V Libereckém kraji zřejmě státní přijímací zkoušky na střední školy nebudou. Vedení kraje v čele s radní Alenou Losovou k nim má výhrady a zapojení do pilotního projektu ministerstva školství by bylo podle Losové krokem zpět.

Liberecký kraj navíc zavedl jednotné přijímací zkoušky už před pěti lety. Kromě češtiny a matematiky se testují i obecné studijní předpoklady (OSP), a to ve státních zkouškách chybí. Test z OSP se dělá i u přijímacích zkoušek na vysoké školy. Studenti tak mají v Libereckém kraji možnost zkusit si test, jehož podobná, ale těžší verze je bude čekat při přijímačkách na vysokou školu.

Jednotné přijímací zkoušky na střední školy mají podle ministra školství Marcela Chládka zamezit tomu, aby se na maturitní obory dostávali žáci bez studijních předpokladů.

Na jaro příštího roku proto ministerstvo naplánovalo pilotní testování, do něhož se školy budou hlásit dobrovolně. Od roku 2016 by už ale jednotné přijímačky z českého jazyka a matematiky měly být povinné u všech maturitních oborů.

„Jednoznačně podporujeme záměr ministerstva zavést centrální přijímací zkoušky, protože naše zkušenosti s dlouhodobým testováním žáků jsou jen pozitivní. Jsme ale přesvědčeni, že ministerský návrh podoby přijímacího řízení je vhodný především pro kraje, které dosud jednotné zkoušky neměly," řekla Losová. Kraj už pět let doporučuje ředitelům svých středních škol připojit se k jednotnému testování v rámci kraje.

„Podle našich zkušeností a zpětné vazby od ředitelů se jej podařilo dovést k podobě, která vyhovuje všem zúčastněným," dodala radní.

Na rozdíl od projektu ministerstva platí v Libereckém kraji jednotné přijímací zkoušky nejen pro gymnázia a střední školy, ale také pro školy umělecké nebo sportovní gymnázia i pro obory nástavbového studia. Na ty státní přijímačky nemyslí. Problémem je podle Losové i termín zkoušek. Projekt ministerstva počítá s termínem mimo závaznou vyhlášku, podle níž by se měly zkoušky na střední školy konat od 22. do 30. dubna.

Pilotní zkoušky však mají být už 20. dubna. „Právníci jsou přesvědčeni o tom, že v případě sporu s nějakým uchazečem, by to mohlo skončit soudem, který bychom prohráli, protože vyhlášky jsou závazné," uvedla Losová, Ministerstvo v termínu konání problémem nevidí, protože je účast na testování dobrovolná.

V Libereckém kraji jsou dopředu jasná i kritéria hodnocení, aby mohl být uchazeč přijat na víceleté gymnázium musí testy zvládnout nejméně na 40 procent, u čtyřletých gymnázií stačí 35 procent. Kritéria kraj zavedl v loňském roce, aby nedocházelo k přijímaní studentů, kteří na studium na gymnázium nemají vědomosti