Kraj proto v roce 2014 vyměřil pokutu a v závěru roku podal žalobu. Obě strany se na doporučení soudu dohodly na kompromisu. Dráhy by tak za chyby měly zaplatit jen 6,994 milionu korun. Krajští zastupitelé včera návrh smíru schválili.

 „České dráhy jsou připraveny tuto částku zaplatit, aby spor z let 2011 až 2013 urovnaly," sdělila mluvčí drah Radka Pistoriusová. „Částku stanovili právníci na základě dodatků, které byly ke smlouvám později uzavřeny," řekl na dnešním jednání hejtman Martin Půta. Pokuta se týkala pochybení na tratích Martinice v Krkonoších Rokytnice nad Jizerou a Stará Paka Libuň, kde nenasazovaly České dráhy takové vlaky, jaké vyžadovala smlouva.

„Na linkách měly jezdit vlaky vybavené sedačkami s opěrkami hlavy, audiovizuálním informačním systémem a alespoň jednou toaletou," řekl již dříve krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník. Jezdily tam však podle něj vlaky s horším vybavením. V současné době už ale podle Pistoriusové ČD poskytují Libereckému kraji služby v kvalitě požadované příslušnými smlouvami.

Původní pokuta, kterou vyměřil kraj, vycházela ze smlouvy, jež za každý den nedodržení podmínek ukládá pokutu 50.000 korun, později se sankce dodatkem zmírnila na 13.000 korun v případě, že vozidla nesplní jen některý z požadavků kraje.

„Podstata sporu byla o to, jestli se každé porušení hodnotí samostatně, nebo jestli když dojde k nějakému porušení, tak v daném období, konkrétně v období jednoho měsíce, se ta sankce uděluje jenom jednou," řekl Půta. Na předběžném jednání soudu vyzval proto předseda senátu obě strany, aby se pokusily o smír. Na jeho dojednání dostaly 60 dnů.

Liberecký kraj objednává letos železniční dopravu v rozsahu více než čtyř milionů kilometrů, dalších více než 13 milionů kilometrů najezdí autobusoví dopravci. Za veřejnou dopravu zaplatí kraj 546 milionů korun, 94 milionů přidá stát a bezmála 25 milionů obce.

Dominantním železničním dopravcem jsou právě České dráhy, které zajišťují 90 procent železniční dopravy za zhruba 334 milionů korun. Spor o pokutu bezmála 27 milionů korun za nedodržení smluv není jediný, který Liberecký kraj s Českými drahami vede. Je ale největší. V dalších čtyřech případech vymáhá kraj neuhrazené pokuty za pochybení za více než 12,5 milionů korun. Ani tam zatím pravomocná rozhodnutí nejsou.