou znát regionální názvy.

„Na druhou stranu šel vývoj technologií natolik dopředu, že v tuto chvíli mají operační důstojníci mocný nástroj v podobě geografických informačních systémů a další podpory, takže jsou schopní efektivně řídit všechny operace," upozornila Štrauchová.

Tísňová volání v Liberci přijímá v plném obsazení až osm lidí. Minimální obsazení je pět operačních důstojníků. Střídají se tu čtyři směny po 12 hodinách.

Aby včera hasiče nic nepřekvapilo, prošlo celokrajské operační středisko v Liberci již před měsícem několikadenním testováním jednotného provozu. „Před ostrým provozem se musel sjednotit hlavně radioprovoz jak na digitálních, tak analogových radiostanicích," vysvětlila Zdeňka Štrauchová.

Veškeré tísňové hovory na linku 150 z Českolipska tak už nyní „putují" do Šumavské ulici v Liberci, kde jednotné operační středisko funguje v nových prostorách multifunkční budovy. Tu si nechali krajští hasiči postavit za bezmála 62 milionů korun a slavnostně ji otevřeli letos na začátku ledna.

Centrální operační středisko hasičů v Liberci.