Liberecká laboratoř přitom není součástí sítě oficiálních sekvenačních pracovišť, které jsou dotované státem v rámci Národní strategie molekulárně-bio-logické surveillance SARS-CoV-2. Sekvenace platí kraj.

„V našem oddělení genetiky a molekulární diagnostiky sekvenací potvrdili, že vzorek paní z Liberecka je opravdu nová varianta covid-19 nazvaná omikron. Tato zpráva sice není pozitivní, my se ale přesto musíme pochválit. Tato sekvenace na novém přístroji genexus by totiž nebyla možná bez naprosto profesionálního a obětavého přístupu zaměstnanců naší laboratoře, dlouhodobé zápůjčky sekvenátoru od společnosti Thermo Fisher Scientific a bez Libereckého kraje a Krajské hygienické stanice Liberec, kteří nám náklady na sekvenování financují,“ uvedl mluvčí KNL Václav Řičář. „Stát totiž naši libereckou laboratoř bohužel nezařadil mezi ty, které v Česku sekvenace oficiálně provádějí a dostanou je zaplacené,“ dodal mluvčí. Většina oficiálních laboratoří v krajích spadá pod fakultní nemocnice nebo Akademii věd.

Testování na covid-19, ilustrační foto.
Omikron s jistotou potvrzen, nakažená žena z Liberce má mírný průběh

Liberecká nemocnice platí 3,5 tisíce za jednu proceduru. Odhadované maximální měsíční náklady na sekvenování jsou 1,3 milionu korun. Do ceny vzorku je potřeba započítat nejen vlastní náklady na sekvenaci, ale i na přípravu komplementární DNA a následně i bioinformatické vyhodnocení získaných dat. V minulosti se KNL snažila, aby se do oficiální sítě dotovaných laboratoří dostala, ale nebyla úspěšná.

„Hlásili jsme se tam před rokem s tím, že máme odbornou i přístrojovou kapacitu a není pochyb o tom, že bychom to zvládli,“ vysvětlil Václav Řičár. Podle něj je záměr vlastníka nemocnice, kterým je z většinové části Liberecký kraj, aby se testovalo přímo v kraji a vzorky se nemuseli nikam vozit. „Občané libereckého kraje jsou stejně důležití jako občané jiného kraje, kde oficiální laboratoř mají. Většinou jde o fakultní nemocnice, my v kraji žádnou nemáme, a tak je logické, že její roli plní Krajské nemocnice Liberec,“ dodal mluvčí KNL. 

O důležitosti testování a rozpoznávání nových mutací viru je přesvědčeno i vedení kraje, které v minulosti právě na tuto činnost nemocnici přispělo. Například v srpnu kraj nemocnici daroval 440 400 korun. „Včasné a správné rozpoznání nové mutace koronaviru je velmi důležité. Vyhodnocení vzorků pomůže mnohem efektivněji reagovat na aktuální epidemickou situaci v kraji,“ uvedl tehdy náměstek hejtmana Jan Sviták. Během června zdravotníci provedli 288 sekvenací nové generace. Celkové náklady tak byly 714 tisíc korun. „V témže měsíci pak liberecká nemocnice vyhodnotila 278 diskriminačních PCR testů s celkovými náklady 166 800 korun. Liberecký kraj hradí dle dohody polovinu ze součtu těchto cifer, prozatím tedy 440 400 korun včetně DPH,“ vysvětlil Vladimír Richter, člen rady libereckého kraje pro resort zdravotnictví. 

Nově objevená varianta koronaviru, B1.1.529, nazvaná omikron děsí vědce i světové burzovní trhy.
PŘEHLEDNĚ: Jak nebezpečná je mutace omikron a jak je to s očkováním

Právě zmiňovaný diskriminační PCR test pomohl odhalit novou variantu viru v Liberci. „Během něj se ukáže, zdali jde třeba o delta variantu nebo ne. Kolegové v laboratoři u testu paní z Liberecka viděli, že vzorek neodpovídá žádné z dosud známých variant a následně došlo k potvrzení omikron varianty,“ vysvětlil mluvčí KNL Václav Řičář. Vzhledem k tomu, že šlo o první výskyt v České republice, ověřovala to i Národní referenční laboratoř. „Její pracovníci potvrdili, že naše sekvenace byla kvalitní a oni ji nemuseli dělat znovu,“ dodal Řičář. 

Samotný proces provedli liberečtí laboranti na sekvenátoru od firmy Thermo Fisher Scientific, který má nemocnice na reagenční leasing. Konkrétně jde o typ Genexus. „Naše technologie umožňuje zákazníkům rychle potvrdit přítomnost varianty omikron za méně než 24 hodin pomocí Ion AmpliSeq SARS-CoV-2 Insight Research Assay na systému Genexus. Mohu potvrdit, že Genexus sekvenátor se aktuálně v Liberci používá,“ uvedla pro Deník Sheela Pawar de Groot z firmy Thermo Fisher.