Úžasné dobrodružství budou moci zažít návštěvníci libereckého divadelního domu. A to díky ojedinělému počinu, který se vymyká divadelním standardům a je zcela výjimečný i v rámci celé České republiky.
Nový pohádkový fantasy příběh o hledání kouzla proti strachu, který rozdělil tři národy natolik, že ztratily schopnost žít spolu v jedné zemi, si odbude premiéru v pátek 20. května a v neděli 22. května. Hra Legenda z Mlžných hor propojila operu, balet i činohru. „Miluji náš divadelní dům plný zázraků, nabitý až po střechu tvůrčími osobnostmi, které se vyjadřují po svém. Fascinuje mě ta úžasná energie, která z nich ze všech vyzařuje. Toužila jsem našim divákům zprostředkovat všechno, s čím se denně setkávám na našich chodbách. Tedy hudbu, zpěv, tanec a herce ruku v ruce s kouzly a zázraky, na které nesmíme přestávat věřit,“ svěřila se režisérka a šéfka činohry Kateřina Dušková.
Záměr začal postupně nabývat konkrétních obrysů. Před dramaturgy stál náročný úkol, a to najít text, který by dal rovnoměrně vyniknout všem souborům. Zjistili, že takový scénář neexistuje a bude jej třeba napsat. „Jedna z prvních věcí, která nás napadla, bylo obrátit se k žánru fantasy,“ sdělil dramaturg a spoluautor scénáře Jiří Janků.

Podle něj je jednak tento žánr oblíbený, ale zároveň umožňuje propojit hudbu, tanec i slovo do smysluplného tvaru. „Chtěli jsme vytvořit alegorii dnešního neklidného světa, který má spoustu trápení a starostí a potřebuje nějakou naději, lék. Velkým inspiračním zdrojem nám pak byla nádherná krajina Jizerských hor, a tak jsme právě sem celý náš fantasy příběh zasadili,“ dodal.
Text začal vznikat v době tvrdého lockdownu, kdy se všichni potýkali především se strachem – z nemoci, z budoucnosti, se strachem o své blízké. Proto se boj se strachem stal stěžejním tématem inscenace Legenda z Mlžných hor. Ústředními hrdiny jsou tři sourozenci – děti, které přicházejí o rodiče, prchají z bezpečného světa lidí a vydávají se do neznáma hledat mámu a tátu. „Velmi se těším na svůj debut v libereckém divadle. Čečetka, kterou v Legendě z Mlžných hor představuji, je čisté, nevinné dítě ze světa kouzelných bytostí. Bylo velmi krásné na této roli pracovat,“ řekla Stanislava Kozubíková.
Spoluautorka libreta a dramaturgyně projektu Lenka Chválová přiznala, že do práce vstupovala s obavami. Strach vyvrcholil ve chvíli, kdy hotový scénář odevzdali skladateli Janu Kučerovi a napjatě čekali, jestli se vydá hledat čarovný klíč s nimi. „Jestli ten neobvyklý tvar půjde zhudebnit. Když jsme pak naši Legendu poprvé poslouchali, žasli jsme, jak citlivě pochopil a vystihl celý příběh, jednotlivé situace a každé hnutí v duši našich postav. To byl první velký zázrak na naší cestě,“ zdůraznila.

Sám autor hudby se pak snažil vytvořit výrazná hudební témata a využít všech barev symfonického orchestru. „Ta látka je v podstatě pohádková a sluší jí v dobrém slova smyslu nekomplikovanost. Byla zde představa rodinného představení, tomu tedy odpovídá i zpracování písní, árií či baletních čísel,“ dodal Jan Kučera.
V Legendě z Mlžných hor svět lidí řídí lehce totalitně-populistický Starosta a jeho mocná Dáma. Děti procházejí bouří na hřebenech hor a objevují cizí světy dávných sousedů – Ušatých, kteří nemluví, ale pouze zpívají, a Divokých, kteří se vyjadřují pouze pohybem. Na své cestě čelí strachu, pochybám i nutkání vrátit se do bezpečí, najdou dětské kamarády z rodu Ušatých a společně pak pokračují dále.
„Nevzdávají se a jejich cesta za rodiči se mění v cestu za svobodu celé populace Mlžných hor. Setkávají se s řadou zvláštních bytostí a odemykají mnohé zapovězené dveře, aby nakonec našly odpověď pro všechny trpící a zázračný lék na každou duši,“ doplnila mluvčí Divadla F. X. Šaldy Michaela Pompová.