„Ples pořádáme s cílem zviditelnění spolku a šíření osvěty. A samozřejmě abychom získali finanční prostředky pro chod a zařízení depozita,“ objasnila smysl akce členka spolku Adéla Venglová s tím, že na plese proběhne i prezentace jejich svěřenců s informacemi o jejich zdravotním stavu a chování. Návštěvníci tak budou mít možnost přímo na místě vyplnit adopční formulář a vhodit ho do schránky.

Ples se ponese v tematickém duchu a hlavní roli budou mít čtyřnozí mazlíčci. Na úvod proběhne dogdancing neboli psí sport spočívající v tom, že pes pod vedením psovoda provede sérii cviků v rytmu hudby. Program oživí ukázka výcviků psů Celní správy, kteří předvedou, jak se připravují do terénu či hledání drog. A v neposlední řadě se svěří se svými zážitky cvičitel psů Pavel Thiel.

„Samozřejmě nebude chybět bohatá tombola a ve spolupráci s bistRAWveg jsme připravili zdravé, veganské a raw občerstvení, které potěší mlsné jazýčky. V průběhu celého plesu budou moci návštěvníci obohatit svůj šatník prostřednictvím koupě triček, ponožek, rukavic, peněženek a dalších doplňků se zvířecími motivy,“ doplnila k programu Venglová, která měla na začátku na starost eshop a teď organizuje kulturní akce a charitativní aukce.

Spolek získává peníze i prostřednictvím dalších akcí, jednou z nich byla nedávno ukončená Benefiční tattoo aukce. „Jednalo se o charitativní aukci tetovacích motivů. Motivy představovaly autorskou práci tatérů, kteří darovali svoje dílo k dražbě. Každý obrázek si vydražil zájemce o tetování, a následně se dohodne s tvůrcem na provedení a realizování. Tatéři tedy věnují nejen svůj talent, ale také svůj čas a barvy. Za to jim moc děkujeme,“ řekla předsedkyně spolku Františka Zverková. Touto cestou se podařilo vybrat bezmála 140 000 korun, které poputují na dlouhodobou sbírku Postavte s námi útulek. „A jelikož se některé motivy nevydražily, lze je koupit za vyvolávací cenu,“ doplnila Zverková.

Nedávno médii proběhla zpráva o zásahu policie spolu s členy Ligy na ochranu zvířat ČR v Jablonci nad Nisou. Organizace totiž pojala podezření ohledně muže, který objížděl české útulky a osvojoval si velké množství kočičích mazlíčků. Ty, které získal, měl poté brutálně týrat a zabíjet.

„Tento mladík se nám ozval před loňskými Vánoci a chtěl na honem dvě koťata, které chtěl přivézt domů. Bylo to zvláštní, protože se nezajímal o žádná konkrétní, jejich povahy atd. Napsali jsme mu, že takto u nás adopce neprobíhá, lidem nevozíme zvířata domů a je potřeba vyplnit adopční dotazník, ať víme, do jakých podmínek zvířata jdou. Dál se neozval,“ svěřila se se zážitkem Františka.

Podobné situaci lze dle jejích slov předcházet těžko, člověk musí dát na svou intuici. „Máme systém, kdy kolegyně kontaktuje majitele našich bývalých svěřenců, kteří se neozvou dle domluvy jednou za rok. Někteří z nich se třeba o zvíře nemůžou dál postarat, ale bylo jim trapné se ozvat, takže je tam nějaké, byť menší procento zvířat, které si bereme zpět do péče. Ale nemůžete vidět do hlavy člověku, který nemá čisté úmysly, leda dát na svůj čich,“ dodala Zverková ze spolku Šance zvířatům.