Proměnlivé červencové počasí spíše lákalo k návštěvě památek a dalších atrakcí pro turisty. Pro ubytovatele je sezona spíše průměrná.

„Zatím je to slabé. Za červen a červenec jsme měli jen 11 slunečních dnů, loni jich bylo 30," uvedl provozovatel koupaliště Sluníčko v Liberci Vratislavicích Petr Polda. Méně lidí navštívilo také pláže Máchova jezera. „Asi o třetinu jsme v minusu i v ubytování, propad je hlavně u stanů. Dobře se zatím vyvíjí jen lodní doprava, láká hlavně zrenovovaný Máj," řekl Vladimír Reichert ze společnosti Regata Máchovo jezero.

Za obvyklou považuje letošní sezonu správce autokempu s koupalištěm ve Sloupu v Čechách na Českolipsku Vít Černý. „U stanařů jsme stejně jako další závislí na počasí, ale chatky máme do konce léta obsazené na 98 procent," sdělil Černý.

Obdobnou návštěvnost jako loni měl v červenci kemp u jezera Kristýna v Hrádku nad Nisou na Liberecku, lidé se stany ale jezdí na kratší dobu. S dosavadním vývojem sezony jsou spokojeni v autokempu i ve sportovně rekreačním areálu Žlutá plovárna na Malé Skále u Jizery. Turisté tam míří nejen za vodou, ale nově i za koloběžkami. V Českém ráji je už na 150 kilometrů značených tras.

V západní části Krkonoš bylo v červenci více turistů než loni. Alespoň to odhaduje majitelka infocentra v Rokytnici nad Jizerou Lenka Karlová, které zprostředkovává ubytování nejen v Rokytnici, ale i nedalekých Pasekách nad Jizerou, Harrachově, Vítkovicích či Jablonci nad Jizerou. „Zájem je hlavně o lepší ubytování se službami nebo chalupy. Apartmány a priváty tolik nelákají," uvedla.

Vydařený měsíc mají za sebou například tři harrachovské hotely firmy Czech Inn hotels. „V červenci jsme dosáhli obsazenosti 91 procent. Srpen je zatím obsazen na 60 procent, ale prodej je v plném proudu a předkládáme, že se naše kapacity brzy vyprodají a obsazenost bude ještě vyšší než v červenci," uvedl jednatel firmy Jaroslav Svoboda.

Muzea lákají

Do Harrachova láká turisty nejen příroda, ale i širší nabídka atrakcí. Velký zájem zejména mezi dětmi vyvolala například novinka, kterou nabízí lanovka jezdící na Čertovu horu. Na vrcholu hory na ně čeká údajně největší nafukovací bludiště v Čechách. „Je to vítaná atrakce, s návštěvností jsme zatím spokojeni," uvedl náčelník lanovky Milan Goč.

Mírně zvýšený zájem o památky registrují kasteláni zámků a hradů. Důvodem je podle nich hlavně příznivé počasí a širší nabídka doprovodných akcí. Více návštěvníků než obvykle mají i muzea, například Severočeské v Liberci nebo Krkonošské v Jilemnici. Zhruba stejnou návštěvnost jako loni měly v červenci Bozkovské jeskyně, prohlédlo si je kolem 15 000 lidí.