V Liberci stačí říct „pekař Bláha“ a naprostá většina lidí ví, o kom je řeč. Teď k tomu přibude i přídomek „poslanec“. Jiří Bláha je lídrem vítězné kandidátky Hnutí ANO. Sám sebe často prezentuje jako muzikanta, rockera. Jinak se živí jako podnikatel, v Liberci a Novém Boru vlastní síť pekařství, cukrářství a jídelen.

Původně se přitom vyučil autoklempířem a pak se živil jako profesionální hudebník. V Liberci založil basketbalový klub Kondoři a pyšní se i titulem Živnostník roku 2010. Do politiky vstoupil na začátku letošního roku. „Mé myšlenky a cíle jsou vždy přímé a někdy i bláznivé, jako je život rockera, kterým jsem se vždy cítil být. Do politiky jdu s upřímnou snahou změnit to, co se mi nelíbí. Nesmyslné předpisy, krácení daní a podobně,“ řekl Bláha.

Kolegyní v poslaneckých lavicích mu bude Jana Pastuchová z Jablonce, která už byla za ANO ve sněmovně předchozí čtyři roky.

Pastuchová kromě poslancování pracuje i jako záchranářka u Záchranné služby Libereckého kraje a je zastupitelkou v Jablonci.

Po absolvování zdravotnické školy v Liberci vystudovala obor urgentní medicína na Vysoké škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislavě, později dokončila studium magisterského oboru management a veřejné zdravotnictví. Než se dala na politiku, pracovala jako specializovaná sestra na ARO v jablonecké nemocnici.

Nováčky ve sněmovně budou naopak další dva poslanci za ANO Ivan Jáč a David Pražák. Jáč je vedoucí katedry podnikové ekonomiky a managementu Technické univerzity v Liberci, na kandidátce byl jako nezávislý, žije ve Všelibicích. Do politiky chce přinést víc praxe. „Veškeré teoretické poučky jsou zbytečné, pokud nevíte, jak lidé ve skutečnosti žijí. To je problém politiků, kteří tuto zemi spravují, už příliš dlouho. Odtrhli se od reality a zbyla jim jen teorie, která bez ověřování praxí nebude nikdy fungovat,“ uvedl Jáč.

Hlavně na rozvoj venkova se pak chce zaměřit David Pražák ze Semil, který působí jako místopředseda představenstva Agrocentrum Jizeran.

Skokan voleb do sněmovny nechce

Poslanecké místo za STAN získal hejtman Martin Půta, který dříve dělal starostu v Hrádku nad Nisou, kde i žije. Poslaneckého místa se chce ale vzdát.

Na kandidátce byl na posledním místě. Voliči ale rozhodli jinak. I když hejtman Martin Půta před volbami říkal, aby ho lidé nekroužkovali, že poslanecké místo nevezme, stejně dostal nejvíc preferenčních hlasů z celé kandidátky Starostů. Konkrétně 4 470, zatímco lídr Marek Pieter jen 1 784 hlasů. „Moc za to voličům děkuji, ale dodržím, co jsem slíbil před volbami. Budu dál pracovat pro Liberecký kraj jako hejtman. Na dvou židlích podle mého sedět nejde a já nechci být zároveň v Liberci a Praze,“ okomentoval Půta.

Teoreticky by se místo něj měl stát poslancem Petr Pávek, někdejší starosta Jindřichovic pod Smrkem a náměstek ministra pro místní rozvoj, lídr strany Zelených v roce 2006. Jestli k této výměně skutečně dojde, zatím není v tuto chvíli jasné.

Na koho je vidět, nekrade.To bylo motto dalšího nového poslance za Liberecký kraj Tomáše Martínka, který tam bude v barvách Pirátů. Martínek je zastupitelem v České Lípě. Vystudoval ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze. V současné době působí na této škole jako doktorand oboru Informační management a zároveň podniká v internetovém marketingu. 

Na práci poslance si bude muset zvykat i další nováček Radovan Vích z Liberce, lídr kandidátky SPD. Vích je od roku 2016 krajským zastupitelem, podniká v oblasti pohostinství. V hnutí SPD je expertem na oblast armády. Vystudoval Vojenskou odbornou školu tankovou a automobilní v Nitře a později Vojenskou akademii v Brně. Pracoval v různých vedoucích a řídících funkcích na ministerstvu obrany a generálním štábu. Od roku 2010 je plukovníkem v záloze.

Politiku ODS bude ve sněmovně hájit poslední poslanec za Liberecký kraj Petr Beitl. S politikou má zkušenosti jako primátor Jablonce a krajský zastupitel. Po revoluci začal soukromě podnikat v oblasti stravovacích a ubytovacích služeb, spravoval hotel Ještěd a Prezidentskou chatu.

Součinnost dvou funkcí si ponechá do podzimu 2018. „Avizoval jsem to už před volbami. Chci dokončit svůj mandát primátora. Nakonec i výsledky voleb ukazují, že to nebude žádná lehká rovnice, která by se dala hned vyřešit. Myslím, že horizont, kdy sněmovna skutečně zasedne, i s ohledem na snahu prezidenta oddálit jmenování vlády, se dost posouvá. Do komunálních voleb už je jen pár měsíců. Opustit teď post starosty bych tedy považoval za velmi kontraproduktivní.“