Milion korun na podporu včelařství odsouhlasila tento týden Rada kraje. Krajští radní tak zareagovali na rozšiřující se včelí úplavici ( Varroa destructor), která po dvou teplých zimách decimuje včelstva především ve východní části kraje, na Semilsku. Roztoč, který onemocnění způsobuje, dostatečně nevymrzl.

„Včelařství v kraji trpí řadou problémů a v poslední době trpí drastickým úbytkem právě v důsledku onemocnění," vysvětlil náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Josef Jadrný. Jen od loňského září do letošního května jich ubylo téměř o třetinu. Je to přes pět a půl tisíce včelstev z celkového počtu 19,594 tisíc. Na Semilsku hlásí včelaři úbytky dokonce až ve výši přes 41 %.

Na nové úly

Peníze by měly jít především na nové včelařské vybavení, ve kterém je podle odborníků účinnost léčby nesrovnatelně nižší než ve starých úlech.

Radní počítají, že na jednotlivé žádosti by mělo jít minimálně deset tisíc. „Žádosti budou bodovány a výše dotace se od toho bude odvíjet. Podmínky budou stanoveny v dotačním programu, který kraj zveřejní na svých stránkách poté, co záměr krajské rady schválí zastupitelstvo kraje.

Peníze na dotaci získá vedení kraje například úsporami na pořízení havarijních plánů, které po novele zákona přešly od krajů na hasičské záchranné sbory.

Epidemie včelí úplavice ale není jediný důvod, proč se kraj snaží včelaře podpořit. „Usilujeme o to, podpořit hlavně nové a začínající včelaře, protože jich valem ubývá. Věkový průměr včelařů je velmi vysoký a jejich počet se navíc stále snižuje," vysvětlil Jadrný.

Pořízení základního vybavení jde přitom do tisíců. „Minimální vybavení začínajícího včelaře je udáváno v hodnotě kolem 50 tisíc korun. Dotace krajských samospráv jsou tak pro začínající včelaře motivací," dodává jadrný.

Včely jsou důležité nejen pro opylování rostlin, ale i zachování rozmanitosti přírodních druhů tzv. biodiverzity a udržení celkové rovnováhy v přírodě. O účinku pravého, nesyntetického medu na lidský organismus nemluvě.