Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj chce rozdělit milion pro včelaře

Liberecký kraj - Včelstva v kraji ohrožuje „včelí úplavice". Hrozí vyhynutí ve velkém.

15.7.2015
SDÍLEJ:

Včelař. Ilustrační snímek. Foto: DENÍK/ Martin Divíšek

Milion korun na podporu včelařství odsouhlasila tento týden Rada kraje. Krajští radní tak zareagovali na rozšiřující se včelí úplavici ( Varroa destructor), která po dvou teplých zimách decimuje včelstva především ve východní části kraje, na Semilsku. Roztoč, který onemocnění způsobuje, dostatečně nevymrzl.

„Včelařství v kraji trpí řadou problémů a v poslední době trpí drastickým úbytkem právě v důsledku onemocnění," vysvětlil náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Josef Jadrný. Jen od loňského září do letošního května jich ubylo téměř o třetinu. Je to přes pět a půl tisíce včelstev z celkového počtu 19,594 tisíc. Na Semilsku hlásí včelaři úbytky dokonce až ve výši přes 41 %.

Na nové úly

Peníze by měly jít především na nové včelařské vybavení, ve kterém je podle odborníků účinnost léčby nesrovnatelně nižší než ve starých úlech.

Radní počítají, že na jednotlivé žádosti by mělo jít minimálně deset tisíc. „Žádosti budou bodovány a výše dotace se od toho bude odvíjet. Podmínky budou stanoveny v dotačním programu, který kraj zveřejní na svých stránkách poté, co záměr krajské rady schválí zastupitelstvo kraje.

Peníze na dotaci získá vedení kraje například úsporami na pořízení havarijních plánů, které po novele zákona přešly od krajů na hasičské záchranné sbory.

Epidemie včelí úplavice ale není jediný důvod, proč se kraj snaží včelaře podpořit. „Usilujeme o to, podpořit hlavně nové a začínající včelaře, protože jich valem ubývá. Věkový průměr včelařů je velmi vysoký a jejich počet se navíc stále snižuje," vysvětlil Jadrný.

Pořízení základního vybavení jde přitom do tisíců. „Minimální vybavení začínajícího včelaře je udáváno v hodnotě kolem 50 tisíc korun. Dotace krajských samospráv jsou tak pro začínající včelaře motivací," dodává jadrný.

Včely jsou důležité nejen pro opylování rostlin, ale i zachování rozmanitosti přírodních druhů tzv. biodiverzity a udržení celkové rovnováhy v přírodě. O účinku pravého, nesyntetického medu na lidský organismus nemluvě.

Autor: Jana Švecová

15.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení