„Mateřská medicína mě hodila přes palubu se slovy plav, už ti nemůžeme pomoci. Chytila jsem dobrý střední proud. Začala jsem se potkávat s věcmi založenými na čínské medicíně, které mi pomáhaly - bylinky, detoxikace, výživa. V té době jsem se rozhodla čínskou medicínu studovat," vypráví Helena Sedláčková z Liberce, která provozuje praxi tradiční čínské medicíny ve Vesci.

Vystudovala školu pěti dovedností čínské medicíny v Praze. Student se při studiu seznamuje s pěti pilíři čínské medicíny – akupunktura, fytoterapie, Tui Na, dietetika a Čchi-kung

Obě medicíny

Helena Sedláčková preferuje obě medicíny. Každá z nich prý má něco, co ta druhá ne. „Západní medicína se stále vyvíjí na základě vědy. Smekám před tím, co lékaři dokáží opravit. Jsou to zázraky. Na druhou stranu pokulhává prevence a jití za příčinou," vidí slabiny.

Tradiční čínská medicínaTradiční čínská medicína (dále TČM) je nejstarší medicínou světa. Začala se vyvíjet před 5 000 lety. TČM často dokáže doplnit to, co západní medicíně chybí a naopak. TČM používá k vytvoření harmonie v lidském těle pět základních pilířů – bylinnou léčbu, akupunkturu, stravu podle pěti elementů, Tui-na masáže a Čchi-kung.

Tradiční čínská medicína byla úzce spjata s filozofií Taoismu. Ta se zaměřovala na dosažení blahobytu, dlouhověkosti a nesmrtelnosti skrze soulad s přírodou jak v rámci jedince, tak mimo něj. Taoisté založili svou víru na světě, který viděli kolem sebe. Světě, kde střídající se roční doby daly vzniknout modelu pěti základních elementů – dřeva, ohně, země, kovu a vody udržující růst a vznik vegetace. To také vedlo k duální podstatě všech věcí. Jin-jang, teplo-chlad, vlhko-sucho, nadbytek-nedostatek, vnitřní-vnější.

To vyplňuje čínská medicína, která dokonce měla zakázáno pitvat, takže tehdy nevěděli, jak to v těle vypadá, pozorovali organismus. Jak se chová ve dne, v noci, na jaře, v létě, na podzim, v zimě, v dětství, v dospělosti, ženy v těhotenství a potom v klimakteriu. „Toto pozorování shrnuli do deseti základních otázek. Já těchto deset otázek dále zpracovávám," dodává.

„Lidem ukazuji, že je důležité, aby obě medicíny šly společně, ne proti sobě. Navíc musí chtít i člověk. Protože pokud bychom se dostali do stadia, kdy člověk chce spolknout jen nějakou pilulku a nechce spolupracovat, tak máme malou šanci tělo zharmonizovat," vysvětluje Helena Sedláčková.Co se týká diagnostiky, Helena Sedláčková pracuje s diagnostikou jazyka. Chce, aby na ni lidé vyplázli jazyk, ona si ho vyfotí a vyhodnotí z něj různé výsledky.

Alternativní terapeutka byla také na praxi v Číně. Jelikož pracovala patnáct let v ordinaci v Česku, mohla posoudit přístup lidí k lékaři tady a tam.

Lepší prevence

„Musím se našich lékařů v mnohém zastat. Většinou se stává, že do ordinace přijde člověk, který nepije, nebo pije to, co nemá. Nespí, je vystresovaný, má nadváhu, kouří, nehýbe se a chce pilulku, která mu rychle a zadarmo pomůže. Lékař má malé možnosti," popsala Sedláčková.

V Číně prý, když přijde pacient k lékaři, má za sebou už dietetiku, očistnou kúru. Lékaře bere jako poslední možnost, když už nic nezabralo. Proto tam mají doktoři mnohem větší šanci pacientovi pomoci, protože propojují obě dvě medicíny. Studuje se tam deset let.

Čínská medicína pracuje s harmonií a rovnováhou. Helena Sedláčková využívá i autotrakční lehátko. Může každému nabídnout uvolnění po stránce fyzické i mentální. Dochází k odpoutání přitažlivosti zemské. Všechny buňky, které jsou zatížené zemskou přitažlivostí, se mohou uvolnit.

Žijeme ve 21. století plném vymožeností, ale i jedů, elektromagnetického smogu i stresu. Naše buňky jsou zatížené a nemohou přijímat zdravou stravu a tekutiny. tím, že neumíme správně dýchat, nemají dostatek kyslíku. Helena Sedláčková nabízí i detoxikaci pomocí metody bodydetox a detoxikaci stravou, půsty, endogenní dýchání, odkyselení organismu a ostatní metody, kterými sama prošla.

