Festival přináší čtyři desítky akcí s hudební tematikou (scénické produkce, koncerty, bohoslužby, výstavy), které se konají na různých historických místech nejen v Drážďanech. Festival pořádá sdružení Mitteldeutsche Barockmusik.

Hudba ve stylu Johna Cage

Hlavní body programu letošního festivalu soudobé hudby TonLagen 2012, jenž právě probíhá ve čtvrti Hellerau, budou věnovány tvorbě skladatele, hudebníka a myslitele Johna Cage, jehož osobnost a dílo překonává společenské a hudební konvence a který by letos 5. září oslavil sté narozeniny. John Cage, který byl v neposlední řadě znám i jako vášnivý sběrač hub, ovlivnil umění a umělce 20. století. Organizátoři festivalu TonLagen 2012 pozvali účastníky, aby ve všech prostorách budovy „Festspielhaus Hellerau" interpretovali díla Johna Cage ve formě hudby, performancí, divadla či tance.

Výročí Labutího servisu v Míšni

Dvakrát ročně otvírá porcelánová manufaktura dveře své opravdové výrobny a nechává hosty nahlédnout do míst, kde soustředěně vykonávají precizní práci točíři, formíři, bosíři a malíři. U příležitosti 275letého jubilea Labutího servisu budou 20. října na různých místech výroby prezentovány jednotlivé fáze vzniku tohoto servisu. Večer se uskuteční přednáška o servisu se slavnostní večeří (cena je 39 euro). Děti si samy také mohou vyzkoušet modelování nebo se zúčastnit soutěže v malování. Tematu Labutího servisu bude věnována speciální prohlídka v němčině a k této příležitosti byla vyrobena jubilejní sběratelská porcelánová medaile (9 euro).

V tovární outletové prodejně bude u příležitosti Dne otevřených dveří probíhat akce „Kauf 3 Zahl 2", v jejímž rámci si návštěvníci mohou z obchodu odnést tři porcelánové výrobky za cenu dvou.

Návštěvníci si tu po celý rok mohou denně prohlédnout muzeum porcelánu a předváděcí dílny, kde umělci ručně malují porcelánové skvosty. Při této prohlídce je k dispozici český audio-průvodce.

České obilí se také skladuje v Heidenau

S přepravami obilí a krmiv mezi Heidenau v Sasku a Hamburkem začala v uplynulých dnech hamburská firma HaBeMa Futtermittel. Heidenau je město vzdálené 50 km od Ústí nad Labem, a proto velmi atraktivní pro odbyt českého obilí.

Železniční spojení mezi hamburským přístavem a Heidenau u Drážďan je hotové. Stavba nového AGRO-Terminálu v Heidenau byla dokončena během 11 měsíců na pozemku bývalé teplárny a investice obnášela 17,5 milionu eur (435 milionů korun). Společně se zástupci samosprávy a stavebních firem zahájil koncem září provoz prokurista firmy HaBeMa Jes Christian Hansen.

Export do zámoří

AGRO-Terminál bude sloužit jako logistické centrum pro export obilovin, které budou naváženy nákladními automobily především z České republiky, jižního Polska a Saska po dálnicí D8 / A17. V Heidenau bude překládka obilí, které je primárně určeno pro export do zámoří z Hamburku. Doprava mezi Heidenau a Hamburkem bude probíhat výhradně po železnici. Opačným směrem bude do Heidenau proudit sója, která pak bude distribuována nákladními automobily konečným odběratelům. K dispozici jsou momentálně skladové prostory pro uskladnění přibližně 70 000 tun zboží, nicméně po rozšíření areálu se počítá až s 150 000 tunami.

Překládka ze „silnice na vlak" se uskutečňuje v sile, které je díky své padesátimetrové výšce viditelné ze širokého okolí.

V AGRO-Terminálu vzniklo prozatím deset pracovních míst, nicméně u těch vzhledem k plánovanému rozšíření nezůstane.

Prohlídky pro děti jsou opět na letišti

Jak dlouhá je odletová a přistávací dráha? Kam mohu letět na dovolenou? Jak vypadá vozidlo označované jako push-back Průvodců drážďanského letiště se můžete zeptat na cokoliv a oni mají odpověď na (téměř) všechny otázky. Děti toužící po poznávání provedou během saských podzimních prázdnin areálem letiště. Tyto poutavé dlouhé prohlídky se budou konat od 22. října do 2. listopadu od pondělí do pátku vždy v 9.30 a v 11.30 hodin. Prohlídky stojí šest euro pro děti/školáky (do 14 let včetně) a devět euro pro dospělé. Rezervace na telefonu +49 351/881-3300 (o víkendu: -3360) je nezbytně nutná.

Za hasiči i na indoorové hřiště

Účastníci devadesátiminutových prohlídek se sejdou u letištních informaci na příletové úrovni terminálu. Po prohlídce letištní budovy a absolvování bezpečnostní kontroly mohou návštěvníci sledovat z autobusu na letištní ploše odbavení letadel. Mohou přitom, v závislosti na aktuální situaci, fotografovat a filmovat, jak letadla přistávají a odlétají.

Kromě toho se návštěvníci podívají na moderní hasicí vozy letištního hasičského sboru. Obdivovat tam mohou například známý vůz Panther a další techniku. Prohlídku letiště lze spojit s návštěvou nového indoorového hřiště „Playport Dresden" (www.playport-dresden.de).

Nové lety

Od 15. října přibudou na drážďanském letišti ke stávajícím linkám společnosti OLT z Drážďan do Curychu a do Hamburku nové spoje do Vídně, Budapešti a Londýna. Navíc bude na lince do Hamburku, jejíž provoz byl zahájen na jaře, létat místo turbovrtulového stroje proudové letadlo typu Fokker 100. Tím se zdvojnásobí počet nabízených míst.

Více na: www.dresden-airport.de

Užitečné informace

Hudební festival ve jménu Luthera

Místo: Drážďany, Bad Köstritz, Batzdorf, Gera
Termín: 12. 21. října 2012
Více na: www.schuetz-musikfest.de/ (DE / EN)

Hudební festival TonLagen 2012

Místo: Festspielhaus Hellerau, Karl-Liebknecht-Strasse 56, D-01109 Dresden
Termín: do 13. října, přes 40 odpoledních a večerních představení
Více na: www.hellerau.org/spielplan/tonlagen2012/

Den otevřených dveří v míšeňské porcelánce

Talstrasse 9, 01662 Meissen, telefon: +49 (0)3521 468206
Termín: 20. října 2012
Otevřeno: 10.00 - 17.00 hodin (vstup jen do 16.30 hodin), vstup do porcelánové výrobny je zdarma
Den otevřených dveří v roce 2013: 20. dubna a 19. října
Více na: www.meissen.com (DE / EN), www.meissen.drazdany.info (CZ)