Lidé by se měli po koupání osprchovat, doporučují hygienici. Mírně zakalená je voda v Zákupech.

Na Máchově jezeře sledují kvalitu vody každý týden. Krajská hygienická stanice provádí kontroly každé dva týdny, v ostatních týdnech hodnotí kvalitu vody Povodí Ohře.

„Sinice, které mohou vytvářet toxické či alergenní látky, jsou sice přítomny, ale v počtech několikanásobně nižších, než připouštějí hygienické limity. Další vývoj kvality vody bude záležet především na tom, jak se podaří ochránit jezero před vstupem živin, především fosforu, Robečským potokem z povodí. Předpokládám ovšem obdobné podmínky pro rekreaci jako v předchozích dvou letech s vodou přijatelnou ke koupání po celou letní sezonu," říká Jindřich Duras, přední český odborník na výzkum procesů ve vodních plochách s pomalou výměnou vody, který byl mimo jiné vedoucím týmu expertů v rámci projektu Zlepšení jakosti vody v Máchově jezeře.

Podle Durase jsou ve vodě, obdobně jako v jiných letech, velmi hojně zastoupeny čistomilné druhy sinic, které se sice podílejí na vegetačním zákalu snižujícím průhlednost vody, ale nepředstavují žádné riziko pro koupající se návštěvníky.

Mírně zhoršená kvalita vody je také v přehradě Harcov v Liberci, koupališti v Novém Městě pod Smrkem na Liberecku a v rybníku Bažantník v Autocampu Sedmihorky v Českém ráji. Většinou jde ale jen o zakalení vody.

Po bouřce a přívalovém dešti, který před týdnem zasáhl Liberecký kraj, museli v Hejnicích vypustit a vyčistit koupaliště. Na dně byly tři centimetry bahna, které museli hasiči vypláchnout. Kvůli slabému přítoku koupaliště o obsahu téměř 5000 metrů krychlových znovu napouštěli téměř týden. „Koupaliště už je napuštěné, hygienici také odebrali první vzorky, výsledky ale nemáme. Je ale chladno, a tak se stejně nikdo nekoupe," řekl starosta Hejnic Jaroslav Demčák. Další bouřky a silné deště, které v minulých dnech kraj zasáhly, už podle něj vodu neznečistily.

Navzdory dešťům se udržela i kvalita vody v Českém Dubu a Hamerském jezeře. V Českém Dubu se počátkem června objevilo ve vodě fekální znečištění, podobný problém tam zaznamenali poprvé za posledních 11 let. Příčina se podle starosty města Jiřího Milera nezjistila. „Zřejmě při dešti se z přítoku dostalo na koupaliště něco nežádoucího," řekl. Několik posledních rozborů ale potvrdilo, že voda je zcela čistá a opět vhodná ke koupání.

Ve vodě Hamerského jezera se zase v polovině června přemnožily toxické sinice a zhoršená byla i průhlednost. „Sníženou průhlednost máme na jaře vždycky, když vykvetou borovice. Limit u sinic jsme překročili těsně," řekl starosta Hamru na Jezeře Milan Dvořák. Poslední dvě měření ale potvrdila, že i voda v Hamerském jezeře je opět dobrá a koupajícím žádné nebezpečí nehrozí.