Úžasné dobrodružství budou moci zažít návštěvníci libereckého divadelního domu. A to díky ojedinělému počinu, který se vymyká divadelním standardům a je zcela výjimečný i v rámci celé České republiky.

Nový pohádkový fantasy příběh o hledání kouzla proti strachu, který rozdělil tři národy natolik, že ztratily schopnost žít spolu v jedné zemi, si odbude premiéru v pátek 20. května a v neděli 22. května. Hra Legenda z Mlžných hor propojila operu, balet i činohru. „Miluji náš divadelní dům plný zázraků, nabitý až po střechu tvůrčími osobnostmi, které se vyjadřují po svém. Fascinuje mě ta úžasná energie, která z nich ze všech vyzařuje. Toužila jsem našim divákům zprostředkovat všechno, s čím se denně setkávám na našich chodbách. Tedy hudbu, zpěv, tanec a herce ruku v ruce s kouzly a zázraky, na které nesmíme přestávat věřit,“ svěřila se režisérka a šéfka činohry Kateřina Dušková.

Záměr začal postupně nabývat konkrétních obrysů. Před dramaturgy stál náročný úkol, a to najít text, který by dal rovnoměrně vyniknout všem souborům. Zjistili, že takový scénář neexistuje a bude jej třeba napsat. „Jedna z prvních věcí, která nás napadla, bylo obrátit se k žánru fantasy,“ sdělil dramaturg a spoluautor scénáře Jiří Janků.

České korunovační klenoty na dosah.
Návrat po pěti letech. Na Sychrově najde domov unikátní výstava

Podle něj je jednak tento žánr oblíbený, ale zároveň umožňuje propojit hudbu, tanec i slovo do smysluplného tvaru. „Chtěli jsme vytvořit alegorii dnešního neklidného světa, který má spoustu trápení a starostí a potřebuje nějakou naději, lék. Velkým inspiračním zdrojem nám pak byla nádherná krajina Jizerských hor, a tak jsme právě sem celý náš fantasy příběh zasadili,“ dodal.

Text začal vznikat v době tvrdého lockdownu, kdy se všichni potýkali především se strachem – z nemoci, z budoucnosti, se strachem o své blízké. Proto se boj se strachem stal stěžejním tématem inscenace Legenda z Mlžných hor. Ústředními hrdiny jsou tři sourozenci – děti, které přicházejí o rodiče, prchají z bezpečného světa lidí a vydávají se do neznáma hledat mámu a tátu. „Velmi se těším na svůj debut v libereckém divadle. Čečetka, kterou v Legendě z Mlžných hor představuji, je čisté, nevinné dítě ze světa kouzelných bytostí. Bylo velmi krásné na této roli pracovat,“ řekla Stanislava Kozubíková.

Spoluautorka libreta a dramaturgyně projektu Lenka Chválová přiznala, že do práce vstupovala s obavami. Strach vyvrcholil ve chvíli, kdy hotový scénář odevzdali skladateli Janu Kučerovi a napjatě čekali, jestli se vydá hledat čarovný klíč s nimi. „Jestli ten neobvyklý tvar půjde zhudebnit. Když jsme pak naši Legendu poprvé poslouchali, žasli jsme, jak citlivě pochopil a vystihl celý příběh, jednotlivé situace a každé hnutí v duši našich postav. To byl první velký zázrak na naší cestě,“ zdůraznila.

Legiovlak bude až do neděle 22. května k vidění na libereckém vlakovém nádraží.
Legiovlak ukazuje život legionářů, v noci láká i milence. Právě stojí v Liberci

Sám autor hudby se pak snažil vytvořit výrazná hudební témata a využít všech barev symfonického orchestru. „Ta látka je v podstatě pohádková a sluší jí v dobrém slova smyslu nekomplikovanost. Byla zde představa rodinného představení, tomu tedy odpovídá i zpracování písní, árií či baletních čísel,“ dodal Jan Kučera.

V Legendě z Mlžných hor svět lidí řídí lehce totalitně-populistický Starosta a jeho mocná Dáma. Děti procházejí bouří na hřebenech hor a objevují cizí světy dávných sousedů – Ušatých, kteří nemluví, ale pouze zpívají, a Divokých, kteří se vyjadřují pouze pohybem. Na své cestě čelí strachu, pochybám i nutkání vrátit se do bezpečí, najdou dětské kamarády z rodu Ušatých a společně pak pokračují dále.

„Nevzdávají se a jejich cesta za rodiči se mění v cestu za svobodu celé populace Mlžných hor. Setkávají se s řadou zvláštních bytostí a odemykají mnohé zapovězené dveře, aby nakonec našly odpověď pro všechny trpící a zázračný lék na každou duši,“ doplnila mluvčí Divadla F. X. Šaldy Michaela Pompová.