„Cena se díky transparentním veřejným soutěžím snížila na 366 milionů korun," potvrdil náměstek libereckého hejtmana Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj).

Nejvíce zlevňují malé stavební zakázky. Třeba náklady na opravu propustku na silnici v Ludvíkově pod Smrkem odhadli projektanti na 1,774 milionu korun, v soutěži oprava zlevnila o 54 procent na 805.000 korun. Ještě víc zlevnily třeba telekomunikační služby, které kraj nakoupil v aukci. „Zakázku, za kterou by při současných cenách za čtyři roky kraj zaplatil přes 24 milionů korun, se podařilo v aukci zlevnit o více než 60 procent na necelých 9,6 milionu," poznamenal Pieter.

Starostové na kraji šetří

Liberecký kraj od nástupu Starostů do vedení výrazně šetří. Mimo jiné omezil externí administrátory soutěží a veřejně zadává všechny zakázky, včetně těch malých, kde to zákon nevyžaduje. Osvědčily se i sdružené nákupy pro kraj i jeho organizace a firmy. Díky tomu se podle Pietera daří výrazně snižovat náklady. „Kromě dosažení finanční úspory ale velmi důsledně prověřujeme i zachování kvality podle projektové dokumentace," doplnil náměstek.

Nejlevnější nebývá nejlepší

O tom, že nejnižší cena nemusí být vždy nejlepší, se totiž mohlo vedení kraje přesvědčit letos v červnu. Muselo vypovědět smlouvu dodavateli, který zajišťoval zateplení Střední školy gastronomie a služeb v Liberci.

Firma už před tím stavbu opustila, aniž ji zabezpečila proti dešti. Nedokončenou střechou do objektu zateklo a oprava přišla na bezmála deset milionů korun. Kraj teď připravuje projekt a novou soutěž na dokončení zateplení, práce se kvůli tomu protáhnou až do příštího roku. Škodu bude podle Pietera vymáhat.