NA VLASTNÍ KŮŽI: Vypláznout jazyk, nestresovat a relaxovat. Jak snadné

„Vyplázněte na mě jazyk, já si ho vyfotím a podíváme se, co nám řekne o vašem zdravotním stavu," požádala mě terapeutka čínské medicíny hned na začátku a mě bylo jasné, že tohle nebude běžná lékařská prohlídka.

Následují často nečekané otázky typu: Kde se nejvíce potíte? Jak spíte? Zíváte často? Píská vám v uších? Prošla jste rozchodem nebo rozvodem? Jakou část těla máte nejstudenější – nos, ruce nebo nohy? Jste náměsíčná? Skřípete zuby? Máte sny? Okusujete si nehty? A tak dále.

Snaží se sami

„V Číně se lidé snaží pomoci si sami. Než zajdou za doktorem, sami si naordinují dietetiku, pohyb, snaží se celkově zlepšit svůj životní styl, aby něco změnili. Lékař je pro ně až poslední možnost. Proto čínští doktoři mají lepší podmínky pro svou činnost. Nejdůležitější je prevence," vysvětlila Helena Sedláčková a mě probleskne hlavou, že čínská medicína bude pro mě asi ideální, protože i když jsem skoro na smrtelné posteli, nechci pozřít žádné léky a k doktorovi jdu taky až úplně na poslední chvíli, akorát nevím, co všechno dělám pro prevenci…

Podle čínského zvěrokruhu mi ukáže, jaké moje orgány mohou být citlivější k disharmonii a dokonce to i pasuje.

Čínský zvěrokruh má 12 znamení. Každý z nich má pět podtypů, které se váží k pěti základním orgánům. Játra, srdce, slezina, plíce a ledviny. Ty jsou navzájem propojené.

Nejdůležitější ledviny

Například ledviny jsou v čínské medicíně jedním z nejdůležitějších orgánů, protože je v nich uložená esence, kterou jsme dostali od svých rodičů. Tu nemůžeme už nikdy získat, ale můžeme si ji opatrovat svým životním stylem. „Číňani doplňují ledviny bylinkami a cvičením už od svých čtyřiceti let," vysvětluje Helena Sedláčková. K ledvinám patří například sluch, kosti, páteř, kolena, slaná chuť, z emocí strach, z prvků voda…

Po celou návštěvu mě terapeutka hostí teplou vodou. Ani mi to nepřijde divné, protože jsem na ni zvyklá. Znám ale spoustu kamarádů a známých, kteří by ji určitě nevypili.

Žvýkačky a překřížené nohy

Během vstupního pohovoru mě paní Sedláčková několikrát napomene, že se hrbím a sedím s překříženýma nohama, čímž zbytečně zatěžuji klouby. Dozvídám se také, že žvýkačka není to nejlepší, co můžu do pusy strčit. Kromě svěžího pocitu v ústech šidíme organismus, který se chystá k příjmu stravy. Mimo jiné unavuje zažívání.

Čínská medicína také dost razantně odsuzuje mléčné výrobky, hlavně kravské. Člověk je jediný tvor, který pije mléko i v dospělosti, a to ještě od jiného živočišného druhu. Mléčné výrobky zatěžují slezinu a slinivku.

Tato návštěva mě poučila, jak pomoci především sama sobě – úpravou svého životního stylu: například pravidelností v jídle, pitným, spánkovým, odpočinkovým a pohybovým režimem. Také bych se měla vyhýbat stresu, což je při mém zaměstnaní prakticky nemožné, a umět relaxovat a odpočívat. Dozvěděla jsem se, jaký orgán mám v oslabení a jak mu pomoci. Dostala jsem doporučení k odkyselování organismu stravou i meditací. Čínská medicína tím, že harmonizuje, doporučuje bylinné směsi: tam, kde je chlad, dává zahřívající, tam, kde je vlhkost, dává vysušující, tam, kde je nedostatek, doplňuje.

Rozhovor s čínskou léčitelkou Helenou Sedláčkovou o tradiční čínské medicíně

Doporučuje to, co sama vyzkoušela

HELENA SEDLÁČKOVÁ se díky tradiční čínské medicíně vyléčila z Lymské Boreliozy.Tradiční čínská medicína ji dostala z Lymské boreliózy. V ordinaci Heleny Sedláčkové se setkáte pouze s alternativními procedurami, kterými ona sama prošla.

S jakými potížemi k vám klienti přicházejí?

Klienti přicházejí nejčastěji s dlouhodobými a opakujícími se problémy, například s pohybovým aparátem, imunitními problémy, problémy s otěhotněním a vyčerpáním organismu a tak dále.

S jakými nejvážnějšími onemocněními jste pomohla?

