Samice se s o tři roky starším samcem Parisem pářila po několik dní v druhé polovině února. Doba březosti přitom trvá zhruba sto dní. Přestože se zoologická zahrada na případná nová mláďata těší, potvrzený jejich příchod nemá. „Přestože u Suryi lze zejména v posledních dnech pozorovat změny chování i fyziologie, skutečným potvrzením březosti bude až samotný porod. Do té doby je vše pouze v rovině teorie a spekulace," vysvětlil mluvčí liberecké zahrady Ivan Langr.

Zoo ale nechce ponechat nic náhodě a proto už začíná Suryi připravovat porodní box i přilehlé vnitřní expozice. „V případě vrhu mláďat jsou stejně jako v roce 2012 připraveny kamery na snímání záběrů. Novinkou je pak prosklená zábrana na ochozu vnitřní expozice, která nahradila původní dřevěnou. Návštěvníci zoo tak uvidí i to, co se na ochozu děje," říká Langr.

Třetí mláďata Suryi

Samice bílého tygra Surya rodila už dvakrát. Na podzim roku 2011 se ale o svá první mláďata nestarala, takže ta záhy uhynula. O rok později porodila znovu, tentokrát se péče zhostila a trojčata Sambura, Liama a Gaiu odchovala. Libereckou zoo tito oblíbení sourozenci, na které chodily tisíce lidí, opustili na podzim loňského roku a na začátku letošního. Právě proto, aby uvolnili pavilon šelem pro případný další odchov.

Bílí tygři v Liberci:Jsou bílou formou tygra indického, disponující genetickou odchylkou (není u nich přítomno oranžové barvivo). Jako takoví nejsou cenní z hlediska ochrany vzácných a ohrožených druhů tato forma v přírodě nežije, je jen uměle vyšlechtěnou raritou. Pro zoo ale představují nejmocnější marketingový nástroj. Patří totiž k nejpopulárnějším a nejatraktivnějším chovaným jedincům. Díky této popularitě pak může zahrada pomáhat zachraňovat skutečně ohrožené druhy, třeba osly somálské, kozy šrouborohé nebo orlosupy bradaté.