Podle vedení kraje dostala protikorupční komise při svém zřízení za úkol zpracovat a předložit k projednání a schválení radě kraje protikorupční strategii.
„To se komisi za celou dobu své činnosti nepodařilo, a to ani ve formě návrhu, tezí nebo alespoň vize. Účel a smysl další existence protikorupční komise byl tedy velmi nejasný," vysvětlil hejtman Martin Půta a dodal, že se Rada kraje shodla na tom, že je komise zkrátka zbytečná.
Protikorupční komise se šesti členy tak fungovala jen něco málo přes rok. Kritice ale čelila od úplného začátku. Během července byl dokonce dvakrát podán návrh na její zrušení. Zastupitelé si stěžovali, že nevědí, co komise dělá, jaký je její účel a jestli má nějaké výsledky.
„Komise má za sebou rok a něco. Scházíme se asi jednou měsíčně. Připravili jsme návrh etického kodexu, na kterém jsme pracovali několik měsíců. Předložili jsme ho Radě kraje, ta ho vzala na vědomí, ale pak už se s ním dále nepracovalo. V loňském roce nám nejvíce času zabralo připomínkování ke směrnici k zadávání veřejných zakázek. Velká část našich připomínek pak byla do směrnice zapracovaná," vysvětloval Korytář minulý týden novinářům po dvou neúspěšných pokusech komisi zrušit.
Na posledním zasedání Rady kraje, které proběhlo v úterý, byla ale protikorupční komise definitivně zrušena. Názor Korytáře, který měl celý den vypnutý telefon, se nepodařilo Deníku zjistit. Podle jeho dřívějších vyjádření byla kritika činnosti komise neoprávněná.
„Nemůžeme se zabývat odkrýváním korupčníků. Kraj měl vyhlásit granty na protikorupční aktivity pro neziskové organizace, které by se tím mohly zabývat," odpověděl Korytář na otázku, proč ještě komise neodhalila žádné korupční jednání.
Vedení kraje granty odmítlo vypsat, právě z důvodu, že nemělo od komise žádné výsledky její práce. Od roku 2013, kdy proběhlo 1. zasedání protikorupční komise, bylo na její fungování vyplaceno 191 600 korun. Komise zasedala v tomto období 13krát.