Až 1 300 skautů a skautek přijíždí v těchto dnech na celorepublikové setkání Obrok do Liberce. Základnu si postavili ve sportovním areálu ve Vesci, který připravovali už od neděle.

Liberec se stal hlavním městem skautingu.

Obrok propukl včera slavnostním zahájením a program dalších dnů zahrnuje jak vzdělávání, tak dobrovolnictví a zábavu. „Pozvali jsem známé osobnosti, které si připravily pro účastníky zajímavé workshopy. Přijede například vědkyně Dana Drábová. Nebo Marek Vašut, který se podělí o zkušenosti s herectvím v zahraničí," uvedl Martin Štěrba z vedení Obroku.

Jeden den věnují skauti pomoci neziskovým společnostem. Budou pomáhat na Ještědu, v Jedličkově ústavu a dalších místech. Na závěr je čeká společná hra, na louce před areálem tak bude závodit více jak tisíc mladých lidí současně.

O organizaci se starají zhruba čtyři desítky organizátorů a početný servisní tým, který tvoří skauti dobrovolníci. „Na pořádání Obroku se podílím už od roku 2009, tedy po čtvrté. Jinak, než jako členka servisního týmu, bych ani nejela, protože můžu pomoci a zároveň se zúčastním zajímavého programu," sdělila skautka Martina Adamcová.

Pořádání Obroku vyjde skauty na 1,3 milionu, podporuje je četná skupina sponzorů. Například Dopravní podnik skautům poskytl speciální kyvadlovou dopravu z nádraží do Vesce. Skauti mohou navíc až do neděle cestovat městskou hromadnou dopravou zdarma.

Mozaiková kočka

Na louce ve Vesci vyrostlo také hudební pódium, které zdobí největší mozaiková kočka. Je osmnáct metrů široká a dvanáct metrů dlouhá. Kočka je i symbolem letošního Obroku.

„Když jsme hledali, co by mohlo být symbolem letošního Obroku, přišlo nám, že Ještěd zná každý, bílého tygra také. Až kolega, který studoval v Liberci, přišel s nápadem, že tu jsou tyto mozaikové kočky. Ten nápad se nám líbil a přišlo nám škoda, že kočky jsou zatím jen v Liberci," vysvětlil Štěrba. Kromě stanů se zábavným programem, stravovacím stanem a jedním teepee vyrostou v areálu na tři stovky stanů účastníků. Jsou jím skauti a skautky mezi patnácti a dvaceti čtyřmi lety. „Na Obroku jsem poprvé, je to setkání fajn lidí, kteří mají stejné ideje. Pomáhám vést jeden oddíl a tak doufám, že nasbírám nějaké nové nápady," řekla skautka Veronika Vechetová, která přijela z jižní Moravy.