Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Liberecký mrakodrap slaví dnes čtyřicátiny

Liberecký kraj -  Současné sídlo Krajského úřadu je 11. nejvyšší budovou v ČR a nejvyšší dominantou Liberce. Stavba je vysoká 78 metrů a má 21 podlaží.

3.5.2016
SDÍLEJ:

Nejvyšší budova v kraji, kde dnes sídlí Krajský úřad, byla dokončena v roce 1976.Foto: ČTK

Budova byla původně vybudována pro Státní výzkumný ústav textilní (SVÚT) a byla v mnoha ohledech unikátní experimentální stavbou. „Z mnoha zajímavostí lze například uvést, že výstavba budovy probíhala technologií tzv. zdvihaných stropů (anglicky lift slab), kterou pro ČSSR vyvinul pardubický Průmstav. Původní patent, jehož autorem byl v roce 1954 americký miliardář, podivín a cestovatel Thomas Baker Jr., si rychle našel cestu do Evropy. V roce 1965 již byla tato upravená technologie použita v Československu a za další dva roky se zahájila stavba libereckého sídla (SVÚT)," připomněl historii stavby Jiří Křížek, ředitel Severočeského muzea, které v roce 2012 uspořádalo improvizovanou výstavu s názvem Zrození libereckého mrakodrapu.

K OSLAVĚ PROBĚHNE VÝSTAVA

Výstavou se bude slavit i letošní čtyřicáté výročí, jenom neproběhne v muzeu, ale přímo ve vestibulu výškové budovy. Vernisáž proběhne už dnes od 16 hodin. Podle tiskové mluvčí Libereckého kraje, Markéty Dědkové, se na čtyřicítce velkoformátových fotografií představí historie i současnost libereckého mrakodrapu.

Zájemci se tak dozví i další zajímavosti, kterou je například stále funkční výtah páternoster z roku 1971. Ten je se svou výškou 56,8m a 16 stanicemi nejvyšším výtahem s nepřetržitým pohybem v ČR. „Výtah tvoří systém 35 dřevěných kabin v ocelovém rámu zavěšený na dvou masivních řetězových smyčkách. Kabiny jsou určeny maximálně pro dvě osoby a pohybují se stálou rychlostí 0,3 metru za sekundu," vysvětlují unikátnost výtahu autoři webu liberec-reichenber.net.

Nosnost plně zatíženého výtahu je 5600 kilogramů. Za hodinu může liberecký páternoster přepravit z jednoho nástupního místa až 480 lidí.

Stavba budovy probíhala v letech 1967 až 1976, od května roku 1976 byla využívána Státním výzkumným ústavem textilním a Výzkumným ústavem textilní technologie. Po zániku SVÚT sloužila pro okresní úřad a v letech 2000 až 2004 se ve spolupráci s architektonickou kanceláří SIAL, pod vedením Karla Novotného, pracovalo na přestavbě na nové krajské sídlo.

„Budova prošla citlivou rekonstrukcí, skleněná okna byla nahrazena kvalitnějšími, upravil se také hlavní vstup, ale nejvíce se změnil interiér," dodal ředitel muzea Křížek, který bude zahajovat i dnešní výstavu přímo v budově.

Autor: Petr Vodseďálek

3.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení