Liberecký kraj je proto objedná i pro příští letní sezonu. Přibude i zcela nový spoj, do oblasti Českého ráje. Resort dopravy o podmínkách již s dopravci vyjednává.

Do oblíbené rekreační oblasti k Máchovu jezeru míří přímý turistický vlak „Mácháč" z Liberce o víkendech a svátcích od 25. června, jezdit sem bude do konce letních prázdnin. Je provozovaný dopravcem Die Länderbahn GmbH DLB, který na trasu nasazuje moderní bezbariérové klimatizované vozy Siemens Desiro.

„Při příznivém počasí vlakem jede více než stovka cestujících. Využívají ho také cyklisté, i když je počet míst pro kola omezen. Oproti běžným spojům je ve vlaku odlišné složení cestujících, převažují zejména rodiny s dětmi, které zřejmě jízdu vlakem plánují jako součást svého výletu, kam by jinak nejspíš jely autem," hodnotí Pavel Blažek, jednatel společnosti Korid LK, která je koordinátorem veřejné dopravy v Libereckém kraji.

Také do oblasti Kořenovska jezdí pravidelné letní spojení. Cyklovlak společnosti České dráhy je v provozu od června do září každou sobotu. Využíván je jako spoj, který posiluje kapacitu s možností přepravy jízdních kol.

Z vlakového nádraží v Liberci na trasu vyjíždí v 9:05, přičemž v Tanvaldu vytváří těsnou přestupní návaznost, tak aby mohli přistoupit i cestující z rychlíku z Prahy. „Podle prováděných sčítání je nejvyšší zájem turistů o dopravu o sobotách. V minulosti se občas stávalo, že se cestující do přeplněných pravidelných vlaků v nácestných zastávkách již nevešli, což se zavedením posilového spoje změnilo," říká Pavel Blažek.

Vzhledem k tomu, že se cyklovlak zpátky z Kořenova do Liberce vrací bez cestujících, chce jej Liberecký kraj využít a rozšířit tak o turistické spojení. Nové turistické spojení by mohlo vést po trase Kořenov Tanvald Železný Brod Turnov Rovensko pod Troskami. Zpět se bude souprava vlaku vracet z Rovenska pod Troskami přes Turnov do Liberce, a posílí tak dnešní spojení sezónních vlaků.

„Byla by škoda nevyužít další možnosti, jak se bez přestupů a pohodlně dostat vlakem do vyhledávané a oblíbené oblasti, kterou Český ráj je. Cyklovlak by měl z Kořenova odjíždět o letních sobotách asi v 11:15. Z Rovenska do Liberce by odjížděl cca v 15:00 hodin," uvádí k chystané novince krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník.

„Cyklovlak nám přijde jako ideální řešení, jak lidem ještě více zpřístupnit Český ráj. Věřím, že i o nové spojení bude zájem a naváže na úspěch přímého turistického vlaku do Sklářské Poreby
a do Doks," dodává také hejtman LK Martin Půta.

Náklady na provoz výletních vlaků jsou ročně odhadovány na zhruba 640 tis. Kč.