Loni proto vyhlásili kampaň na darování kostní dřeně. Snaha nevyšla. Vendy, tehdy už mladá maminka, nemoci podlehla. Zůstaly po ní dvě malé děti a přání, aby bývalí spolužáci pomáhali dál. „Už tehdy říkala, že nedoufá, že by se našel vhodný dárce právě pro ni, ale byla by ráda, kdyby pomohl někomu dalšímu," řekl předseda Studentské unie TUL Radek Němeček v rámci včerejší tiskové konference, na níž seznámil veřejnost se studentskou výzvou k rozšíření dárců kostní dřeně a krve. Nese víc než symbolický název „Připoj se a daruješ život".

Tisíc nemocných, tisíc nadějí

Ročně u nás onemocní poruchou krvetvorby tisíc lidí. „Na některou z forem leukemie je to zhruba sto lidí ročně. Transplantace kostní dřeně je jedinou šancí na záchranu jejich života," potvrdila Gabriela Hošková z pražského centra IKEM, který se stal partnerem studentské výzvy, stejně jako Krajská nemocnice v Liberci. K projektu se také připojili další studenti. Podobná kampaň se nyní chystá například na univerzitách v Ostravě či Brně nebo pražské ČVUT.

Právě studenti patří mezi potencionálně nejlepší dárce. Splňují totiž základní podmínky dárcovství. Těmi je věk od 18 do 35 let a výborný zdravotní stav.

Ke konci loňského roku bylo do Českého registru dárců kostní dřeně zaregistrováno celkem 22 681 aktivních dárců krvetvorných buněk, 1378 nových dárců přitom přibylo během jediného roku.

„Jsem rád, že naše škola nevychovává sobce „s papírem", ale dospělé lidi, kteří pochopí, že ne všechno v životě se dá koupit a zaplatit." Zdeněk Kůs, rektor Technické univerzity Liberec

Možná se toto číslo zdá být vysoké. Vzhledem k několikanásobně nižší shodě dárce a příjemce, než je tomu při darování krve, je ale potřeba, aby se ještě zvyšovalo. Navíc je kvůli věku potřeba vyřadit dárce, kteří jsou v registru už několik let a přestali splňovat věkovou hranici evidence. V registru mohou být dárci pouze do svých šedesáti. „Český registr dárců byl založen v roce 1991. Současná databáze „stárne" a je proto nezbytné doplnit ji o mladé a zdravé dobrovolníky," vysvětlila Hošková. „V příštích pěti letech tak budeme muset vyřadit zhruba 6 tisíc registrovaných dárců," doplnila. O to víc si cení iniciativy libereckých studentů, kteří výzvu připravili. „Obdivuhodné na tom je, že nejde už jen o záležitost emocí, ale že to mladí lidé vnímají jako svou povinnost," ocenila.

„Jsem nesmírně rád, že naše škola nevychová nějaké sobce s papírem, ale lidi, kteří pochopí, že ne všechno v životě se dá koupit a zaplatit," doplnil rektor liberecké univerzity Zdeněk Kůs, který snahu Studentské unie podporuje. „Myslím, že kromě morální podpory si zaslouží i podporu faktickou," doplnil s tím, že univerzita za každého přihlášeného do Českého registru dárců krvetvorných buněk nebo k odběru krve na transfúzní stanici zdejší nemocnice věnuje 200 korun na účet některé charitativní akce, kterou vytipují sami studenti.

Jejich snahu ocenil i ředitel Krajské nemocnice v Liberci Luděk Nečesaný, podle kterého je kromě kostní dřeně důležité darovat i samotnou krev. Jak potvrdila primářka transfúzního odděleni KNL Renata Procházková, potřebují udržet nárůst kolem 500 dárců krve ročně.

Při loňském projektu pro Vendy se do registru přihlásila zhruba stovka mladých lidí. Z nich 74 splnilo podmínky a mohlo být zaregistrováno. Dva z nich se stali dárci. „Vzhledem k malé pravděpodobnosti shody je to vynikající číslo," upřesnila Hošková.

Dárci, zpozorněte

Samotná akce vypukne v prostorách liberecké univerzity, na které studuje i nemalý počet mladých lidí z Českolipska, už v těchto dnech osvětovou kampaní. „Cílem je velmi otevřeně hovořit o akutní leukémii a dalších nemocech, které se dají pomocí kostní dřeně léčit a tím vzbudit zájem potencionálních dárců k zapojení se do registru," přiblížil kampaň předseda Studentské unie Radek Němeček.

Sami studenti už také vytvořili webovou stránku darce.sutul.cz, kde jsou zveřejněné všechny informace o možnosti darování krvetvorných buněk a krve. Na 23. dubna je pak připravena přednáška v prostorách univerzitní knihovny a od 23. do 29. dubna budou probíhat samotné odběry.

Kampaň není zaměřena výlučně na studenty TUL, ale na všechny mladé lidi, kteří splňují věková a zdravotní kritéria. Kdo dubnovou akci liberecké univerzity nestihne, může se přihlásit do registru prostřednictvím centra Českého národního registru dárců při transfúzním oddělení Krajské nemocnice Liberce. To bylo založeno v Liberci před deseti lety a registruje 584 dárců kostní dřeně.