„Určitě zvířeti neprospějí tím, když ho budou krmit cukrovím a podobně. Vznikají z toho záněty slinivky, problémy se střevy. Je to zbytečné a následná léčba může být i pořádně drahá," říká liberecká veterinářka Karolina Svobodová.

Zažívadla psa jsou daleko citlivější než zažívadla člověka. „Naše vánoční dieta nesvědčí ani nám lidem a našim pejskům o to víc," dodala Svobodová.

S přejídáním psů je navíc spojená i obezita. „Obezita dnes postihuje 25-50 procent psů a koček. Mnozí chovatelé si však neuvědomují, že nejde pouze o kosmetický problém, ale o opravdové onemocnění ohrožující zvíře," uvádí veterinářka Lucia Repová. „Rozhodně by ale chovatelé měli změny stravovacích návyků konzultovat s veterinářem. Nemusí se vyplatit nasadit psovi dietu podle vlastního uvážení," upozorňuje Repová.

„Existuje studie, že čeští majitelé psů vnímají obézního psa jako normálního a psa štíhlého, v dobré kondici vnímají jako hubeného. Máme už pokřivený pohled," doplnila liberecká veterinářka Svobodová.

Myší střeva

Dalším nebezpečím, které na domácí mazlíčky o svátcích číhá, je ochutnávání ze stromečku.

„Čokolády ve staniolu nebo ozdoby zvířata lákají. Kočky mají v oblibě ozdobné lamely, které jim připomínají myší střeva. My je pak z koček často vyndáváme. Rovněž jsme museli operovat psa, který spolkl ozdobu ve tvaru stromečku. Takže pozor na to," vzkazuje na závěr veterinářka Karolina Svobodová.

Trauma z petardPřibližně polovina psů trpí strachem z bouřky, protože mají čtyřnásobně vyvinutější sluch než lidé a děsí je hromy. Podobný strach pak zažívají i během silvestrovských ohňostrojů. Psa bychom proto měli v čase dělobuchů umístit do tišší místnosti, ideálně by s ním měl zůstat známý člověk, kterému důvěřuje. Kromě toho je možné psa připravit na Silvestra také krmením, které obsahuje uklidňující složky. Tyto granule je však nutné nasadit minimálně dva týdny před Silvestrem. Pořídit se dají tabletky s uklidňujícími přírodními látkami, extrémně plachým psům je možno podat i sedativa.