Resort sociálních věcí je začne pořádat od začátku příštího roku. První z veřejných školení budou moci zájemci absolvovat nejpozději v únoru příštího roku.

„Všichni jsme se již minimálně prostřednictvím médií setkali s případy, kdy třeba jen kvůli dvacetitisícovému dluhu lidé přišli o střechu nad hlavou. A to v době, kdy by si po celoživotní práci měli již jen spokojeně a bezstarostně užívat poklidného stáří. Rozhodli jsme se proto, že budeme pro seniory pořádat protidluhové školení nebo chcete-li, školení finanční gramotnosti zaměřené na lidi v důchodovém věku," říká Lenka Kadlecová, náměstkyně hejtmana pro sociální resort.

V úvaze jsou dvě možnosti organizace školení. Buď se uskuteční v sídle Krajského úřadu Libereckého kraje, nebo, bude-li zájem, školitelé budou vyrážet do seniorských klubů po celém kraji.

„V případě velkého zájmu můžeme zkombinovat obě možnosti. Určitě budeme o způsobu a termínu včas veřejnost informovat a budeme rádi, když se senioři zúčastní v hojném počtu. Každou prevenci, která pomůže předejít případným potížím, považuji za smysluplnou. Obzvlášť, pokud jde o skupinu lidí, kteří už se třeba nemusí orientovat v legislativě, jsou důvěřiví a mnohdy nalétnou podvodníkům," uzavírá náměstkyně.

Stejně tak jako roste obecně počet exekucí za nesplacené půjčky, úměrně tomu stoupá i počet seniorů, kteří mají penzi zatíženou srážkami, seniory v Libereckém kraji nevyjímaje. Ke konci roku 2014 prováděla Česká správa sociálního zabezpečení exekuční srážky u 75 315 důchodů. To je přibližně o 4 300 více než v prosinci předchozího roku.

I když se mnohdy jedná o dluhy, které senioři nestihli doplatit v produktivním věku, není výjimkou, kdy se starší lidé nechají zlákat i ve vyšším věku k zadlužení. Často si berou půjčky od nebankovních společností, které nejenom že je nabízejí za neuvěřitelně vysoké úroky, ale ještě jsou navíc velice tvrdé při vymáhání svých pohledávek.