„Když hasiči přijeli na místo, kůň byl celý v jímce a do půlky břicha mu sahala voda," sdělila mluvčí libereckých hasičů Zdenka Štrauchová s tím, že tak měli hasiči příležitost vyzkoušet poprvé záchrannou síť pro velká zvířata.

„Od minulého týdne máme k dispozici dvě tyto sítě. První síť je na centrální stanici v Liberci, druhou obdrželi díky dárci semilští profesionální hasiči," vysvětlila Štrauchová. Při pondělním zásahu museli hasiči nejprve odčerpat asi metr vody kalovým čerpadlem, aby zvířeti nebyla taková zima. Kvůli prostoru odkryli celou jímku a pod koně pak prostrčili síť.

„Zafixované zvíře v síti hasiči připevnili na hydraulickou ruku technického automobilu a koně vytáhli. U zásahu asistoval také přivolaný veterinář," popsala Štrauchová. Jak na závěr dodala, po vytažení se zvíře rychle aklimatizovalo a bez zranění bylo odvedeno za ohlávku.

Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje si udržuje prvenství ve výbavě pro záchranu velkých zvířat. Jako jediný HZS v České republice disponuje dvěma sítěmi pro záchranu koní.

Semilští hasiči síť obdrželi prostřednictvím občanského sdružení EDUvet.cz, které si dalo za cíl z prostředků veřejné sbírky vybavit všechny HZS krajů těmito prostředky.

„Velké poděkování patří semilskému dárci Jiřímu Haasovi. Ten sám je velkým milovníkem a chovatelem koní, a tak se rozhodl, že poskytne finance na koupi sítě do tohoto regionu," uvedla Zdenka Štrauchová.