Pro každého člověka je problém, se kterým přijde ten nejvážnější, pokud mu odebírá radost ze života nebo snižuje kvalitu života na všech úrovních. Dlouholeté migrény, gynekologické problémy, borelióza, bolesti páteře, neplodnost, obrna lícního nervu, zažívací problémy, nadváha, alergie nebo ekzémy.

Jakými způsoby čínská medicína pacientům pomáhá?

Tradiční čínská medicína využívá fytoterapie – bylinné směsi, houby, tinktury, extrakty, dietetiku dle čínské medicíny, akupunkturu, ušní akupunkturu, elektroakupunkturu, Tui-na masáže, baňkování, moxování, Čchi-kung cvičební a meditační umění. V ordinaci je možno se potkat s dalšími alternativními metodami, kterými jsem sama prošla, například endogennní dýchání, detoxikace buněčnou výživou, odkyselením organizmu, detoxikací organizmu metodou Body Detox. Prošla jsem dlouhodobými i krátkodobými půsty, přes vegetariánství, veganství a vitariánství. Pracuji s hypnózou podle E. Miltony a duchovním léčením Bruna Gröninga.

Pohovor u vás začíná vyfocením jazyka. Co všechno se z něj dá vyčíst?

Jazyk ukazuje na energetický stav, průběh nemoci a hloubku problému. Hodnotí se tvar, povlak, vzhled jazyka atd.

Na co nevšedního se klientů při vstupním pohovoru ptáte?

Jedná se právě o ty všední a obyčejné věci a události, které klienta do tohoto stavu přivedly – životní styl, sociální podmínky, zaměstnání, koníčky, ale i bezprostřední i dlouhodobé podmínky vzniku potíží.

Co je výhodou tradiční čínské medicíny oproti západní?

Tradiční čínská medicína obnovuje harmonii a rovnováhu každého člověka. Jde o prevenci vzniku problémů. Chovat se tak, aby problém nenastal.

Co to znamená, aby problém nenastal?

Žijeme v době, která nabízí vymoženosti západní medicíny – akutní medicína, úžasné operativní zákroky, život zachraňující léčiva a vyšetření a tak dále. Bohužel, tato doba nabízí chemické, fyzické elektromagnetické zatížení našich těl, myslí i duší.

Poukazuji klientům na možnosti ozdravění jejich životního stylu, co pouštět do své mysli i žaludku tak, aby došli k harmonii.

„Co je ještě v klidu, dá se lehce uchopit. Co je ještě nepatrné, dá se lehce rozptýlit. Je třeba působit na to, co tu ještě není. I ten největší strom vyrůstá z tenkého stébla. I ta nejdelší cesta začíná prvním krůčkem."
Lao´c Tao te ťing

Překvapilo mě, že člověk jí tolik pilulek,třeba čtyřiadvacet za den. Jsou to všechno přírodní léčiva? Z čeho se vyrábí?

Jsou to slisované bylinky a je jich tolik proto, aby se mohlo lehce kombinovat více směsí.

V čem hlavně bychom se měli od Číňanů inspirovat, pokud jde o běžný život?

Je to pravidelnost v jídle, pohybu i odpočinku. Dále skromnost v jídle. Jíme příliš mnoho, v pestrosti jídla zase příliš chudě. Také v disciplíně a výdrži, nestěžovat si zbytečně. Vše máme hlavně ve svých rukách.

Kromě pěti pilířů čínské medicíny ještě u vás v ordinaci vedete semináře o léčiteli Brunovi Gröningovi. O co jde?

Tak jak jsem prošla od zdravotní sestry k praktikovi tradiční čínské medicíny, tak se v současném čase věnuji i duchovnímu léčení Bruna Gröninga. ,,Bůh je největší lékař. Důvěřuj a věř." To jsou základní motta učení.

V dnešní době je každý člověk schopen přijímat léčivé energie. Je to naděje, že vždy může být lépe a můžete dojít k vyléčení ze zatížení, kde ostatní medicíny říkají, že už se nedá nic dělat. Tyto zázraky se dějí po celém světě a jsou dokumentovány lékaři západní medicíny.

Co si myslíte o konzumaci masa a mléčných výrobků?

Nejím to, co mělo maminku a tatínka a co mělo oči. Tradiční čínská medicína masem i mléčnými výrobky léčí. Ale v dnešní době jíme masa i mléka moc. Každý lék, pokud se ho jí moc, se může stát i jedem.

Jak se stravujete vy?

Nyní mi vyhovuje strava skládající se z ořechů, semínek, ovoce a zeleniny. Piji teplou vodu a kombuchu.

To, co vyhovuje mně, nemusí vyhovovat vám. Pro každého je strava velice individuální.

Více na webu Helena Sedláčková - Čínská medicína.