„Nejčastěji jde o onemocnění salmonelózou a kampylobakteriózou, tedy nemoci, které vznikají třeba nedostatečným tepelným zpracováním masa," řekla vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Jana Prattingerová.

Podle ní se přitom dá infekcím a následným komplikacím poměrně jednoduše předejít. „Základem je dostatečná tepelná úprava potravin, která bakterie usmrtí. Například salmonelu ničí už teplota 75 stupňů Celsia, pokud působí alespoň pět minut," vysvětluje. Teplota je ovšem myšlena uvnitř jídla, nikoliv na povrchu.

Pozorní by měli lidé být i při přípravě jídla, aby například nekrájeli syrové maso na stejném prkénku jako zeleninu.

Vedoucí oddělení hygieny výživy, Klára Bičíková radí, jak se vyhnout nákaze při stravování ve stáncích rychlého občerstvení.

„Základem je dobře si prohlédnout, kde jídlo kupujete. Zda není stánek špinavý a zda pracovník používá například rukavice," říká. V případě jakýchkoli pochybností radí zajít si jinam.

Pozor na klíšťata

Pozorní by měli být lidé i při výletech nebo procházkách do přírody. „Aktivita klíšťat je velmi vysoká, navíc promořenost klíšťat byla nedávno kolem 40 procent. Novější výsledky zkoumání budeme mít k dispozici během prázdnin," říká Prattingerová.

Odborníci radí se během cest do přírody chránit repelenty, po návratu se dobře prohlédnout a klíště co nejdříve vytáhnout. Vyhnete se tím nákaze borreliózou, která je u nás častější, nebo klíšťovou encefalitidou. Proti té se dá na rozdíl od borreliózy očkovat. Díky zkrácenému schématu i v létě.

Vedoucí protiepidemiologického oddělení KHS Jana Prattingerová ke klíšťatům říká:

Letos máme i případy nákazy z kozího mléka

Liberecký kraj - Nezvyklým způsobem se letos nakazili klíšťovou encefalitidou v kraji už dva lidé. Onemocněli poté, co vypili kozí mléko. „Něco podobného u nás nepamatujeme," poznamenává vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Jana Prattingerová.

Jak k nákaze mohlo dojít?

Jednoduše. Koza někde na pastvě chytila klíště, které bylo nakažené. Virus klíšťové encefalitidy se jí pak dostal až do mléka. A lidé se následně nakazili proto, že to mléko vypili syrové, bez převaření. Přestože byli předem od chovatele upozorněni na to, že mléko není tepelně upravené.

Stává se něco takového často?

Stát se to samozřejmě může, ale že by to bylo nějak obzvlášť časté, to ne. Nicméně jsou známé podobné případy, třeba i u ovčího mléka. Například na Slovensku se teď klíšťovou encefalitidou nakazilo podobně také několik lidí, tentokrát ale z tepelně neopracované brynzy.