Zároveň ale zrušil podporu pro učně v oboru slévač, o který za celou dobu existence stipendijního programu nebyl zájem. Rozhodlo o tom v úterý krajské zastupitelstvo. Už šestý rok kraj tímto způsobem podporuje učňovské školství, stipendii chce zvýšit zájem studentů o řemesla, která na trhu práce chybějí. Podporuje tak 13 učňovských oborů v devíti školách, v rozpočtu jsou na to letos vyčleněny dva miliony korun.
„Projekt se osvědčil, daří se zvýšit zájem o podporované učební obory, přestože celkově studentů ubývá," řekla radní pro školství Alena Losová (Změna pro Liberecký kraj). Díky stipendiím se podařilo zachránit takové obory jako sklář, řezník uzenář nebo jemný mechanik, které nemohly být před zařazením do programu kvůli nezájmu vůbec otevřeny. Výrazně se zvýšil zájem také o oba obory elektrikářské nebo o obor nástrojař. Třeba oborům zedník, malíř nebo lakýrník však ani stipendia víc učňů nepřinesla a zájem o ně dál klesá.
Zatímco ve školním roce 2009/2010 nastoupilo do prvních ročníků podporovaných oborů 345 učňů, loni jich už bylo 367, o šest procent víc. Počet studentů, kteří nastoupili do prvních ročníků v kraji, se přitom za tu dobu snížil o 23 procent na 4345. Na základě dobrých výsledků navrhly školy na stipendia dalších osm učňovských oborů jako například krejčí, čalouník, truhlář, výrobce bižuterie, farmář a obráběč kovů. Jen ten ale získal doporučení úřadu práce a hospodářské komory a byl do programu zařazen.
Motivační stipendium zavedl Liberecký kraj pro vybrané tříleté nematuritní učňovské obory. Stipendium mohou získat studenti oborů zejména ze strojírenství nebo stavebnictví, kraj také podporuje budoucí skláře nebo optiky.
Studenti mohou získat měsíčně 250 korun v prvním ročníku, 300 ve druhém a 500 korun v posledním ročníku a navíc každé pololetí dalších 1000 korun prospěchového stipendia, za dobu studia je to až 16.500 korun. Na stipendium mají nárok všichni učni ve vybraných oborech, podmínkou je docházka bez neomluvených absencí a dosažený průměr.
Přehled podporovaných oborů v Libereckém kraji- Strojní mechanik
- Nástrojař
- Tesař
- Zedník
- Řezník - uzenář
- Sklář - výrobce a zušlechťovatel skla
- Klempíř
- Malíř a lakýrník
-Instalatér
- Elektrikář - silnoproud
- Elektrikář (slaboproud)
- Jemný mechanik
- Obráběč kovů